کد خبر : 82052
/ 09:32
درباره عادت ناپسند نیمه‌تمام گذاشتن کارها و دردسرهایش؛

امروز و فردا نکن

ملیحه ابراهیمی‌یزدی- دلیل واضح و روشنی را نمی‌شود پیدا کرد که چرا یک سری از افراد وقتی کاری را شروع می‌کنند به پایان آن فکر نمی‌کنند و آن کار را نیمه‌تمام رها می‌کنند. شاید اعتماد به نفس کافی ندارند و یا از تمام توان و استعداد خود استفاده نمی‌کنند. به هر حال هر بهانه‌ای که بتوان برای این اتفاق بیان کرد بی‌ربط با اتفاقاتی که گاهی به فرد و اطرافیان لطمه وارد می‌کند، نخواهد بود.

امروز و فردا نکن

قصد داریم چند نمونه از این رفتار را که در وجود خیلی‌ها تبدیل به فرهنگ نیمه رها کردن کارها شده است برایتان بیان کنیم.

شراکتی فکر کنید
به نظر می‌رسد دلیل اصلی نیمه‌تمام گذاشتن کارها بی‌انگیزه‌ بودن و بی‌هدفی باشد. اگر جزو آن دسته‌‌ هستید که تمایلی به سرانجام رساندن امور ندارید، تنها به دنبال ایجاد انگیزه برای خودتان باشید. این‌که آدم هدفی را دنبال کند قطعا نتیجه‌اش را می‌بیند. اما یادتان باشد این مدل رفتار که تصویر روشنی از پایان کارها ندارید و یا برایتان بی‌اهمیت است باعث می‌شود انگیزه دیگران را از بین ببرید. همیشه خودمان را نبینیم. خیلی از مواقع دیگران شریک لحظه‌های ما هستند که متضرر می‌شوند.

آسیاب به نوبت
راننده محترم این چه کاری است که برای رفتن به بانک به قصد واریز یا برداشت پول، خودرو خود را باید درست روبه‌روی در بانک پارک کنید. آن هم دوبل و بی‌توجه به ترافیکی که پشت سر شما ایجاد شده است. بهتر نیست به جای این کار به دنبال جای پارک مناسب بگردید بعد به سراغ کار بانکی‌تان بروید. از همان اول یک کار را تمام کنید، بعد به سراغ کار دیگر بروید.

از ماست که بر ماست
این‌که در جذب گردشگر ضعیفیم، بی‌ارتباط با نیمه رها کردن کارها نیست. ما شناخت شهرمان را هم نیمه کاره رها کرده‌ایم. چند بار به حرم مطهررضوی رفته‌ایم؟ قضاوت با خودتان، از این چندین بار کدام بارش را به دیدن انواع موزه‌ها رفته‌ایم؟ اصلا موزه به کنار تاکنون پیش آمده برنامه‌ریزی کنید که یک روز تعطیل را با خانواده به آرامگاه فردوسی بروید؟ وقتی خودمان شناختی از جاذبه‌های شهرمان نداریم و به آن‌ها بی‌تفاوتیم، چطور می‌توانیم زائر و گردشگر را راهنمایی کنیم که سری به جاذبه‌های شهرمان بزنند تا صنعت گردشگریمان رونق بگیرد.

هر کسی کار خودش
یکی از مصادیق نیمه رها کردن امور به آسیب زدن به محیط زیست باز می‌گردد. خیلی‌هایمان عادت کرده‌ایم زباله‌هایمان را در طبیعت رها کنیم. از این گروه افراد که بگذریم، عده‌ای هستند که این عمل را ناشایست می‌دانند اما خودشان حاضر نیستند پوست شکلاتشان را از روی زمین بردارند. وقتی نقدشان می‌کنیم. این‌گونه خود را توجیه می‌کنند که: «اِاِاِاِ قرار بود فلانی موقع رفتن کل زباله را جمع کند!»

بی‌خیالی تاکی؟
به قوت قلب عده‌ای نمره ٢٠ کم است باید نمره ١٠٠ داد. آخر برادر محترم به فکر خودت نیستی به فکر این بچه یک ساله باش که تازه تاتا تیتی می‌کند و ممکن است ناخواسته آن سیم لخت و بی‌حفاظ پریز را در دست بگیرد. یک کاور پریز خریدن چقدر زمان و هزینه می‌برد؟! بی‌خیالی و خوش‌بینی تا کی؟ آخر برای امروز و فردا کردن و نیمه تمام گذاشتن کارها، چوب می‌خورید هااااااااا...

کار امروز را به فردا نسپارید
آخرش که باید کار این پرونده تمام شود. این ارباب رجوع بیچاره تا کی باید فاصله طولانی خانه تا اداره شما را برود و بیاید آن هم برای گرفتن چند امضا؟! بهتر نیست به جای بدرفتاری با ارباب رجوع کمی با خودتان سبک و سنگین کنید که تا کی قرار است کار امروز را به فردا بسپارید؟ چرا هر روز فایل کارهایتان را نیمه تمام می‌بندید و می‌روید پی کارتان. حواستان باشد این رفتار مدتی است برای شما تبدیل به عادت شده است و ترک عادت موجب مرض است.

نصفه ولش نکن
گاهی یک تلنگر ساده باعث می‌شود که دیگران کار نیمه تمامشان را تمام کنند. در حقیقت آن‌ها دنبال یک انگیزه کوچک هستند و پیگیری و اصرار ما تبدیل می‌شود به آن انگیزه. البته نباید این موضوع بهانه‌ای شود که در تمام کارهای کوچک و بزرگ دیگران دخالت کنیم، ولی خیلی وقت‌ها بد نیست که دوستانه بگوییم، حالا که تا اینجا رسوندیش، نصفه ولش نکن.

وقتی کار از دست شما خارج است
خیلی وقت‌ها ما نیستیم که با بروز یک رفتار به محیط اطرافمان ضرر می‌رسانیم. برعکس این محیط است که می‌شود کاسه کوزه را سر او شکست. یکی از کارهای نیمه‌تمام که باعث بروز آسیب به افراد است همین پروژه‌های نیمه‌تمام شهر است، مثل کتابخانه عمومی شهر در بولوار هفت تیر (آب و برق) و در نگاه پایین‌تر مصوبات خاک خورده‌ای که دود نیمه‌تمام گذاشتن‌شان به چشم زائر و مجاور می‌رود، مثل سکوت مدیر خدمات شهری برای اجرای مصوبه آیلند میانی بولوار آزادی! برای فرار از ترافیک. به هر حال این بار نوک پیکان به سوی مدیریت شهری است نه شما.

١۶ نکته طلایی برای آن‌هایی کهکارهایشان را ناتمام رها می‌کنند
راه‌های فرار از کارهای نصفه نیمه
بر اشتباهاتتان پا فشاری نکنید.
ضعف‌هایتان را شناسایی و کم‌کم حذفشان کنید.
بهترین نتیجه کارها را تصور کنید.
فراموش نکنید شکست سرآغاز یک پیروزی است.
گذشته پشت شماست. در زمان حال زندگی کنید.
تمام توانتان را به کار بگیرید.
در جنگ ترس و موفقیت، پرچم موفقیت را بالا بگیرید.
فقط شما مشکل ندارید. مشکلات برای همه است.
رکن اول برای اتمام هر کار اعتماد به نفس است.
به آینده خوش‌بین باشید. هراس اضافی ممنوع!
از عالم و آدم طلبکار نباشید.
فشار کاریتان را متعادل کنید.
به دنبال معجزه نباشید. هر کاری زمان خود را دارد.
قرار نیست چیزی را از دست بدهید.
از سرکوب شخصیتتان دست بکشید.
هر تغییر یک تجربه است. در برابرش مقاومت نکنید.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی