کد خبر : 81973
/ 12:54
نوجوان موفق محله حجاب از توانمندی‌هایش می‌گوید

عشق رایانه‌

یگانه در کلاس نهم تحصیل می‌کند و از همان زمان که با رایانه آشنا شده و به قول خودش از همان کلاس اول که پای آن نشسته است، به کار با آن علاقه‌مند شده و تاکنون بیشتر وقتش را با آن گذرانده است.

عشق رایانه‌

زمانی-شهرآراآنلاین، در جامعه امروز که اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با حجم زیادی از اطلاعات روزانه روبه‌رو هستیم، اطلاعات‌دهی به‌صورت دیجیتال، نقش خود را نشان می‌دهد. درواقع رشد سریع دانش به‌خصوص در زمینه علوم و فناوری، اهمیت به‌روز شدن آموزش مطالب درسی را افزایش داده است. محتوای الکترونیکی یکی از اموری است که در حوزه آموزش کاربرد بسیار دارد و به مجموعه‌ای از عکس‌ها، متن‌ها و انیمیشن‌های صوتی و تصویری گفته می‌شود که یک مبحث درسی را آموزش می‌دهد. این محتوای آموزشی می‌تواند بر افزایش میزان یادگیری افراد، تاثیرگذار باشد. ضمن اینکه آموزش را نیز جذاب‌تر خواهد کرد. این روزها که تولید محتوای الکترونیکی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است، یگانه بیات، نوجوان پانزده‌سالۀ ساکن در محله حجاب، موفق به کسب رتبه اول استانی در بخش نرم‌افزاریِ آموزشی هشتمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی شده است و این موضوع بهانه‌ای شد تا به‌سراغ او برویم.

یگانه در کلاس نهم تحصیل می‌کند و از همان زمان که با رایانه آشنا شده و به قول خودش از همان کلاس اول که پای آن نشسته است، به کار با آن علاقه‌مند شده و تاکنون بیشتر وقتش را با آن گذرانده است. درحال‌حاضر هم توانسته است با تولید محتوای الکترونیکی، علاقه‌اش به این کار را ثابت کند: «چند سال پیش، مدرسه برایمان یک کارگاه درمورد محتوای الکترونیکی گذاشت که مربی در آنجا به ما پیشنهاد کار با یک نرم‌افزار را داد اما گفت این بحث فقط برای آشنایی است و شما نمی‌توانید از پس کار برآیید؛ به همین دلیل نمی‌خواهد به‌دنبال نرم‌افزارش بروید. این حرف به من برخورد و باعث شد که حتما دنبالش بروم. اسم آن نرم‌افزار را در اینترنت جست‌وجو کردم و کار با آن را یاد گرفتم.» او می‌افزاید: «خواندن کتاب را دوست ندارم و به‌همین خاطر به این فکر افتادم که من هم نرم‌افزار تولید محتوا درست کنم. سه هفته مدام پای این کار بودم و در حین کار با مشکلاتی هم مواجه می‌شدم که متاسفانه کسی نبود مرا در این زمینه راهنمایی کند و سوالاتم را از او بپرسم. درنتیجه مجبور شدم خودم پای اینترنت بنشینم و کار را یاد بگیرم. هرگاه سوالی برایم پیش می‌آمد، در اینترنت به‌دنبال پاسخ و راه‌حلش می‌گشتم. به‌مرور زمان، کار را یاد گرفتم. با هر چیزی که در حین کار می‌آموختم، کلی ذوق می‌کردم و از پیشرفتم خوشحال می‌شدم. این کار به من انگیزه می‌داد تا هدفم را جدی‌تر پیگیری کنم؛ به همین دلیل با وجود آنکه هیچ کلاسی نرفته‌ام، با تلاشی که کردم، توانستم یاد بگیرم و سرانجام موفق شوم.»

عشق به کامپیوتر 

هر چیزی که مربوط به کامپیوتر می‌شود، مرا به‌سمت خود می‌کشاند؛ مثل طراحی قالب وب‌سایت و برنامه‌نویسی. هم‌اکنون یک سایت، طراحی کرده‌ام اما هنوز دامنه‌ای برایش ثبت نکرده‌ام. وبلاگ‌های زیادی هم درست کرده‌ام. قبلا وبلاگ کوچکی داشتم که دل‌نوشته‌هایم را در آن می‌گذاشتم. یک روز نویسنده یک وبلاگ دیگر به من پیام داد که «چه کسی وبلاگتان را طراحی کرده است؟» گفتم: «خودم.» گفت: «می‌شود برای ما هم سایتی طراحی کنید؟» من ابتدا قبول کردم اما به‌خاطر درس‌هایم نتوانستم آن را به سرانجام برسانم. یک‌بار هم در یک مسابقه وبلاگ‌نویسی شرکت کردم و با طراحی قالبی که برای آن انجام داده بودم، مطمئن بودم که قبول می‌شوم اما هیچ خبری از نتایج نشد، حتی برنده را هم اعلام نکردند. تعدادی ویدیو و نرم‌افزار آموزشی هم درست کردم؛ مثل آموزش فتوشاپ و آن را بر روی اینترنت گذاشتم تا دیگران هم استفاده کنند. فعلا این کار را به‌صورت رایگان دراختیار دیگران قرار داده‌ام. استقبال خوبی از ‌آن شده است و بازدیدکننده هم دارد. آموزش‌هایی را هم که کاربران درخواست می‌کنند، دراختیارشان قرار می‌دهم: «ازآنجایی‌که به پویانمایی و ساخت بازی‌های کامپیوتری نیز علاقه دارم، چندین بازی ساده طراحی کرده‌ام. یک نرم‌افزار هم برای سیستم اندروید درست کرده‌ام.» همچنین یک‌بار مسئولان پژوهش‌سرای رازی از من خواستند که برایشان لوگو طراحی کنم اما من به‌خاطر درس و امتحاناتم، نتوانستم پیشنهادشان را قبول کنم.

تولید محتوای الکترونیکی 

تولید محتوا یکی از عواملی است که بر آموزش خیلی تاثیرگذار است و اگر در آموزش‌وپرورش جابیفتد و تدریس در کلاس‌ها، با این شیوه انجام شود، قطعا اثربخشی بیشتری خواهد داشت. در روش‌های معمول آموزشی، معلم فقط تدریس می‌کند و کلاس برای دانش‌آموزان کسل‌کننده می‌شود. درنتیجه دانش‌آموز هم زود خسته می‌شود، درحالی‌که آموزش به کمک تولید محتوا، انگیزه دانش‌آموز را افزایش می‌دهد و کلاس را از حالت یکنواختی، خارج می‌کند. ضمن اینکه در تمام درس‌ها هم می‌شود از این شیوه استفاده کرد: «برای تولید محتوایی که من تهیه کردم، یکی از مطالب درسی ادبیات سال هشتم را گذاشتم. متن را با صدای خودم خواندم و در نرم‌افزار قرار دادم. مطالب کتاب را هم با طراحی گرافیکی بالا و زمینه‌ای که خودم طراحی کرده بودم، لحاظ کردم. اکنون نرم‌افزار خوبی شده است و این محتوای الکترونیکی که جزو دروس آموزشی محسوب می‌شود، اهمیت زیادی در آموزش خواهد داشت؛ به همین خاطر مدارس باید به تولید محتوای الکترونیکی اهمیت زیادی بدهند؛ هرچند که در مدارس خیلی به این بحث‌های پژوهشی توجهی نمی‌شود.»

توانمندی زیاد 

یگانه درکنار توانمندی‌های رایانه‌ای که به عقل و منطق نیاز دارد، احساساتش را هم در شعرها و نوشته‌هایش نشان می‌دهد: «از کلاس دوم به بعد شعر می‌گویم. در همان زمان، یک شعر سرودم و به معلمم نشان دادم. او و مادرم، مرا تشویق کردند و به همین دلیل تلاش کردم که این کار را هم ادامه دهم.»

او از سال92 تاکنون تمام شعرهایش را جمع‌آوری کرده است: «نمی‌دانم شعرهایم در چه سطحی است و تا چه اندازه اصول تخصصی در آن رعایت شده است. دوست داشتم کسی بود که شعرهایم را بررسی می‌کرد و قوت‌ها و ضعف‌های مرا می‌گفت. دوست دارم شعرهایم را چاپ کنم.»

علاقه‌ای که او به ادبیات دارد، باعث شده است که علاوه‌بر سرودن شعر، داستان و رمان هم بنویسد: «رمان خواندن را دوست دارم و به نوشتن آن هم علاقه دارم. داستان‌ها و رمان‌هایی را که می‌نویسم، در وبلاگ شخصی‌ام به اشتراک می‌گذارم.»

اما علاقه‌مندی‌های یگانه به اینجا ختم نمی‌شود: «درست است که کار با کامپیوتر را دوست دارم اما به خبرنگاری هم علاقه دارم؛ چون در کار با کامپیوتر، باید وقتت را پشت سیستم بگذرانی ولی خبرنگاری هیجان دارد؛ البته کودک که بودم، دوست داشتم بازیگر شوم اما کارگردان‌های مهم در تهران ساکن هستند و فکر نمی‌کنم با بازیگری و کارگردانی، بتوانم در مشهد پیشرفت کنم.»

114440.jpg

توجه به هدف در زندگی 

یگانه می‌گوید: «با وجود یک خواهر و یک برادر کوچک به‌سختی می‌شود کار کرد؛ البته مادرم در خانه تمام سعی خود را می‌کند تا فضای آرامی را برای من فراهم کند. یک روز برادرم برنامه‌ای را که نوشته بودم، پاک کرد و مجبور شدم دوباره آن را اجرا کنم. مشکلات در هنگام کار همیشه وجود دارد اما چیزی که مهم است، داشتن هدف و پیگیری آن است. من هم در زندگی، هدف دارم و وقتی می‌بینم کسی از من بهتر و موفق‌تر است، تمام تلاشم را می‌کنم که از او موفق‌تر شوم. نسبت‌به هم‌سن‌وسالان خودم بیشتر یاد دارم. در زمینه کامپیوتر، هیچ کلاسی نرفته‌ام ولی به‌خاطر پشتکاری که داشته‌ام، همه‌چیز را ذره‌ذره یاد گرفته‌‎ام. دلم می خواهد استعدادم را در جایی مفید استفاده کنم و هر جا که کار می‌کنم، از استعدادم به‌خوبی استفاده کنم؛ البته دوست دارم از این طریق، درآمدی هم کسب کنم. برنامه‌نویسی، ساخت نرم‌افزار، وب‌نویسی و کدنویسی را بلد هستم و با نرم‌افزار‌های گرافیکی کار کرده‌ام. سعی کرده‌ام کار با نرم‌افزارهای جدید را یاد بگیرم، با نرم‌افزارهای به‌روز کار کنم و اطلاعاتم را در این زمینه افزایش بدهم. از اینکه توانسته‌ام در جشنواره تولید محتوای الکترونیکی، مقام اول استانی را به‌دست آورم، حس خوبی دارم و البته این حس باعث نشده است که به خودم مغرور شوم، بلکه هر چیزی را که یاد دارم، به دیگران هم آموزش می‌دهم. درحال‌حاضر تمام فکر و ذهنم، درسم است. دوست دارم بیشتر درزمینه کامپیوتر و پویانمایی درس بخوانم اما ازآنجا‌یی‌که در جامعه دید خوبی درباره رشته‌های تحصیلی با زمینه فنی و هنرستان وجود ندارد، تردید دارم رشته‌ای را که دوست دارم، انتخاب کنم یا رشته ریاضی را. متاسفانه هنرستان رفتن در ذهن دیگران بد جا افتاده است. نمی‌دانم درچه رشته تحصیلی ادامه تحصیل بدهم و چه حرفه‌ای را به‌عنوان شغل خود انتخاب کنم.» تولید نرم‌افزار، پایان اهداف یگانه نیست، بلکه او آرزوی بزرگ‌تری هم دارد: «آرزو دارم مثل مدیر شرکت مایکروسافت، صنعت کامپیوتر را متحول کنم. این آرزو کمی به‌نظر رویاپردازی می‌آید اما به‌هر حال یک آرزوست و امیدوارم که به آن برسم. متاسفانه جایی برای رشد من وجود ندارد و من فقط می‌توانم اطلاعاتم را در فضای مجازی به اشتراک بگذارم، با اینکه به‌نظرم باید به دانش‌آموزان بها‌داد و بستری را برای پرورش استعداد آن‌ها به‌وجود آورد.»

تشویق خانواده 

محسن بیات، پدر یگانه که فردی فرهنگی است، از پیشرفت فرزندش حس خوبی دارد: «یگانه افتخار ماست و می‌خواهم که آینده روشنی داشته باشد و حتما به جایی برسد که فردی مفید در جامعه باشد. او استعداد زیادی دارد و هر کاری از دستم بربیاید، برایش انجام می‌دهم. استعداد و توانمندی او درزمینه کامپیوتر باعث شد وقتی از وجود چنین جشنواره‌ای باخبر شدم، او را تشویق کنم تا حتما در آن شرکت کند. کاری که دخترم انجام داده است، می‌تواند کمک زیادی به آموزش بکند. تولید محتوا در آموزش‌وپرورش اگر توسعه یابد، میزان یادگیری دانش‌آموزان هم افزایش می‌یابد، زیرا به کمک این تکنولوژی، دانش‌آموز هم می‌بیند و هم می‌شنود و درنتیجه به تحصیل علاقه‌مند خواهد شد و یادگیری موثرتری خواهد داشت، لذا لازم است اداره آموزش‌وپرورش با برگزاری چنین جشنواره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و علمی‌ای، به تولید محتوا در مدارس بها بدهد و دانش‌آموزی را که در این زمینه استعداد دارد، حمایت کند.»

ملیحه بیات، مادر یگانه، هم در این‌باره می‌گوید: «وقتی یگانه کوچک بود، او را به کلاس نقاشی بردم و دلم می‌خواست نقاش موفقی شود اما الان که می‌بینم کامپیوتر را دوست دارد، می‌گویم به‌دنبال علاقه‌اش برود. یگانه بیش از اندازه پای کامپیوتر می‌نشست و من همیشه مخالف این قضیه بودم، زیرا نگران سلامتی‌اش بودم ولی از روزی که در جشنواره مقام آورده است، کمی با این موضوع، کنار آمده‌ام. خانه‌ای که بچه کوچک دارد، جو آرامی ندارد و من دوست دارم او در آرامش کار کند؛ به همین خاطر توقع ندارم که او در کارهای خانه به من کمک کند. همین که به کارش می‌رسد، برایم کافی است. دوست دارم از توانمندی‌ای که دارد، استفاده کند و البته درزمینه علاقه‌مندی‌اش، کارآفرینی هم بکند و بتواند درآمدی کسب کند. ضمن اینکه زمینه‌ای برایش به وجود آید که بتواند این علم را به دیگران هم بیاموزد، بنابراین مدارس می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند و دانش‌آموز را تقدیر و تشویق کنند.»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی