کد خبر : 81723
/ 09:44
استفاده از انرژی خورشیدی گامی به سوی هوشمندسازی شهر است

رفاقت با آفتاب

در دنیا انواع مختلفی از این نوع انرژی‌ها تاکنون شناخته شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انرژی باد، آب و خورشید اشاره کرد. همین خورشید که ما درآپارتمان‌هایمان از آن دوری می‌کنیم و موجب کمبود ویتامین D در بدن‌هایمان شده، از دیرباز به شکل‌های مختلف از انرژی آن استفاده شده است.

رفاقت با آفتاب

سرادار/وفایی نیا - برخلاف تصور بعضی از افراد، شهرهوشمند، شهری نیست که از در و دیوار آن فناوری و وای‌فای آویزان باشد. در واقع فناوری‌های دیجیتال تنها ابزاری برای دست‌یابی به شهر هوشمند هستند. جالب است بدانید یکی از مؤلفه‌های مهم شهر هوشمند، محیط هوشمند به معنی استفاده از فناوری‌های جدید برای حفظ و حراست از محیط‌زیست است. یعنی اگر شما زباله‌های منزلتان را تفکیک و در اختیار بازیافت قرار می‌دهید، یعنی در حال کمک کردن به هوشمند‌شدن شهر هستید.
یکی از اقدامات مهم در حفظ محیط زیست استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است. در دنیا انواع مختلفی از این نوع انرژی‌ها تاکنون شناخته شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انرژی باد، آب و خورشید اشاره کرد. همین خورشید که ما درآپارتمان‌هایمان از آن دوری می‌کنیم و موجب کمبود ویتامین D در بدن‌هایمان شده، از دیرباز به شکل‌های مختلف از انرژی آن استفاده شده است. اما مهم‌ترین استفاده‌ای که می‌توان از انرژی خورشیدی برد، تبدیل آن به برق است. روشی که در دنیا به دلیل ارزان‌بودن تولید آن، مورد اقبال قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم شما را با این نوع از انرژی تجدیدپذیر و روش راه‌اندازی آن در منزل بیشتر آشنا کنیم.
سلول های خورشیدی
در سال ١٩٥٤ میلادی دانشمندان ابزاری به نام سلول فتوولتائیک سیلیکونی را توسعه دادند که نخستین سلول خورشیدی به منظور تولید برق کافی از طریق نور آفتاب برای تجهیزات الکترونیکی بود. سلول خورشیدی یک ابزار غیرمکانیکی است که به‌طور معمول از آلیاژ سیلیکون ساخته می‌شود. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتائیک می‌تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف ظرفیت‌ ایجاد شده و این امر موجب جاری‌شدن جریان بین آن‌ها می‌شود.
عمر بالا
عمر سلول‌های خورشیدی معمولا بین ٢٠ تا ٢۵ سال تعریف شده‌است اما معمولا این پنل‌ها تا ٣٠ سال مورد استفاده قرار می‌گیرند. پنل‌های خورشیدی در دوره عمر تعریف شده با ٨٠ درصد بازده و بعد از این مدت نیز با بازده حدود ۶٠ تا ٧٠ درصد، برق تولید می‌کنند.
زردی که سبز است
تولید ٩ هزار کیلووات ساعت انرژی خورشیدی معادل صرفه‌جویی در مصرف سه هزار لیتر سوخت فسیلی، کاهش تولید هشت هزار و ١٢۵ کیلوگرم کربن آلاینده هوا و نیز برابر با کاشت ٣١٢ اصله درخت است.
دنیا رو به خورشید
هم اینک کشورهای پیشرو در این عرصه همچون آلمان، ایتالیا، ژاپن، اسپانیا و آمریکا به‌طور متوسط هفت تا ١٠ درصد انرژی برق مصرفی خود را از طریق سلول‌های خورشیدی تولید و تأمین می‌کنند. چین نیز بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در جهان است و در سال ٢٠١۶ توانست ۴٢/٧٧گیگاوات انرژی الکتریسیته از این طریق ایجاد کند.
وضعیت ما چگونه است؟
ایران با قرارگیری در میان مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی و برخورداری از ٣٠٠ روز آفتابی از مجموع ٣۶۵ روز سال در بیش از دو‌سوم مساحت خود و متوسط تابش نورخورشید ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در زمینه انرژی خورشیدی است. در این بین سهم مشهد ٣/٨ تا ۴/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز است که آمار خوبی برای این شهر محسوب‌می‌شود.
انرژی امن
برق تولیدی این پنل‌ها DC یا مستقیم است و هرچند بسیار قوی است اما سیم‌کشی‌ها به‌گونه‌ای است که هیچ‌گونه خطر برق‌گرفتگی ندارد.
بهترین زمان تولید برق
دو عامل حرارت و گردو غبار در کارکرد پنل‌ها تأثیر منفی دارد و در گرمای بیش از حد، بازده سامانه پایین می‌آید بنابراین بهترین فصل برای تولید برق توسط سامانه‌های خورشیدی پاییز و بهار است. سامانه‌های تولید برق از نور خورشید در روزهای ابری نیز برق تولید می‌کنند اما تولید آن‌ها ممکن است تا ٧٠ درصد کاهش یابد.
احداث نیروگاه در منزل
اکنون هیچ‌گونه محدودیتی برای طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و تأمین صفحات برق خورشیدی در ساختمان‌های کشور وجود ندارد و شما هم می‌توانید به راحتی در منازلتان نیروگاه خورشیدی راه‌اندازی و از آن بهره ببرید.
طرح احداث نیروگاه خورشیدی از طرف وزارت نیرو و سازمان بهره‌وری انرژی ارائه شده‌است. براساس این طرح مشترکان برق علاقه‌مند به نصب نیروگاه خورشیدی می‌توانند بعد از مشورت با یکی از شرکت‌های پیمانکار مربوطه به شرکت‌های توزیع برق مراجعه کنند و درخواست احداث نیروگاه خورشیدی کنند. پس از احراز شرایط مالکیت و رعایت سقف ظرفیت انشعاب توسط شرکت توزیع برق، مجوز اولیه برای احداث به متقاضی داده می‌شود و وی یک شرکت پیمانکار انتخاب و قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی را عقد می‌کند.
چه میزان هزینه می‌برد؟
این صفحات تولید برق خورشیدی در مقیاس یک کیلووات نصب و راه‌اندازی خواهدشد و برای نصب چهار پنل خورشیدی برای تولید یک کیلووات ساعت انرژی حدود پنج و نیم‌میلیون تومان هزینه و بین ١٢ تا ١۵ مترمربع فضا لازم است.مهم‌ترین مزیت مولدهای خورشیدی این است که هیچ مشکل زیست‌محیطی ندارد و علاوه بر آن پس از نصب، نگهداری این سامانه‌ها نیز هزینه‌بر نیست.
چه میزان درآمد دارد؟
پس از نصب و راه‌اندازی نیروگاه، شرکت برق طی قراردادهایی ٢٠ساله، برق تولید‌شده توسط مشترک را به صورت تضمینی خریداری می‌کند. بر اساس نرخ‌های مصوب، هر کیلووات برق تولیدی در نیروگاه‌های خانگی به قیمت ٨٠٠ تومان خریداری می‌شود. با توجه به اینکه متوسط میزان انرژی تولیدی یک مولد یک کیلوواتی در محدوده استان خراسان‌رضوی حدود هزار و ۵٠٠ کیلووات ساعت در سال است، یک نیروگاه پنج کیلو واتی سالیانه حدود شش‌میلیون تومان درآمد خواهد داشت و در کمتر از چهار سال سرمایه راه اندازی آن را به شما باز می‌گرداند.
ثبت نام
فرایند ثبت‌نام برای مشارکت در اجرای طرح انرژی‌های تجدیدپذیر به صورت غیرحضوری است و متقاضیان می‌توانند به پرتال شرکت برق به آدرس www.solar.meedc.ir مراجعه و ثبت نام کنند. مأموران شرکت برق پس از ثبت‌نام اینترنتی متقاضیان، با مراجعه به محل، امکان نصب را بررسی می‌کنند و در صورت تأیید برای نصب سامانه اقدامات لازم صورت می‌گیرد.
مشهد؛ شهر خورشید
مهندس عباس آذری، مجری طرح نیرورسانی شرکت توزیع برق مشهد، درباره عملکرد شهرمان در حوزه نصب نیروگاه‌های برق خورشیدی خانگی گفت: از ابتدای شروع این طرح در سال ۹۲ تا به امروز در مشهد نزدیک به سه مگاوات نیروگاه برق خورشیدی‌خانگی نصب شده است و حدود ۳۰۰ مشترک برق تا به الان در مشهد اقدام به نصب نیروگاه خورشیدی کرده‌اند.
آذری به میزان ظرفیتی که هر مشترک می‌تواند بر اساس آن اقدام به نصب نیروگاه برق خورشیدی کند، اشاره کرد و افزود: حجم نیروگاه‌های خانگی که هر مشترک می‌تواند نصب کند به ظرفیت انشعاب وی که بر روی قبض برق درج شده است، بستگی دارد. مثلا اگر مشترکی در قبض خود ٢٠کیلو وات ایموند برق دارد، تا ٢٠کیلووات می‌تواند نیروگاه خورشیدی نصب کند، منازلی که پنج آمپر تک فاز هستند هم می‌توانند تا پنج کیلووات نیروگاه خورشیدی نصب کنند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی