کد خبر : 81773
/ 08:28
واحدهای زیرزمینی همچون موریانه بدنه اقتصاد کشور را نابود می‌کنند

تیشه‌تولیدات‌زیر‌پله‌ای‌به‌ریشه کالای ایرانی

یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور که همچون غده سرطانی بدخیم به جان تولید کشور افتاده است و اعتماد مصرف‌کننده در داخل کشور، بازارهای صادراتی و -از همه مهم‌تر- اشتغال سالم کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است کالاهایی است که در کارگاه‌های زیرپله‌ای یا زیرزمینی تولید می‌شود.

تیشه‌تولیدات‌زیر‌پله‌ای‌به‌ریشه کالای ایرانی

علیرضا ظهیری- یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور که همچون غده سرطانی بدخیم به جان تولید کشور افتاده است و اعتماد مصرف‌کننده در داخل کشور، بازارهای صادراتی و -از همه مهم‌تر- اشتغال سالم کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است کالاهایی است که در کارگاه‌های زیرپله‌ای یا زیرزمینی تولید می‌شود.
به طور قطعی، یکی از موارد مهم در حمایت از کالای ایرانی برخورد شدید با این کارگاه‌هاست. اگر این کارگاه‌ها به صورت دقیق شناسایی شوند و برخوردهای قانونی با آن‌ها صورت گیرد، بخش بزرگی از فضای اقتصادی کشور آزاد و بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.

تولیدات زیرزمینی و حقوق دولتی
دبیر اتاق اصناف مشهد دراین‌باره به علل مختلف وجود کارگاه‌های غیرقانونی و -به عبارت متعارف- زیرپله پرداخت و گفت: به طور قطعی، علل اصلی ایجاد چنین کارگاه‌هایی به فرار از پرداخت حق و حقوق قانونی همچون حقوق تأمین‌ اجتماعی، مالیات، انرژی و سوءاستفاده از کارگران ربط دارد.
عبدا... افشاری با بیان اینکه برخی از این کارگاه‌ها به شرکت‌های بزرگ وابسته هستند و محصولات آن شرکت‌ها را به صورت جزئی تولید می‌کنند که ناخوشایند است افزود: مشکل بسیاری از این واحدها این است که به دلیل فرار از حقوق دولتی و بدون وصل بودن به شرکتی بزرگ، به تولید محصول اقدام می‌کنند.
وی در ادامه به مشکلاتی که این واحدها برای اقتصاد کشور به وجود می‌آورند پرداخت و گفت: متأسفانه درآمدهای این شرکت‌ها در تولید ناخالص ملی ثبت نمی‌شود و نیازهای جامعه نیز در این محصولات دیده نمی‌شود. همچنین به دلیل نوع کار آنان، سلامت و بهداشت کارگران نیز در سطح بسیار پایینی است.

شناسایی بسیار سخت است
افشاری با بیان اینکه شناسایی این واحدها کار بسیاری سختی است و از نظر قانونی حوزه اصناف نیز نمی‌تواند ورود کند تأکید کرد: برای شناسایی این واحدها باید کار را از حوزه توزیع آغاز کرد تا بتوانیم به سرمنشأ این تولیدی‌ها دست پیدا کنیم. البته این اقدام نیازمند آن است که از یک رسته شغلی خاص آغاز شود.

کارگران غیررسمی در کارگاه‌های زیرزمینی
در همین زمینه، محسن خندان‌دل، کارشناس حوزه اقتصادی، نیز با واکاوی آسیب‌هایی که واحدهای زیرزمینی و زیرپله‌ای به بدنه اشتغال و تولید کشور می‌زنند گفت: در این واحدها کارگرانی مشغول‌به‌کار هستند که به‌هیچ‌عنوان پایداری شغل را احساس نمی‌کنند و با توجه به اینکه به صورت پنهان در حال فعالیت هستند، از هیچ حقوق کارگری‌ای نیز بهره‌مند نمی‌شوند.
وی افزود: بنا به آمار غیررسمی، بالغ بر ١٠ میلیون نفر در کشور در این‌گونه واحدهای تولیدی مشغول‌به‌کار هستند. این اتفاق زیان بزرگی به حوزه اشتغال کشور وارد می‌کند.

آسیب‌هایی که به بدنه اقتصاد وارد می‌شود
خندان‌دل با بیان اینکه یکی دیگر از آسیب‌های بزرگ فعالیت واحدهای زیرپله‌ای مربوط به تولید کشور است ادامه داد: وجود این واحدها و تولید محصولات بی‌کیفیت با مواد اولیه نامرغوب سبب می‌شود به اعتماد عمومی لطمه وارد شود و با توجه به اینکه بسیاری از این محصولات با نام برند‌های معتبر -البته با کمی تغییر در لوگو- روانه بازار می‌شود نام برندها را نیز لکه‌دار می‌کند.
وی افزود: با توجه به وجود مواد اولیه نامرغوب که بیشتر به صورت قاچاق و از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود، تولید نیز دچار آسیب‌های جدی می‌شود و حق رقابتی شدن کالا در شرایط مساوی به واسطه وجود این محصولات در بازار از بین می‌رود.

مخاطرات محصولات کارگاه‌های زیرزمینی
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه به مخاطرات وجود کارگاه‌های زیرزمینی در حوزه سلامت جسمی و اجتماعی پرداخت و گفت: مواد اولیه نامرغوب استفاده‌شده در محصولات کارگاه‌های زیرزمینی اگر در بخش مواد غذایی باشد، سلامت جسمی شهروندان و اگر در بخش مصرفی باشد، سلامت اجتماعی را به مخاطره می‌اندازد.وی با بیان اینکه به دلیل نبود گارانتی و خدمات‌پس‌ازفروش این محصولات تولید ملی دچار مشکل می‌شود تأکید کرد: وجود این کارگاه‌ها به‌شدت به صادرات کشور صدمه وارد می‌کند. از همین رو متولیان باید درباره شناسایی، سامان‌دهی و برخورد با این کارگاه‌ها نهایت تلاش را داشته باشند.خندان‌دل تأکید کرد: وجود این کارگاه‌ها به منزله وجود سمی مهلک در بدنه تولید و اقتصاد کشور است و امیدواریم در حمایت از کالای ایرانی در سال ٩٧ نگاه مسئولان به این موضوع ویژه باشد.

توجه به کارگاه‌های رسمی
وی خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که می‌توان دراین‌باره انجام داد این است که دستگاه‌های متولی آن‌قدر به واحدهای تولیدیِ دارای شناسنامه توجه کنند که به حداکثر توان تولید خود برسند. اگر این اتفاق بیفتد، با توجه به ظرفیت بالای شرکت‌های تولیدی کشور، بخش کارگری رسمی به صورت کامل فعال و بخش‌های غیررسمی از چرخه حذف خواهند شد.

برخورد با واحدهای زیرپله‌ای
همچنین معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: با توجه به غیرقانونی بودن کارگاه‌های زیرزمینی آمار دقیقی از واحدهای فعال زیرزمینی نداریم..علی باخرد به اولویت‌های کاری خود در این زمینه در سال ٩٧ اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مثبت استان طی سال‌های قبل، فعالیت خوب کارگروه حمایت از تولید بوده است. در این راستا در بخش وظیفه‌ای این معاونت، برنامه‌های متعددی برای سال ٩٧ تعریف شده است.
وی افزود: اولویت‌های اصلی معاونت بازرسی سازمان صنعت در سال ٩٧ برخورد با کالای قاچاق در سطح عرضه، برخورد با کالای تقلبی که همان کالاهای تولیدی در واحدهای زیرزمینی است و برخورد با واحدهای غیر مجاز است.
وی با اشاره به ضرباتی که این واحدها به اقتصاد کشور می‌زنند اظهار کرد: با توجه به اینکه این واحدها مجوز فعالیت ندارند. از حقوق دولتی مانند مالیات، تأمین اجتماعی، انرژی و ... و از حقوق مردم نظیر بیمه کارگران و پرداخت دستمزد مناسب فرار می‌‌کنند.
باخرد با بیان اینکه محصولات این کارگاه‌ها به صورت بی‌کیفیت تولید می‌شوند و موجب بدنامی کالای ایرانی در ذهن مصرف‌کننده داخلی می‌شود ادامه داد: همچنین اگر این کالاها به دلیل برخی اتفاقات صادر شوند، در بازار خارجی نیز نام کالای ایرانی را خدشه‌دار می‌کنند. بنابراین در سال حمایت از کالای ایرانی باید با این نوع کالاها براساس قانون برخورد کرد. با توجه به وظیفه‌ای که قانون در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت گذاشته است، برخورد با این کالاها تحت عنوان کالای تقلبی شدیدتر دنبال می‌شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی