کد خبر : 81980
/ 15:12
پس از پیگیری‌های گسترده قضایی درباره یک پرونده قصور پزشکی اعلام شد؛

پزشک مشهدی، عامل مرگ زن عرب

تبعه خارجی که توسط جراح مشهدی تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته بود، به‌علت عفونت، یک پای خود را از دست داد و سرانجام در یکی از بیمارستان‌های مشهد جان باخت.

پزشک مشهدی، عامل مرگ زن عرب

مهدی قرآنی - شهرآرا آنلاین - ماجرای این پرونده از زمانی آغاز شد که محمد‌علی (شاکی پرونده) تصمیم گرفت همسرش را برای انجام عمل زیبایی از عراق به مشهد بیاورد. اوایل مرداد سال٩۵ بود که هواپیمای آنان در مشهد به زمین نشست و این زن و شوهر پس‌از چند روز اقامت‌ در خیابان صاحب‌الزمان(عج) به‌سراغ یکی از جراحان زیبایی در بولوار سجاد مشهد رفتند.
وقت عمل ازسوی پزشک برای هفتم مرداد، تعیین شد و بیمار، تحت جراحی لیپوساکشن(چربی‌کِشی) قرار گرفت. قبل از اینکه جراحی روی این خانم چهل‌ساله انجام شود، پزشک معالج، جلسه‌ای دیگر با بیمار و همسرش گذاشت و بیان کرد که به‌علت افزایش برخی هزینه‌ها، باید مبلغ دیگری برای عمل پرداخته شود.
شوهر زن که با این مبلغ مشکلی نداشت، وجه را پرداخت و سرانجام عمل انجام گرفت. با پایان عمل و پس‌از ترخیص وی، آثار ضعف در بیمار پدیدار شد. با گذشت هر ثانیه، حال عمومی زن رو به وخامت می‌گذاشت، تا‌جایی‌که بدن نیمه‌جان وی به یکی از بیمارستان‌های شهر مشهد انتقال یافت.
تأثیر این جراحی مخرب رفته‌رفته آشکارتر می‌شد و کادر درمانی بیمارستان برای اینکه جلوی عفونتی را که در ناحیه پای وی پدیدار شده بود، بگیرد، مجبور به قطع پا تا زانو شد.
کادر درمانی بیمارستان با این تصور که مشکل بیمار حل شده و حال وی رو به بهبود است، او را در یکی از بخش‌ها بستری کرد، اما حال بیمار برای دومین بار بد شد و عفونت ناشی از عمل جراحی قبلی دوباره خود‌نمایی کرد. پس‌از وخیم‌شدن حال زن خارجی، کادر درمانی طی بررسی‌های انجام‌شده، تصمیم گرفت این بار پای بیمار را از ناحیه لگن قطع کند تا عفونت به دیگر اندام‌های بیمار سرایت نکند.
با‌وجود تلاش پزشکان برای احیای حال این زن چهل‌ساله متأسفانه بخت با وی یار نبود و این مادر جوان در روز بیست‌و‌سوم مردادماه بدون خداحافظی از شش فرزندش، دار فانی را وداع گفت.

گشوده‌شدن پرونده در دادسرا
محمدعلی که با خبر فوت همسرش شوکه شده بود، به‌سراغ کادر معالج بیمار در بیمارستان رفت و متوجه شد مقداری چربی ناشی از عمل لیپوساکشن وارد خون همسرش شده و همین موضوع، مرگ او را رقم زده است.
بعد از دو روز، این مرد خارجی برای احقاق حق، به‌سراغ یکی از وکلای رسمی دادگستری رفت و با تنظیم شکوائیه‌ای، پرونده فوت همسرش با عنوان قصور پزشکی در دادسرای ناحیه٢ مشهد گشوده و بازپرس ملازمیان، مسئول رسیدگی به آن شد.
قاضی پرونده در همان دقایق ابتدایی، دستور بررسی جسد را ازسوی پزشکی قانونی صادر و شاکی پرونده را به دادسرا احضار کرد. محمدعلی که به‌سختی فارسی حرف می‌زد به‌همراه وکیلش به دادسرا مراجعه کرد و در‌برابر بازپرس ملازمیان قرار گرفت.
شاکی پرونده در اظهاراتش بیان کرد که پزشک معالج همسرش، هیچ تذکر یا اخطاری درباره تأثیر این عمل زیبایی به آنان نداده و در جلسه توجیهی، فقط از افزایش هزینه عمل جراحی سخن گفته است.
بااینکه برخی شواهد در این پرونده، از قصور پزشکی حکایت داشت، بازپرس ملازمیان، از شاکی پرونده خواست تا اعلام نتیجه پزشکی قانونی و نیز نظر سازمان نظام پزشکی منتظر بماند. چند روزی از فوت زن گذشته بود که نظر پزشکی قانونی اعلام و مشخص شد متوفی به‌دلیل زخم‌های اندام تحتانی (ایسکمی) ناشی از عمل زیبایی، جان خود را از دست داده است.
با اعلام نظر پزشکی قانونی، پرونده به سازمان نظام پزشکی ارسال شد و تحقیقات در مسیر دیگری از پیگیری‌ها قرار گرفت.

مقصر شناخته‌شدن جراح
بررسی‌های این پرونده ادامه داشت تا اینکه ابتدای سال‌٩۶ نظر سازمان نظام پزشکی اعلام شد و در این گزارش، کارشناسان ، جراح زیبایی را که خانمی جوان است، مقصر اصلی وقوع این حادثه معرفی کردند.
بااینکه شاکی پرونده، پیش‌تر در شکوائیه‌اش، علاوه‌بر پزشک، دیگر عوامل کادر درمانی را مقصر اصلی فوت همسرش معرفی کرده بود، سازمان نظام پزشکی، کادر درمانی را در وقوع این حادثه دخیل ندانست.
با مشخص‌شدن رأی ابتدایی پرونده، پزشک متخلف برای دفاع از حقش به دادسرا مراجعه و بیان کرد همه امور طبق قانون انجام گرفته و در جراحی بیمار، او کوتاهی نکرده است.
با اعتراض متهم پرونده، تحقیقات از سر گرفته شد تا اینکه اواخر سال گذشته، سازمان نظام پزشکی، ضمن رد مستندات بیان‌شده ازسوی پزشک جراح، وی را بر‌اساس ماده ۴٩۵قانون مجازات اسلامی، عامل صد‌درصدی وقوع این حادثه مرگبار دانست.

متهم حق اعتراض دارد
روز گذشته، بازپرس شعبه٢٠١دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه٢ مشهد، در تشریح آخرین ابعاد این پرونده به خبرنگار ما گفت: بااینکه معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد، این پزشک خانم را مقصر اصلی فوت بیمار خارجی‌اش معرفی کرده است، رأی صادره، بدوی است و متهم هنوز حق اعتراض دارد؛ لذا تحقیقات درباره این پرونده تا روشن‌شدن ماجرا ادامه دارد. قاضی سعید ملازمیان افزود: تا صدور رأی نهایی از‌سوی سازمان نظام پزشکی، نمی‌توان در این‌راستا اظهار نظر کرد، اما به‌طور‌کلی در پرونده‌های قصور پزشکی اگر اقدامات پزشک منتهی به فوت بیمار شود، در‌صورت احراز قصور، طبق ماده ۴۹۵قانون مجازات اسلامی علاوه‌بر الزام پرداخت دیه بیمار فوت‌شده ازسوی پزشک به میزان تقصیر تعیین‌شده، به استناد ماده‌۶۱۶ قانون تعزیرات، از جهت جنبه عمومی جرم، مقصر به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.
وی با هشدار به شهروندان درباره انجام عمل‌های زیبایی تأکید کرد: افرادی که تصمیم به انجام این‌گونه جراحی‌ها دارند، ابتدا درباره عمل تحقیق و در‌صورت پذیرش همه عوارض احتمالی، به پزشکان متخصص این رشته مراجعه کنند.
به پزشکان نیز توصیه می‌شود چنانچه در حوزه عمل‌های زیبایی تخصص ندارند، به‌هیچ‌وجه دست به این‌گونه جراحی‌ها نزنند؛ چراکه عوارض ناشی از این کار، نتیجه‌ای جبران‌ناپذیر خواهد داشت و علاوه‌بر خسارت جانی برای بیمار، زندگی آنان را دچار چالشی جدی خواهد کرد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی