کد خبر : 82043
/ 08:26
ارجاع بیمار برای تهیه ملزومات به بیرون از بیمارستان ممنوع است

نقض حقوق بیماران

«سخن‌گوی وزارت بهداشت خرید ملزومات پزشکی از سوی بیمار یا همراه بیمار را خط قرمز توصیف می‌کند. لطفا به بیمارستان امام‌رضا سری بزنید تا ببینید به بیمار و همراه بیمار دستور می‌دهند خیلی از اقلام را از بیرون تهیه کنند، از دستکش و ست میکروست گرفته تا ظرف کشت خون و ده‌ها قلم ضروری دیگر.»

نقض حقوق بیماران

سعیده ساجدی‌نیا- «مادرم در یکی از بخش‌های آی‌سی‌یوی بیمارستان قائم بستری است. دو روز قبل، پرستار بخش گفت: تا دستکش نگیرید، اجازه ملاقات ندارید!»، «سخن‌گوی وزارت بهداشت خرید ملزومات پزشکی از سوی بیمار یا همراه بیمار را خط قرمز توصیف می‌کند. لطفا به بیمارستان امام‌رضا سری بزنید تا ببینید به بیمار و همراه بیمار دستور می‌دهند خیلی از اقلام را از بیرون تهیه کنند، از دستکش و ست میکروست گرفته تا ظرف کشت خون و ده‌ها قلم ضروری دیگر.»

بدون هماهنگی نخرید!
همراهان برخی بیماران بستری در بخش جراحی، روی صندلی‌هایی که در محوطه بیرونی بیمارستان‌قائم زیر سایبان تعبیه‌ شده‌ در انتظار نشسته‌اند. چند‌نفرچند‌نفر دور هم جمع شده و درباره وضعیت رسیدگی بیمارستان و پرسنل و پزشکان صحبت می‌کنند. تعدادی از آقایان از همه‌چیز راضی و شاکر هستند. می‌پرسم: «برای بیمارتان وسیله‌ای از بیرون تهیه نکرده‌اید؟» با اطمینان پاسخ منفی می‌دهند.
اما کمی آن‌طرف‌تر، بانوی میان‌سالی که بیمارش در بخش جراحی قلب بستری است می‌گوید: «دستکش، دستمال کاغذی، سوند و دمپایی را بیمارستان فهرست کرد که از بیرون تهیه کنیم.» و ادامه می‌دهد: «نیازی نیست بدون هماهنگی خرید کنید. بگذارید پزشک بیمارتان را ویزیت کند؛ خودش به شما می‌گوید چه وسایلی لازم است از بیرون بخرید.»
بانوی جوانی که به نظر می‌رسد از شهرستان‌های اطراف آمده است هم می‌گوید: «اما برای مریض ما که در بخش جراحی زنان است نگفتند وسیله‌ای تهیه کنیم. خانمی نیز که پشت درِ اتاق زایمان منتظر تولد نوه‌اش است در‌این‌باره می‌گوید: «بسته‌ای که در قالب یک کیف برای خانم‌های بستری‌شده در بخش زایمان می‌دهند همه‌چیز دارد، از دمپایی و لباس مخصوصی که باید بپوشند تا ژیلت و قیچی‌ای که ناف نوزاد را می‌برند. ٣٠‌هزار تومان هم هزینه‌اش است که باید بپردازیم.»

پرداخت دوسوم مطالبات
 مدیر نظارت و ارزیابی ملزومات و تجهیزات پزشکی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد دراین‌باره می‌گوید: اکنون بیمارستان‌ها کمبودی ندارند و طبق دستورالعمل‌های طرح تحول نظام سلامت، این موضوع جزو خطوط قرمز و به طور جدی درخور پیگیری است.
دکتر علیرضا عطاران با بیان اینکه اعتبارات و نقدینگی بیمارستان‌ها از محل عواید خدماتی که به سازمان‌های بیمه‌گر می‌دهند تأمین می‌شود اظهار می‌کند: براساس دستورالعمل‌های طرح تحول نظام سلامت، بیمارستان باید ملزومات را تهیه کند؛ سپس در صورت‌حساب بیمار درج شود تا بیمه‌ها پرداخت کنند. اگر تخلفی مشاهده یا گزارش شود، برخورد صورت می‌گیرد و طی مکاتبه معاونت درمان با ریاست بیمارستان، تأکید می‌شود که کالای خریداری‌شده از سوی بیمار جزو صورت‌حساب محسوب شود و هزینه آن به بیمار بازگردد.
وی ادامه می‌دهد: درباره تأمین ملزومات پزشکی شاید تا سه ماه سوم سال ٩۶ موارد بسیار نادری بوده که بیمارستان‌ها گاه به علت محدودیت‌های اعتباری، فرد را به خارج بیمارستان ارجاع داده‌اند، اما از آن زمان به بعد، با توجه به پرداخت به‌روز مطالبات همه شرکت‌های مراجعه‌کننده، تاکنون هیچ کمبودی برای تأمین دارو و ملزومات پزشکی موردنیاز بیمارستان‌ها نداشته‌ایم. با پیگیری‌های انجام‌شده، خوشبختانه پیش از آغاز سال جدید، کالاهای هیئت‌امنایی هم در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت و نیاز موجود حداقل تا اردیبهشت‌ماه تأمین شده است.
او بیان می‌کند: بر این اساس، اگر موردی مبنی‌بر ارجاع بیمار برای تهیه ملزومات به بیرون از بیمارستان گزارش شود، بی‌تردید ناشی از بی‌اطلاعی پزشک یا پرسنل بیمارستان است که به راهنمایی اشتباه بیمار به خارج از بیمارستان منجر شده است.

لوازم استریل تهیه شود
عطاران در پاسخ به این سؤال که «آیا ممکن است تهیه ملزومات پزشکی در خارج از بیمارستان به افزایش عفونت‌ها منجر شود» می‌گوید: در موارد نادری، اگر بیمار را برای خرید وسیله‌ای به بیرون از بیمارستان فرستاده باشند، تأکید می‌شود که استریل تهیه کند. اگر هم استریل نباشد، بیمارستان ابتدا استریل می‌کند و بعد برای بیمار استفاده می‌کند، اما بنده چنین اتفاقی را تأیید نمی‌کنم.

هیچ بیماری را به بیرون ارجاع نمی‌دهیم
معاون توسعه و مدیریت منابع بیمارستان امام‌رضا نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره خرید ملزومات پزشکی از سوی همراهان بیمار در این مرکز درمانی با تأکید بر اینکه «این بیمارستان به‌هیچ‌وجه بیماری را برای تهیه وسیله یا داروی موردنیاز به بیرون از بیمارستان ارجاع نمی‌دهد» اظهار می‌کند: براساس طرح تحول سلامت، بنای بیمارستان بر این بود که همه ملزومات پزشکی موردنیاز بیماران مانند دارو و سایر ملزومات مصرفی را تهیه کند. این مهم در همه بازه‌های زمانی تحقق یافته است.
دکتر علی خورسند وکیل‌زاده تأکید می‌کند: حتی اگر وسیله موردنیاز در داروخانه موجود نباشد، عوامل بیمارستان آن را از بیرون تهیه می کنند.
وی در عین حال توضیح می‌دهد: شرکت‌های طرف حساب بیمارستان‌ها گاه به دلیل بدهکاری‌ها و مواردی از این دست، ملزومات موردنیاز را در اختیار بیمارستان قرار نمی‌دهند و گاهی کارخانه‌ای تعطیل می‌شود. به این ترتیب، همه بیمارستان‌هایی که وسایل موردنیاز پزشکی را از آنجا تهیه می‌کردند یک‌باره دچار مشکل و چالش می‌شوند.
وی ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی، گاه پیش می‌آید که بیمار یا همراهانش تأکید دارند همان وسیله‌ای که اساسا در شرکت‌های توزیع‌کننده نیست، به این علت که پزشک معالج آن را تجویز کرده است، استفاده شود و با وجود اینکه به آن‌ها گفته می‌شود که جایگزین‌های آن تهیه شده و موجود است، قبول نمی‌کنند و خودشان شخصا به تهیه جنس موردنظر اقدام می‌کنند.

وضعیت خیلی بهتر است
معاون توسعه و مدیریت منابع بیمارستان امام‌رضا اضافه می‌کند: البته به طور کلی ممکن است در مقاطع زمانی‌ خاص با یک‌ سری کمبودها مواجه باشیم و به صرفه‌جویی در استفاده از برخی اقلام مانند دستکش توصیه کنیم. با وجود این، هیچ بیماری را برای هیچ منظوری دراین‌باره به بیرون از بیمارستان ارجاع نمی‌دهیم.
خورسند وکیل‌زاده با اعلام اینکه وزارت بهداشت مبالغ بسیار زیادی در اختیار بیمارستان‌ها قرار داد که بتوانند لوازم مصرفی و داروهای موردنیاز بیماران را حتی به شرط نقدی بخرند می‌گوید: بر این اساس، بسیاری از مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت شد و بار مشکلات در حوزه فعالیت بیمارستان‌ها در مقایسه با ۶ ماه گذشته به طور درخور توجهی کاهش یافت. از این رو، بسیاری از شرکت‌ها بنا را بر همکاری گذاشته‌اند و نیازهای اعلام‌شده را تأمین می‌کنند، مگر مواردی که از اساس موجود نباشد که آن هم در مدت اخیر گزارش نشده است. حتی انبارهای بیمارستان امام‌رضا را پیش از عید نوروز تکمیل کردیم و وضعیت در مقایسه با قبل خیلی بهتر است.او تأکید می‌کند: در عین حال، اگر بیماری با چنین تخلفی مواجه شد، مراتب را به دفتر مدیریت بیمارستان گزارش دهد تا بلافاصله پیگیری و بررسی شود و مشکل را حل خواهیم کرد.

بارها بخشنامه کرده‌ایم
رئیس بیمارستان قائم نیز با بیان اینکه طبق مصوبه رسمی وزارت بهداشت هیچ‌کس برای هیچ موردی تحت هیچ شرایطی اجازه ندارد بیمار یا همراه او را برای تهیه وسیله‌ای به خارج از بیمارستان بفرستد می‌گوید:اگر مراجعان بیمارستان قائم با مواردی از این دست مواجه شدند، مراتب را به مدیریت یا حراست بیمارستان اطلاع دهند تا پیگیری شود.
دکتر مصطفی داستانی تأکید می‌کند: با توجه به مراجعه وسیع به بیمارستان‌ها، ممکن است نتوانیم پاسخ‌گوی همه مراجعان باشیم که بالطبع در فهرست انتظار قرار می‌گیرند. به همین علت، گاه خود بیمار یا همراهانش وارد این فرایند خلاف می‌شوند. به این ترتیب، تقاضای اولیه از سوی آن‌ها مطرح می‌شود که حتی اگر این‌طور باشد، تهیه و خرید ملزومات پزشکی از سوی بیمار یا خانواده‌اش غیرقانونی است و به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست و هیچ‌کس از آن حمایت نمی‌کند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی