• خانه
  • ورزشی
  • سهمیه وزنه برداری ایران در المپیک توکیو کم شد
کد خبر : 82040
/ 01:10

سهمیه وزنه برداری ایران در المپیک توکیو کم شد

فدراسیون بین المللی وزنه برداری در مبارزه جدی خود با دوپینگ و با توجه به خطر حذف این رشته در المپیک توکیو، سهمیه برخی کشورها از جمله ایران را کاهش داد.

سهمیه وزنه برداری ایران در المپیک توکیو کم شد

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، فدراسیون بین المللی وزنه برداری طبق قوانین جدید کشورهای دارای تخلفات ۲۰ یا بیشتر دوپینگ در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ را در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مجاز به داشتن تنها ۲ سهمیه دانسته است که این موضوع شامل حال کشورهای روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بلاروس خواهد بود.

بر همین اساس کشورهایی که دارای ۱۰ تخلف دوپینگی در همین بازه زمانی باشند سهمیه‌های المپیکی آنان به ۲ وزنه‌بردار مرد و ۲ وزنه‌بردار زن محدود می‌شود. حداقل ۹ کشور دیگر شامل بلغارستان، ایران و هند که در رقابت‌های کشورهای مشترک‌المنافع پنج مدال طلا برده است، در این دسته قرار می‌گیرند.

طبق اعلام IWF(فدراسیون بین المللی وزنه برداری)، محرومیت‌‌های دیگری هم ممکن است در آینده لحاظ شود که می‌تواند شامل محرومیت از المپیک باشد یا اینکه به تعداد کشورهای مجازات‌شده به‌دلیل افشای موارد بعدی دوپینگ وزنه‌برداران‌شان پیش از آغاز المپیک ۲۰۲۰ یعنی تا ماه آوریل سال ۲۰۲۰، افزوده شود.

این سیاست جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به تصویب کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) رسیده و مورد استقبال بسیاری از کشورها نیز واقع شده است.

فدراسیون بین الملی وزنه برداری پیش از این با توجه به اینکه کمیته بین المللی المپیک نمونه‌های دوپینگ ورزشکاران المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن را مورد آزمایش قرار داده، ۹ کشور صاحب نام جهان در وزنه برداری را به مدت یک سال تعلیق کرده بود.

در همین راستا علی مرادی رییس فدراسیون وزنه گفت: تصمیم هیات رییسه فدراسیون بین المللی به کشورها از جمله ایران ابلاغ شده است و این در حالی است که ایران به شدت از سیاست های مبارزه با دوپینگ حمایت کرده و در سه سال گذشته هیچ تخلفی در این رابطه نداشته است.

وی تصریح کرد: به طور حتم اعتراض خود را اعلام می کنیم تا هیات رییسه فدراسیون جهانی مجددا بررسی های بهتری را انجام دهد. احساس می کنم حق کشورهایی که با دوپینگ مبارزه می کنند، رعایت نشده است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی