کد خبر : 81839
/ 08:58
نوسانات ارز، سکه و بورس اقتصاد کشور را شوکه کرد

حراج ریال در بازار دلار

الهام ظریفیان- افزایش نرخ دلار که از پیش از تعطیلات نوروزی شروع شده و در روزهای گذشته شتاب بیشتری گرفته است، با روندی افسارگسیخته از مرز پنج هزار و ٢٠٠ تومان عبور کرد و تا آخرین دقایق تنظیم این گزارش در بازارهای مشهد به پنج هزار و ٧٠٠ تومان رسید.

حراج ریال در بازار دلار

دلار و سکه نیز از این ماراتن عقب نماند. افزایش قیمت دلار سبب ایجاد صف در صرافی‌ها و داغ شدن بازار دلال‌ها شده است به طوری که روز گذشته میزان رشد تقاضای دلار به حدی افزایش یافت که صرافی‌ها نتوانستند پاسخ‌گوی نیاز شهروندان باشند. بخشی از صرافی‌ها از فروش دلار و یورو خودداری کردند اما در مورد سایر ارزها محدودیتی
وجود نداشت.
همچنین افزایش قیمت دلار و سکه سبب شده‌است تا نقدینگی از بازارهای مولد به این بازارها سرازیر شود. براین اساس شاخص بورس روز یکشنبه به علت جذابیت بازارهای رقیب مانند بازار ارز و سکه با ۴۳۸ واحد افت به رقم ۹۶ هزار و ۳۴۱ واحد رسید.
رونق معاملات بازارهای رقیب بورس مانند بازار ارز و سکه از عوامل اصلی کاهش معاملات بورس و افت نماگر بازار سرمایه در روزهای معاملاتی پس از تعطیلات نوروزی است. افزایش قیمت دلار نگرانی‌هایی درباره گرانی سایرکالاها و خدمات مورد‌نیاز شهروندان به وجود آورده است.
در همین راستا روز گذشته محمد طحان‌پور،رئیس اتحادیه لوازم خانگی، از افزایش حدود ۶ درصدی قیمت لوازم خانگی به دنبال افزایش نرخ دلار خبر داد و گفت: با گرانی بیشتر دلار رکود بازار تشدید می‌شود. با این حال فعالان اقتصادی افزایش قیمت کالا در بازار را ناشی از سفته‌بازی می‌دانند و می‌گویند هنوز ثبت سفارش جدید صورت نگرفته است، فقط برخی در این میان می‌خواهند از گرانی دلار ماهی بگیرند.

ناآرامی‌های بین‌المللی
محمد سیادت، کارشناس اقتصادی درباره دلایل روند صعودی قیمت سکه و طلا می‌گوید: گران شدن سکه ناشی از دو موضوع است. یکی گران شدن نرخ اونس جهانی طلا و دیگری گران شدن ارز خارجی. با ماجراجویی‌های ترامپ و درگیری‌های تجاری و سیاسی وی با چین و روسیه و همراهی‌هایی که با صعودی‌ها در منطقه دارد، شاید خیلی امیدی به آرامش در صحنه بین‌الملل وجود نداشته باشد.
سیادت می‌افزاید: حتی بعضی تحلیل‌گران پیش‌بینی افزایش قیمت طلا تا هزار و ۴٠٠ دلار را نیز چندان دور از ذهن نمی‌دانند. اما بخش زیادی از گرانی طلای ایران به افزایش نرخ ارز بازمی‌گردد و گران شدن دلار نیز به تحریم‌ها و کاهش دسترسی به ارزهای نقد مربوط می‌شود.
وی می‌گوید: فروش نفت در سال گذشته خوب بود. درآمد ارزی خوبی داشتیم ولی انتقال بخشی از این درآمد که ناشی از صادرات غیرنفتی به ویژه پتروشیمی‌ها است، به داخل کشور با مشکلاتی روبه‌رو است. امروز شاهد آن هستیم که آمریکا و وزارت‌خزانه‌داری این کشور افراد تأثیرگذار در انتقال ارز خارجی به ایران را دستگیر و یا جریمه می‌کنند. این موضوع باعث شده‌است که پروسه انتقال ارز به ایران گران و در مواردی غیرممکن شود.

ذخیره‌سازی خانگی ارز
وی ادامه می‌دهد: موضوع دیگر نگرانی‌هایی است که بخشی از آن‌ها واقعی و بخش زیادی نیز غیرواقعی و ناشی از تبلیغات خارجی است. بی‌برنامگی مسئولان نیز بلاتکلیفی و سردرگمی ایجادکرده‌ که زمینه سوءاستفاده دلالان را فراهم کرده‌است. در این شرایط مردم به این سمت سوق پیدا کرده‌اندکه بخشی از سرمایه خود را به سمت ذخیره‌سازی ارز خانگی ببرند تا از کاهش قدرت خرید خود
جلوگیری کنند.
سیادت می‌افزاید: آمارها نشان می‌دهد بیش از ٢٠ میلیارد دلار ارز خارجی خانگی داریم و بعضی مسئولان اعلام کرده‌اند که در سه ماهه انتهایی ٩۶ چند ده میلیارد دلار پول از کشور خارج شده است و چند میلیون نفر در ایام عید به ترکیه سفر کرده و ارز کشور را خارج کردند.
سیادت ادامه می‌دهد: اگر نگرانی‌های مردم برطرف و چشم‌انداز اقتصادی کشور مثبت‌ شود و در بخش تولید نیز بتوانیم جاذبه‌ها را افزایش دهیم، از خرید ارز خارجی و نگهداری آن توسط مردم که نه خاصیتی برای آن‌ها دارد و نه برای اقتصاد کلان کشور، جلوگیری می‌شود.
به عقیده وی در سال ٩٧ اگر بازنگری در بسیاری از بخش‌های اقتصادی و غیراقتصادی در کشور اتفاق نیفتد، ممکن است روند خروج ارز افزایش یابد.
وی می‌افزاید: برخورد با رانت و فساد اداری و اقتصادی اراده لازم دارد. مسئولان نیز به این نکته رسیده‌اند که باید تصمیمات سخت بگیرند و در صحبت‌های خود به این نکته اذعان دارند که اقتصاد ما دیگر با مسکن جواب نمی‌دهد. هر تأخیری موجب افزایش بی‌اعتمادی است که نتیجه آن افزایش نرخ ارز و طلا و تبدیل سرمایه‌های مردم به این موارد است که قطعا در راستای اقتصاد مولد و توسعه‌ای نخواهد بود.

نگرانی از آینده
عضو اتحادیه طلا و جواهر مشهد نیز می‌گوید : افزایش نرخ طلا و سکه ناشی از بالا بردن قیمت سکه توسط دولت در پیش‌فروش سکه است. یوسف تقی‌زادگان می‌افزاید: ثبت نام سکه از سوی دولت با نرخ بالاتر به معنی تأیید نرخ‌های بالاتر است. این چیزی است که بارها اتفاق افتاده‌است و مسئولان بانکی این افزایش را باعث شدند. وی می‌افزاید: قیمت جهانی طلا چندان افزایش نداشته است. این دلار داخلی است که موجب گران‌شدن طلا شده است. اگر فردا دلار وارد بازار شود مطمئنا نرخ ارز و طلا کاهش می‌یابد. وی اظهار می‌کند: نگرانی از وضعیت اقتصادی آینده کشور سبب شده‌است تا برخی از مردم تلاش کنند نقدینگی‌های خود را روانه بازار طلا و ارز کنند که همین مسئله سبب گرانی دلار شده است.

قیمت ارز؛۴ هزار و۴۰۰ تومان
همچنین شهاب نادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت از وضعیت نابسامان در بازار ارز که به چالش اقتصادی منتهی شده است، انتقاد کرده و می گوید: اگر قیمت دلار حتی براساس نرخ تورم نیز افزایش می‌یافت باید قیمت این ارز نهایتا به حدود چهار هزار و ۴٠٠ تومان می‌رسید.  
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی