کد خبر : 81789
/ 10:33

مزاجتان را مانند طبیعت کاملا بهاری کنید

بهار با همه زیبایی و نشاط و جوش‌و‌خروشی که در طبیعت به‌ وجود می‌آورد، برای بیشتر ما آدم‌ها فصل کسالت و تنبلی است. به‌محض قرار‌گرفتن در محیطی آرام و ساکت، خود‌به‌خود سرمان روی گردنمان وِلو می‌شود؛ درست مثل اینکه قرص خواب خورده باشیم.

مزاجتان را مانند طبیعت کاملا بهاری کنید

معصومه متین‌نژاد- بهار با همه زیبایی و نشاط و جوش‌و‌خروشی که در طبیعت به‌ وجود می‌آورد، برای بیشتر ما آدم‌ها فصل کسالت و تنبلی است. به‌محض قرار‌گرفتن در محیطی آرام و ساکت، خود‌به‌خود سرمان روی گردنمان وِلو می‌شود؛ درست مثل اینکه قرص خواب خورده باشیم؛ خمیازه پشت خمیازه! حتی اگر از سرِ شب تا صبح علی‌الطلوع خوب خوابیده باشیم، باز وسط روز، این احساس کسالت و خوب‌آلودگی دست از سرمان برنخواهد داشت.
اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، نگرانی به خودتان راه ندهید. این موضوع، ارتباط مستقیمی با تغییرات فصل دارد که خود را در بدن انسان به‌‌صورت خستگی و خواب‌آلودگی نشان می‌دهد. هوا به‌یک‌باره از سردی به گرمی می‌گراید و طول روز افزایش می‌یابد، در‌حالی‌که بدن هنوز در شرایط قبلی خود سیر می‌کند. درهمین‌راستا امروز می‌خواهیم با کمک متخصصان طب‌ سنتی برای این مشکل بهاری، راهکاری ساده پیدا کنیم.

فصل عود بیماری‌های قدیمی
دکتر حسن هاشمی‌فر، متخصص طب‌ سنتی و مکمل، می‌گوید: بهار، بهترین و معتدل‌ترین فصل در‌میان فصول چهارگانه است، با مزاجی گرم و تر که گرما و رطوبت در آن برای حفظ سلامتی، چه در طبیعت و چه در بدن انسان، لازم و ملزوم یکدیگرند. شاید در نگاه نخست، کسالت و خستگی در این فصل کمی عجیب به‌نظر برسد. واقعیت این است که در فصل زمستان به‌علت سرما، مواد زاید در بدن منجمد می‌شود و باقی می‌ماند و این گرمای هوا در بهار است که آن را کم‌کم ذوب می‌کند و به حرکت در‌می‌آورد.
وی ادامه می‌دهد: دقیقا به همین دلیل است که بیماری‌های قدیمی دوباره در فصل بهار برمی‌گردند و ما را اذیت می‌کنند. دراین‌بین اگر عضوی هم ضعیف باشد، مواد زائد به آن قسمت حمله و در آن بخش تجمع پیدا می‌کند و باعث آزار فرد می‌شود. گاهی نیز این مواد زائد به‌سمت پوست هجوم می‌آورند تا بلکه از آنجا راهی برای خروج بیابند و این موضوع باعث بروز بیشتر دمل‌ها و جوش‌های پوستی در این فصل از سال می‌شود. ازاین‌رو طب‌ سنتی توصیه می‌کند قبل‌از اینکه این مواد اضافی بتوانند برای بدن مشکلی ایجاد کنند، راه خروج آن‌ها از بدن باز شود.

بخور و نخورهای غذایی
دکتر هاشمی‌فر با بیان اینکه راه‌های مختلفی برای خروج این مواد اضافی و پاک‌سازی بدن وجود دارد، می‌افزاید: یکی از این راه‌ها، پرهیزهای غذایی است که برچند اصل کلی استوار است. نخست آنکه باید بدانید مصرف گوشت قرمز باعث افزایش گرمی و رطوبت در بدن می‌شود و چون مزاج فصل بهار هم گرم و تر است، مصرف بیش از حد گوشت باعث ایجاد بیماری در بدن خواهد شد. ازاین‌رو مصرف گوشت گوسفند را باید کم و مصرف گوشت گاو و گوساله را هم قطع کرد. درعوض مصرف گوشت پرندگانی مانند کبک و بلدرچین را باید افزایش داد.
وی اظهار می‌دارد: همچنین بهتر است در فصل بهار از خوردن غذاهاى شور، ترش و غلیظ مانند کله‌پاچه، خامه و ماست ترش، غذاهای کنسروی، مانده و آماده پرهیز کرد و از پرخوری هم دوری نمود. حکمای طب‌ سنتی عقیده دارند که در فصل بهار باید به تلطیف غذا پرداخت؛ یعنی غذایی خورد که از آن خون رقیق تولید شود. غذاهایی که خون رقیق در بدن تولید می‌کنند، بیشتر طبیعت گرم دارند و از‌آنجاکه مصرف غذاهای گرم در این فصل مناسب نیست، باید غذاهای غلیظ و با طبیعت سرد مصرف کرد تا هیجان و رقت اخلاط و مواد را تعدیل کند.

خواب‌آلودگی، نشانه غلظت خون
این متخصص طب‌ سنتی با بیان اینکه گرسنگی باعث تحریک بیشتر اخلاط می‌شود، می‌گوید: کم‌کردن مقدار غذا نیز در بهار صحیح نیست، اما منظور از تلطیف غذا این است که غذایی خورده شود که هر‌چند از لحاظ مقدار زیاد است، ارزش غذایی کمی دارد، مانند میوه‌ها و سبزیجات. در‌واقع باید با مصرف مقدار زیاد غذا با ارزش غذایی کم، دستگاه گوارش را فریب داد و سرگرم کرد تا خیال کند که غذای زیادی مصرف شده است، ولی در‌واقع مواد زیادی وارد عروق نشود و به هیجان اخلاط و مواد نیفزاید. نوشیدن شربت‌های خنک مانند شربت انار و سکنجبین هم در این فصل
توصیه می‌شود.
دکتر هاشمی‌فر بیان می‌کند: خواب‌آلودگی و بی‌حالی، نشانه افزایش غلظت خون است و از‌آنجا‌که فصل بهار، فصل جوشش و تحرک خون در بدن است، لازم است که خون را صاف و رقیق کرد تا حرکت آن در بدن بهتر شود. داشتن خواب مناسب و تحرک کافی، نکته‌ای است که نباید فراموش کرد. همچنین، حکمای طب‌ سنتی، انجام حجامت را به همه به‌ویژه افراد دموی‌مزاج در این فصل از سال توصیه می‌کنند. حجامت، خون غلیظ و کثیف را از بدن خارج می‌کند و باعث نشاط و شادابی بیشتر می‌شود.

بهار؛ بهترین فصل برای حجامت
حتما می‌دانید که گلبول‌های قرمز خون ١٢٠‌روز بیشتر عمر نمی‌کنند و بعد از این مدت از‌ بین می‌روند و گلبول‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. گلبول‌های مرده هم سرانجام راهی طحال و در آنجا تجزیه می‌شوند و قسمتی از آن‌ها به‌صورت آهن جذب بدن می‌شود و بقیه هم از‌طریق رگی به پشت کتف، که فیلتر بدن نام دارد، هدایت می‌شوند.
این معجزه‌ درمانی که ما از آن با نام «حجامت» یاد می‌کنیم، باعث می‌شود گلبول‌های مرده از بدن خارج شوند و به‌اصطلاح خون رقیق‌ شود و دوباره زندگی در رگ‌ها جریان یابد. از این روش درمانی که امروزه به تأیید بسیاری از مجامع بین‌المللی رسیده است، در منابع طب اسلامی و طب سنتی ایران به‌عنوان یکی از ارکان مهم درمان نام برده شده که به دو صورت خشک و تر انجام می‌شود و بهار، بهترین فصل برای انجام
آن است.
دکتر سعید اسکندری، متخصص طب سنتی، در توضیح بیشتر درباره این روش درمانی می‌گوید: حجامت، درد را از مناطقی که به‌‌علت عارضه اختلال گردش خون دچار اسپاسم شده‌ است، برطرف می‌کند. به‌عبارت درست‌تر باید گفت عمل بادکش‌کردن در حجامت، خون‌های تجمع‌یافته در رگ‌های بافت پیوندی را دوباره به‌ جریان می‌اندازد و موجب سرعت‌بخشیدن کار متابولیسم ضعیف‌شده‌‌ می‌شود.
به‌‌طور‌کلی دو نوع حجامت تر و خشک وجود دارد که پس از معاینه و توضیح حال بیمار، یکی از آن‌ها استفاده می‌شود. معمولا حجم خون گرفته‌شده به ۵٠ تا‌‌ ٧٠سی‌سی می‌رسد و در حجامت خشک، مرحله خون‌گیری هم
انجام نمی‌شود.

حجامت، از نوزادی تا کهن‌سالی
وی خاطرنشان می‌کند: در طب سنتی‌، سن حجامت از دو تا شصت‌سالگی عنوان شده‌، درحالی‌که در طب اسلامی، هیچ محدودیت سنی برای آن ذکر نشده است.گاهی گفته می‌شود‌ حجامت، دوای هر دردی است.
این متخصص طب‌ سنتی می‌گوید: این به‌معنای اثر درمانی صددرصدی برای همه بیماری‌ها نیست، بلکه حجامت به‌دلیل خاصیت‌هایی که دارد، واقعا در پیشگیری از بیماری‌ها مؤثر است، به‌شرط‌آنکه با تجویز بموقع و از‌سوی متخصص انجام شود.
اسکندری با بیان اینکه حجامت در‌حقیقت نقش مکمل در درمان‌های دیگر را بازی می‌کند، می‌افزاید: به‌طور کلی، حجامت در درمان چربی خون بالا، دیابت غیروابسته به انسولین، دردهای عضلانی، سردردهای عصبی و میگرن، بیماری‌‌های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس، حساسیت‌های دارویی، غذایی، فصلی، اعتیاد به مواد مخدر، بیماری‌های انسدادی عروق کرونر، عوارض بعد از یائسگی، دیسمنوره(قاعدگی دردناک) و برخی بیماری‌های عفونی، هورمونی و غدد کاربرد دارد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی