کد خبر : 81836
/ 08:18
طبق آمارهای هواشناسی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته مشخص شد؛

کاهش ۵٩ درصدی بارش ها در مشهد

امیرعلی قاسمی مقدم- فروردین‌ کم بارش به نیمه راه رسید. محقق نشدن پیش بینی‌ها برای جبران نیمی از بارش‌های منفی در کنار افت درخور توجه نزولات جوی، نگرانی‌ تازه‌ای برای تأمین آب مورد نیاز فصل تابستان پیش رو به وجود آورده است.

کاهش ۵٩ درصدی بارش ها در مشهد

به گزارش شهرآرا، آمارهای رسمی منتشر شده از سوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی نشان می‌دهد که از ابتدای سال زراعی جاری در مهرماه ٩۶ تا ١٩ فروردین، فقط ٩٣.۵ میلی‌متر بارش در کلان‌شهر مشهد به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵٩ درصد کاهش داشته است. از ابتدای مهرماه سال ٩۵ تا ١٩ فروردین سال گذشته هم بیش از ٢٢٩ میلی‌متر بارش در مشهد ثبت شده بود که این رقم در دوره آماری، ١٨۵.۵ میلی‌متر بوده است. جالب اینجاست که میزان بارش‌ها در این کلان‌شهر، طی این مدت، در مقایسه با دوره آماری، کاهشی پنجاه‌درصدی را تجربه کرده است. از مهرماه ٩۶ تا ١٩ فروردین، به طور میانگین ٧٣.٩ میلی‌متر بارش در خراسان رضوی به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵۶ درصد و در مقایسه با دوره آماری ۵١ درصد کاهش را نشان می‌دهد. طبق آمارها، بیشترین میزان بارش ثبت شده در سال زراعی جاری مربوط به فریمان با رقم ١١۵.١ میلی‌متر است. البته در این شهرستان هم میزان بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ٣۴ درصد کاهش داشته است.
در بین شهرستان‌های خراسان رضوی، تایباد رکورددار کاهش میزان بارش‌هاست به طوری‌که بارش ثبت شده در این شهرستان با ٨٣ درصد افت، از ٢٠۶.۴ میلی‌متر در سال زراعی ٩۵ به ٣۵.٣ میلی‌متر در سال زراعی کنونی رسیده است. در مقایسه با دوره آماری هم بیشترین میزان کاهش بارش‌ها مربوط به شهرستان سبزوار به میزان ٨۴ درصد است. آمارها نشان می‌دهد که همه شهرستان‌های خراسان رضوی با کاهش بارش مواجه هستند و میزان افت بارش‌ها در نقاط مختلف استان بیش از ۴٠ درصد است.
اما بارش‌های بهاری که این روزها نقاط مختلف استان را در برگرفته است، طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، تا چند روز آینده ادامه دارد. بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تصاویر ماهواره نشان‌دهنده جوی ناپایدار و پاره‌ای نقاط همراه با بارش باران و احتمال رعدوبرق است که به‌ویژه در محورهای کوهستانی شمال استان بارش به شکل باران و برف می‌باشد. ضمن اینکه جاری شدن رواناب دور از انتظار نیست و امروز از شدت ناپایداری‌های جوی کاسته خواهد شد. روند افزایش بیشینه دمای هوا هم که از امروز آغاز شده‌است، تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. وضعیت هوای شهر مشهد هم برای امروز قسمتی ابری تا ابری و مه آلود با احتمال رگبار باران و به‌تدریج وزش باد و اواخر وقت با احتمال مه گرفتگی پیش‌بینی شده است. بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، حداقل دمای هوای مشهد، امروز به ٨ درجه و حداکثر به ١۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. طی ٢۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه بیشترین میزان بارش باران در کلان‌شهر مشهد با رقم ٣.۵ میلی‌متر به ثبت رسیده است. همچنین طبق آمارها، از ابتدای فروردین تاکنون ٨.١ میلی‌متر بارش در این کلان شهر ثبت شده است.
طبق گزارش منتشر شده از سوی وزارت نیرو، ٢٧ استان کشور در سال آبی کنونی، کم‌ بارش‌ترین سال خود را در نیم قرن اخیر تجربه می‌کنند که خراسان رضوی هم در بین این استان‌ها قرار دارد.
بر اساس پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رفت تا آخر زمستان ٩۶، بارش‌های کشور به ٢٠- درصد برسد و تا حدودی وضعیت بهبود پیدا کند اما در سال جدید نیز بارندگی روی خوشی به کشور نشان نداد و با افت بارش‌ها، استان‌های بیشتری درگیر معضل خشک‌سالی شدند.
بررسی اطلاعات روزانه بارش‌ها نشان می‌دهد که میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی (اول مهر) تا ١۵ فروردین‌ امسال به ٩٩.٨ میلی‌متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۵١ درصد کاهش یافته و این افت بارش‌ها در مقایسه با میانگین متوسط چهل‌ونه‌ساله نیز از مرز ۴٩- درصد عبور کرده است. از بین شش حوضه آبریز اصلی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره‌قوم)، حوضه آبریز مرزی شرق شامل مناطقی از استان‌های خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان با کاهش شصت‌ونه‌درصدی بارش‌ها، شرایط بحرانی‌تری را تجربه می‌کند. به هر حال، افزایش دما و کاهش بارش‌های امسال حکایت از تابستانی سخت دارد که شهرهای زیادی از کشور را گرفتار تنش آبی خواهد کرد. رو به رو شدن با این وضعیت، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، را بر آن داشت تا در دقایق ابتدایی سال ٩٧، از مردم بخواهد با توجه به وضعیت بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون، در شیوه مصرف خود مدیریت بیشتری داشته باشند تا شهرها، روستاها و بخش‌های مختلف کشور در سال جدید، تأمین آب و برق مناسبی داشته باشند. به گفته وزیر نیرو، موضوع سازگاری با کم آبی بحثی است که مشترکان باید در سال ١٣٩٧ توجه بیشتری به آن داشته باشند تا بتوانیم این سال را پرامید و سازنده پشت سر بگذاریم 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی