کد خبر : 82001
/ 11:26
مرحوم

خانه تاریخی نخودبریزها

حاج‌محمود نخودبریز داخل این زیرزمین نخود می‌ریخته است تا این نخودها رطوبت صعودی از کف زیرزمین را به خود بگیرند و مانع آسیب دیدن دیوارهای طبقه همکف شوند.

خانه تاریخی نخودبریزها

موقعیت فعلی اثر

شعبان شریف -شهرآراآنلاین، منزل مسکونی آقای جوان‌صبور معروف به «نخودبریزها» در بولواروحدت، وحدت۱۱، مقابل کوچه قبرمیر، کوچه کاتب، پلاک۱۰۳ واقع بود. این بنای تاریخی در یازدهم مرداد1384 به شماره12380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تاریخچه و وجه‌تسمیه

بنای این منزل در سال۱۲۷۶ هجری‌شمسی برای حاج‌محمود نخودبریز ساخته شده است. علت اینکه صاحب اولیه خانه به نام نخود‌بریز معروف شده‌، این بوده است که در گذشته، نفوذ رطوبت به دیوارهای طبقه همکف، باعث نگرانی صاحب‌خانه می‌شده است. حاج‌محمود نخودبریز داخل این زیرزمین نخود می‌ریخته است تا این نخودها رطوبت صعودی از کف زیرزمین را به خود بگیرند و مانع آسیب دیدن دیوارهای طبقه همکف شوند.

این بنا تا سال۱۳۲۵ هجری‌شمسی در مالکیت ایشان بوده و پس از فوت حاج‌محمود نخودبریز تا سال۱۳۳۰ هجری‌شمسی در تصرف فرزندان وی بوده است. در این سال به حاج‌محمد جوان‌صبور فروخته شده است. 15سال پیش این بنا به‌دلیل فوت آقای جوان‌صبور و همسرش، دراختیار دو پسر ایشان قرار گرفت.

مالکیت بنا

مالک اولیه بنا آقای نخودبریز بود و بعد از ایشان، این بنا در مالکیت آقای جوان‌صبور قرار گرفت. خانه تاریخی نخودبریزها نزدیک به یک دهه پیش تخریب شده است.

114488.jpg

ویژگی‌ها

ویژگی بارز این بنا تزیینات کاشی‌کاری زیبای آن بود.

مشخصات

منزل مسکونی جوان‌صبور در محلی بسیار نزدیک به حریم مطهر امام‌رضا(ع) قرار گرفته بود. ورودی بنا در ضلع غربی قرار داشت که پس از گذشتن از دالان کوتاهی ازطریق‌ پله به حیاط می‌رسید. این بنا دارای ساختمانی دوطبقه در ضلع شمالی حیاط بود که باعث می‌شد اتاق‌های موجود در این بدنه، نوری مناسب از جنوب بگیرند‌. در ضلع غربی بنا هم چند اتاق در طبقه همکف قرار گرفته بود که یک طبقه بود و تزیینات خاصی نداشت. در طبقه همکف و در ضلع شمالی، فضای حوضخانه قرار داشت که کاملا سالم و به‌صورت دست‌نخورده باقی مانده بود. در طبقه اول، بالای فضای حوضخانه، یک اتاق سه‌دری قرار گرفته بود. تزیینات این بنا شامل آجرکاری‌های ظریف در بالای پنجره‌ها و بخشی از دیوارهای حیاط و نیز قسمت پیش‌آمدگی سقف( قرنیز) طبقه دوم بود. همچنین کاشی‌کاری‌های زیبایی در این قسمت‌ها دیده می‌شد.

نوع بهره‌برداری

خانه تاریخی نخودبریزها از ابتدای ساخت تا قبل از تخریب، به‌عنوان منزل مسکونی استفاده می‌شد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی