کد خبر : 81996
/ 10:53
گپ‌وگفتی با کارآفرین تلاشگر محله وکیل‌آباد

تنها راه‌حل بیکاری مشاغل خانگی است

خانواده معینی، زن و شوهری هستند که باوجود سن زیاد و قرارگرفتن در سن بازنشستگی، در راستای اهداف خیرخواهانه و کمک به خانواده‌های کم‌درآمد محله به حوزه کارآفرینی محلی و خانگی وارد شده‌اند.

تنها راه‌حل بیکاری مشاغل خانگی است

حسین برادران‌فر_شهرآراآنلاین، چند سالی است که باوجود مشکلات اقتصادی و تعطیلی برخی کارگاه‌ها و بیکاری کارگران، اشتغال و کارآفرینی خانگی مورد تشویق و حمایت قرار گرفته است. در همین راستا تعدادی از اهالی محله به‌ویژه خانم‌های هنرمند با استفاده از استعداد، هنر و امکانات اندکی که در اختیار داشته‌اند به حوزه کارآفرینی و اشتغال‌زایی محلی و خانگی وارد شده‌اند و قدم‌های خوبی برداشته‌اند.

خانواده معینی، زن و شوهری هستند که باوجود سن زیاد و قرارگرفتن در سن بازنشستگی، در راستای اهداف خیرخواهانه و کمک به خانواده‌های کم‌درآمد محله به حوزه کارآفرینی محلی و خانگی وارد شده و موفقیت‌هایی نیز به دست آورده‌اند. اگرچه با وجود موفقیت‌های به دست آمده به‌دلیل نبود حمایت‌های مالی و معنوی از سوی ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه، به تمام اهداف خیرخواهانه‌ای که درنظرداشته‌اند نرسیده‌اند. به همین بهانه گفت‌وگوی دوستانه‌ای با این زن وشوهر پرتلاش و کارآفرین انجام داده‌ایم.

همدلی و همراهی با همسایه‌ها

خانواده معینی که در بین اهالی محله وکیل‌آباد به محبت و همراهی شهره هستند، الگوی موفق همسایه‌داری محلی هستند. عالیه شیرزادی، همسر سیدجواد معینی در توضیح این مطلب می‌گوید: خانواده همسرم اصالتا اهل حصار و گلستان هستند و ما 30سالی است که در این محله ساکن هستیم. از همان ابتدای ورود به محله وکیل‌آباد به‌دنبال دوستی و همکاری با اهالی و ساکنان محله بودیم. همان‌طورکه گفته‌اند گاهی اوقات همسایه می‌تواند نزدیک‌تر از قوم و خویش باشد و همسایه خوب‌بودن و همسایه خوب داشتن نعمت بسیار بزرگی است که نصیب هرکس نمی‌شود. ما هم بر طبق سفارش‌ها و دستورهای دینی عمل‌کردیم و سعی‌کردیم همسایه خوبی برای همسایه‌ها باشیم. هر زمان که گرفتاری و مشکلی برای یکی از همسایه‌هایمان پیش می‌آمد، او را حمایت می‌کردیم و در غم و شادی در کنار آن‌ها بودیم. همسایه‌ها نیز به ما لطف دارند و با مهربانی و محبت با ما رفتار می‌کنند. به دلیل همین ارتباط دوستانه و محبت‌آمیز در بین همسایه‌ها اختلاف و تنشی وجود ندارد و با وجودی که اهالی ساکن در این محله از لحاظ مالی و اقتصادی در سطح پایین‌تری نسبت به محلات مجاور هستند، روحیه شادتری دارند و سکونت در این محله را به سکونت در محله‌های ثروتمندتر ترجیح می‌دهند. حتی‌ کسانی که به دلیل ازدواج و شغل در محله دیگری ساکن هستند هنوز به این محله رفت و آمد دارند و ارتباط خود را با همسایه‌های قدیمی قطع نکرده‌اند.

راه‌اندازی جلسه‌های قرعه‌کشی خانگی

خانواده معینی‌ که همواره به‌دنبال آسایش و راحتی همسایه‌های خود هستند، برای برطرف‌کردن مشکلات اقتصادی همسایه‌ها، اولین جلسه‌های قرعه‌کشی خانگی را برگزار می‌کنند.

شیرزادی در توضیح این مطلب می‌گوید: تعدادی از خانواده‌های ساکن در محله وکیل‌آباد، از قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه هستند و درآمدی که دارند کفاف مخارجشان را نمی‌دهد، به همین دلیل هر زمان با هزینه اضافی و ناگهانی‌ای مثل: ازدواج، کرایه خانه و بیماری روبه‌رو شده‌اند، این فشار ناگهانی تاثیر بدی بر خانواده گذاشته است. ما برای آنکه خانواده‌ها در رویارویی با چنین مواردی نگران و مستأصل نشوند، به فکر راه‌اندازی یک قرعه‌کشی خانوادگی افتادیم و بعد از گفت‌وگو با چند نفر از همسایه‌ها، 15سال قبل اولین دوره قرعه‌کشی خانگی را راه‌اندازی کردیم. راه‌اندازی این قرعه‌‎کشی خانگی خیلی زود تاثیر خود را گذاشت و بعد از گذشت چند ماه با استقبال خوب دیگر همسایه‌ها و اهالی روبه‌رو شد؛ به‌طوری که آن‌ها درخواست راه‌اندازی چند قرعه‌کشی دیگر را نیز داشتند. با توجه به اعتمادی که همسایه‌ها به خانواده ما و بنده داشتند قرار شد که برگزاری قرعه‌کشی با مسئولیت من و درخانه ما انجام شود. من نیز این مسئولیت را قبول کردم و از 15سال قبل تاکنون این قرعه‌کشی‌های خانگی ادامه پیدا کرده است.

قرعه‌کشی به نفع افراد نیازمند

در طول این 15سال که شیرزادی مسئولیت قرعه‌کشی‌های خانگی را برعهده داشته است، اولویت قرعه‌کشی با افراد نیازمند بوده است. 

شیرزادی در ادامه می‌گوید: به‌طور معمول در قرعه‌کشی‌های خانگی رسم بر این است که اسامی تمام افراد حاضر در قرعه‌کشی را روی کاغذی می‌نویسند و داخل کیسه یا کوزه‌ای می‌اندازند و یک کودک یا فرد معتمدی دست در کیسه کرده و شماره را بیرون می‌آورد. اما در این قرعه‌کشی، گاهی اوقات که متوجه می‌شدیم فردی مشکل مالی دارد و به این پول احتیاج دارد، با جلب رضایت همه اعضای گروه، شرایط قرعه‌کشی تغییر می‌کرد و پول جمع‌آوری‌شده در اختیار فرد نیازمند قرار می‌گرفت. خوشبختانه بیشتر همسایه‌ها از این موضوع حمایت ‌کردند و حتی برخی افراد که در قرعه‌کشی برنده شده بودند، با وجود احتیاج زیاد، پول را در اختیار من قرار می‌دادند و از من می‌خواستند که به کسی که محتاج‌تر است بدهم. در طول این 15سال موارد این‌چنینی بسیار داشته‌ایم. یکی از این موارد خاص کمک برای تهیه جهیزیه نوعروسان محله بوده است. افراد بسیاری بوده‌اند که بخشی از پول قرعه‌کشی یا حتی همه پولی را که در قرعه‌کشی برنده شده بودند، وقف کمک و تهیه جهیزیه برای دختران نیازمند محله و دیگر محله‌ها کرده‌اند. درحقیقت این قرعه‌کشی‌های محلی برکات زیادی برای اهالی محله و نیازمندان آن داشته است. تا جایی که امروز حتی افرادی از محله‌های دیگر نیز در این قرعه‌کشی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

شکست در اولین کارآفرینی 

سیدجواد معینی نیز که همواره در کنار همسرش قرار داشته و در کارهای خیر مشوق و همراه او بوده است، فعالیت‌هایی در زمینه کارآفرینی محلی و خانگی انجام می‌دهد.

او در توضیح این مطلب می‌گوید: بعد از رسیدن به سن بازنشستگی و ناتوانی از انجام‌ کارهای سنگین، به این فکر افتادم که با مختصر سرمایه‌ای که دارم، کارگاه تولیدی خانگی راه‌اندازی کنم و چند نفری را مشغول به کار کنم. از طریق یکی از افراد آشنا مقدمات و مدارک خرید دستگاه و محل کار را پیگیری می‌کردم. درواقع این فرد به‌عنوان نماینده من، با اختیاری که به او داده بودم همه کارها را انجام می‌داد. در همین زمان دچار بیماری شدم و 

به دنبال آن 90روز در بیمارستان بستری شدم. در این مدت هیچ خبری از کارگاه و سرمایه‌ام نداشتم. بعد از 90روز که به‌سراغ این فرد رفتم هیچ اثری از او نیافتم. او با سوءاستفاده از مریضی و اختیاری که به او داده بودم تمام سرمایه‌ام را بالا کشیده بود. بعدها نیز هر چه پیگیر موضوع شدم، نتوانستم کاری انجام دهم. به این ترتیب در اولین تجربه کارآفرینی شکست خوردم و تمام سرمایه‌ام را از دست دادم.

114477.jpg

کارآفرینی با سرمایه اندک

سیدجواد معینی بعد از شکست در اولین تجربه کارآفرینی، عزم خود را جزم‌ کرده و با دست خالی و سرمایه اندک گلخانه‌ای را در منزل خود راه‌اندازی می‌کند.

معینی در توضیح این مطلب می‌گوید: بعد از تجربه ناموفقی که در راه‌اندازی کارگاه خانگی داشتم، تقریبا همه سرمایه‌ام را از دست دادم. باوجوداین ناامید نشدم و تلاش زیادی کردم که بتوانم از طریق وام بانکی سرمایه‌ای به دست آورم، اما موفق به این‌کار نشدم. حتی به فکر فروش خانه‌ام افتادم اما به دلیل مشکلات زیادی که وجود داشت، خانه به فروش نرفت. ناامید نشدم و با فراهم‌کردن یک‌میلیون و 500هزار تومان به فکر افتتاح یک گلخانه در منزل خودم افتادم. چون اصالتا متولد محله حصار و گلستان (طرقبه) هستم، از قبل با کشاورزی و درخت‌کاری آشنایی دارم و بارها در باغ پدری به کاشت درخت و گل پرداخته‌ام. با همین پشتوانه دوسال قبل در گوشه‌ای از حیاط خانه گلخانه کوچکی ساختم و برای شروع کار به کشت گل‌های مختلف پرداختم. با وجود کمبود امکانات و سردی هوا در زمستان، گل‌های خوبی پرورش دادیم و تعدادی از آن‌ها نیز به فروش رفت. حالا و بعد از گذشت دوسال تجربه خوبی به دست آورده‌ام.

کشت گیاهان دارویی خانگی

معینی در کنار پرورش گل و گیاه تزیینی، با کمک همسر خود به کشت گیاهان دارویی و تولید عرقیات دارویی نیز می‌پردازد.

شیرزادی در توضیح این مطلب می‌گوید: در دوران کودکی که به همراه مادرم برای تفریح به کوه و صحرا می‌رفتم، مادرم با نشان‌دادن گیاهان مختلف درباره خواص دارویی‌شان با من صحبت می‌کرد. به‌تدریج که بزرگ‌تر شدم با خواص بسیاری از گیاهان دارویی آشنا شدم، تا جایی که اگر کسی مریض می‌شد به‌سراغم می‌آمد و دارویش را از من می‌گرفت. با ساخت گلخانه تعدادی از گیاهان دارویی را در بخشی از گلخانه و باغچه منزل کشت کردیم. بعد این گیاهان را خشک کردیم و تعدادی را نیز به فروش رساندیم. برای تهیه دیگر گیاهان دارویی نیز به همراه همسرم به دامنه کوه‌های طرقبه‌وشاندیز می‌رویم و گیاهانی مانند: کاسنی، بابونه، بومادران و... را جمع‌آوری می‌کنیم. در کنار خشک‌کردن بخشی از این گیاهان دارویی، از طریق دستگاه تقطیر عرق‌گیری نیز انجام می‌دهیم. 

تولید مواد لبنی طبیعی

خانواده معینی در ادامه گسترش تولید خانگی خود، به تولید و تهیه مواد لبنی محلی نیز پرداخته‌اند.

شیرزادی در توضیح این مطلب می‌گوید: شیر و مواد لبنی از گروه‌های اصلی غذایی روزانه است، به‌همین دلیل اهالی محله استقبال خوبی از مواد لبنی دارند. از طرف دیگر تقلب در مواد لبنی غیراستاندارد و اسانس‌دار افزایش یافته است و پیداکردن مواد لبنی سالم و طبیعی دشوار و سخت شده است. با توجه به این موضوع از مدتی قبل، تهیه و تولید مواد لبنی را نیز در برنامه کاری خود قرار دادیم. در ابتدا شیر تازه و طبیعی را از یک گاوداری، که معتمد و مطمئن است تهیه می‌کنیم و بعد از آن در محیطی استاندارد و سالم به تهیه فراورده‌های لبنی مانند: پنیر، کره، خامه و ماست می‌پردازیم.

آرزوی کارآفرینی برای 10نفر

خانواده معینی که به‌تازگی اشتغال و کار خانوادگی را شروع کرده‌اند، امیدوارند که با توسعه در این‌کار بتوانند حداقل برای 10نفر اشتغال ایجاد کنند.

معینی با تایید این مطلب می‌گوید: از دو سال قبل که شروع به راه‌اندازی مشاغل خانگی کرده‌ایم، رسیدگی و سامان‌دهی به آن تمام وقت من و همسرم را گرفته است. همچنین با توجه به اقبال عمومی به‌ فراورده‌های خانگی و طبیعی، به نظرم آینده شغلی خوبی خواهیم داشت. اگر بتوانیم به‌طورکامل موفق به اجرای این طرح شویم و دیگر هنرهای سنتی و محلی مانند: عروسک‌سازی، گل‌سازی، سبدسازی، تولید غذای سنتی و... را نیز اجرا کنیم، می‌توانیم حداقل برای 10نفر شغل ایجاد کنیم. علاوه‌براین افراد، تعداد دیگری نیز به‌طور غیرمستقیم (راننده، فروشنده و...) مشغول به کار خواهند شد. همچنین با توجه به وضعیت بیکاری موجود در محله، می‌توان افراد بومی و محلی بیکار را جذب کار کرد.

نبود حمایت از طرف مسئولان

خانواده معینی که در حال حاضر در فضای محدود (50متری) مشغول کار خانگی هستند، برای توسعه کار خود تقاضای حمایت سازمان‌ها را دارند. 

معینی در توضیح این مطلب می‌گوید: برای ساخت یک کارگاه بزرگ صنعتی باید میلیاردها تومان هزینه شود، اما با یک‌صدم همین پول می‌توان مشاغل خانگی را راه‌اندازی کرد و تعداد زیادی را مشغول به کار کرد. باوجوداین سازمان‌های مرتبط تاکنون هیچ‌گونه حمایتی از کار ما نداشته‌اند و حتی مجوز فعالیت به ما نمی‌دهند. به‌عنوان مثال با وجودی که لبنیات تولیدی ما بهترین کیفیت و استاندارد را دارد، اداره بهداشت با فروش آن به مغازه‌ها مخالف است و حتی از دادن یک مجوز به ما خودداری می‌کند. درحال حاضر بزرگ‌ترین مشکل ما نداشتن محل مناسب برای کار است. از طرف دیگر برای اجاره یک محل به پول زیادی احتیاج است که ما این پول را نداریم. ارگان و سازمانی هم حاضر به دادن وام نیست. در بین این سازمان‌ها شهرداری بیشترین نقش را دارد. شهرداری می‌تواند با حمایت و راه‌اندازی بازار‌های سنتی و محلی در محله و بازارهای شهری نقش مؤثری در توسعه مشاغل خانگی داشته باشد. اگر سازمان‌های مرتبط حمایت لازم را داشته باشند، دیگر فرد بیکار و علافی داخل محله نخواهیم داشت.

حمایت از مشاغل خانگی تنها راه برطرف‌کردن بیکاری است و همه باید از آن حمایت کنند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی