• خانه
  • یادداشت
  • یک لحظه غفلت یک عمر حسرت
کد خبر : 81927
/ 12:22
سعیده ساجدی‌نیا

یک لحظه غفلت یک عمر حسرت

بچه‌ای را که در ماشین خوابیده اگر هزار بار هم سرکشی کنیم که ببینیم هنوز خواب است یا نه، یک دقیقه پس از هزارمین بازدید، ممکن است اتفاقی که هرگز تصورش را نمی‌کنیم.

یک لحظه غفلت یک عمر حسرت

برای تحویل امانتی یکی از اقوام، راهی منطقه سیدرضی شدیم. نزدیکی‌های آدرس موردنظر، دختر سه‌ساله‌ام در آغوشم خوابید. بنابراین با همسرم قرار گذاشتیم که بچه را با جابه‌جایی بدخواب نکنیم؛ امانتی را بدهیم و زود بازگردیم. از این رو، دخترم را در خودرو خواباندیم و وارد خانه شدیم و در پاسخ به اصرار صاحب‌خانه، گفتیم که بچه در ماشین خواب است و وقت دورهمی را به زمان دیگری موکول می‌کنیم، اما باز هم حرف توی حرف آمد و توقفمان کمی طولانی شد. با این حال، لحظه‌به‌لحظه از بچه و ماشین خبر می‌گرفتیم به طوری که در مدت یک ربعی که آنجا بودیم، هفت یا هشت بار به او سر زدیم و فرزندم همچنان در خواب ناز فرو رفته و آب از آب تکان نخورده بود. دو سه دقیقه پس از اینکه آرامش دخترم را در اتومبیل دیده و نزد دیگران بازگشته بودم، ناگهان، از شنیدن صدای جیغ و فریاد «مامان، مامان! کجایی؟» دخترکم، فقط خدا می‌داند که چطور پله‌ها را سه‌تایکی کردم و خود را به کوچه رساندم. من سال‌ها دبیر بخش خبری حوادث رسانه‌ بودم و انگار بدترین حوادثی که در طول سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود در حوادث منتشر کرده بودم یک‌باره جلو چشمانم آمد!
دختر طفل معصومم درِ ماشین را باز کرده بود و بدون کفش، وحشت‌زده به این طرف و آن طرف می‌دوید و به دنبال من و پدرش می‌گشت. با دیدن صحنه پریشان‌حالی دخترم، در دل، ابتدا از خودم و بعد، از همه مخاطبان مطالبم شرمسار شدم. سال‌ها حوادث را برای آن‌ها موشکافی و آسیب‌شناسی کرده و هشدارها و توصیه‌های ایمنی را آموزش داده بودم. حتی در بررسی و آسیب‌شناسی حادثه‌ای که به مرگ بنیتا، طفل هشت‌ماهه تهرانی، منجر شده بود به همکارانم گفته بودم باید سهم پدر این بچه در جنایتی که رخ داده است دیده شود که چرا با وجود این‌همه هشدار، باز هم بچه را حتی برای لحظه‌ای در خودرو روشن رها کرده است که در جریان سرقت، این اتفاق دردناک رخ دهد و یک جامعه را متأثر کند.
نوشتن این مطلب به اندازه لحظه‌ای که با چهره اشک‌آلود و پریشان دخترم مواجه شدم سخت و عذاب‌آور بود اما نوشتم تا بگویم کاری را که از اساس اشتباه است حتی لحظه‌ای نباید مرتکب شد. بچه‌ای را که در ماشین خوابیده اگر هزار بار هم سرکشی کنیم که ببینیم هنوز خواب است یا نه، یک دقیقه پس از هزارمین بازدید، ممکن است اتفاقی که هرگز تصورش را نمی‌کنیم و گاه جبران‌ناپذیر است برایش رخ دهد.
با دقت و حساسیت بیشتری مراقب فرزندانمان باشیم.
سعیده ساجدی‌نیا 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی