کد خبر : 82092
/ 08:14
ممنوعیت خرید و فروش دلار در صرافی‌ها و تعطیلی آن ها باعث رونق کسب و کار دلال‌ها شده‌است

ارز خیابانی شد

علیرضا ظهیری- پس از اینکه بانک مرکزی طی روزهای اخیر تزریق ارز به صرافی‌ها را متوقف و شرح وظایف جدیدی برای آن ها اعلام کرد، فعالیت این صنف عملا به حالت تعلیق درآمد.

ارز خیابانی شد

صدور بخش‌نامه بانک مرکزی در حالی معاملات انواع ارز در صرافی‌های مجاز مشهد را به حالت تعلیق درآوردکه خرید و فروش زیرپوستی در حاشیه خیابان ارگ از سوی دلالان همچنان در جریان است. در معاملات حاشیه خیابان ارگ، نرخ دلار پنج هزار و ٣۵٠ تا پنج هزار و ۴٠٠ تومان است. نرخ خرید دلار از سوی دلالان نیز پنج هزار و ١٠٠ تا پنج هزار و ٢٠٠ تومان تعیین شده است.
همچنین اتفاقات به وجود آمده و اعمال محدودیت ارزی برای برخی صنوف نیز مشکل‌ساز شده است، یکی از این صنوف، انجمن خدمات مسافرتی است که بنا به اعلام مسئولان این انجمن، آژانس‌های مسافرتی، بسیاری از تورهای خود را به دلیل نداشتن ارز مورد نیاز برای رزرو هتل و خدمات در خارج از کشور، کنسل کرده‌اند.

انتقاد از تصمیمات گرفته شده
در همین رابطه عضو اتحادیه طلا و جواهر مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا با انتقاد از اعمال محدودیت‌های جدید برای صرافی‌‌ها، گفت: با توجه به سیاست‌های اعمالی از سوی بانک مرکزی، اکنون صرافی‌ها به حالت تعطیلی درآمده‌اند.
یوسف تقی‌زادگان با بیان اینکه در پی صدور بخش‌نامه بانک مرکزی معاملات انواع ارز در صرافی‌های مجاز به حالت تعلیق درآمده است و این صنف عملا هیچ فعالیتی ندارد، تأکید کرد: متأسفانه این سیاست‌ها از سوی بانک مرکزی در حال انجام و این در حالی است که بانک مرکزی هنوز ارزی را به بازار نریخته است.

تلاطم در بازار طلا
وی افزود: سیاست‌های اقتصادی اخیر و کمبود ارز در بازار سبب شده است که بازار طلا و جواهر دچار تلاطم شود، زیرا این بازار مهم نیز از بازار ارز تأثیرپذیر است.
وی با اشاره به اینکه اگر بانک مرکزی با توجه به سیاست‌های قبلی خود اقدامات را انجام و ارز را در اختیار صرافی‌ها قرار دهد، مشکلات حل می‌شود، ادامه داد: این اتفاق جدید در طولانی مدت آثاری منفی دارد و ممکن است بسیاری از صرافی‌ها که مجوز از بانک مرکزی دارند از چرخه فعالیت خارج شوند.
تقی‌زادگان تأکید کرد، سیاست فعلی که بانک مرکزی تمام امور را به دست گیرد، به طور قطع جواب نمی‌دهد و بهترین راه برای بازار ارز این است که مانند گذشته دلار و ارز مورد نیاز وارد بازار شود و فقط در دست صرافی‌های مجاز قرار گیرد، زیرا صرافی‌ها با ارائه کارت ملی و برای ارز مسافرتی با ارائه ویزا و غیره، ارز مورد نیاز را به متقاضیان ارائه می‌کنند. وی با بیان اینکه بر اساس تصمیمات گرفته شده محدودیت‌هایی برای دلالان این حوزه نیز به وجود آمده است، به موضوع ارز مسافرتی اشاره کرد و گفت: در کشور هر فردی آزاد است که به مسافرت برود و سیاست‌های امروز بانک مرکزی سبب شده است که مسافران برای مسافرت به کشورهای اطراف، حداکثر ۵٠٠ یورو و برای کشورهای دورتر هزار یورو دریافت کنند. این عضو اتحادیه طلا و جواهر مشهد افزود: این ارز نیز از سوی بانک مرکزی و در گیت خروجی تحویل مسافران خواهد شد، اما همچنان مشکل مسافران به‌ویژه برای مسافران ورودی به کشور وجود دارد و صرافی‌ها هم نمی‌توانند در این زمینه کاری انجام دهند.
وی ادامه داد: تمامی این اتفاقات سبب شده است که ناخودآگاه سرمایه‌های سرگردان مردم به بازار طلا سرازیر شود و متأسفانه این‌روزها شاهد نوسان شدید قیمت در بازار سکه و طلا هستیم.تقی‌زادگان بیان کرد: بازار طلا و سکه ملتهب است.

کنسل شدن تورهای خارجی
همچنین دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده برای صرافی‌ها و تأثیر آن بر تورهای خارجی گفت: متأسفانه محدودیت‌های انجام شده برای صرافی‌ها تأثیرات سریع و منفی روی شرکت‌های مسافرتی داشته است و ادامه این روند مشکلات این صنف را افزایش خواهد داد.
مجید فرقانی افزود: اینکه به همراه داشتن بیش از ١٠ هزار یورو قاچاق محسوب می‌شود نیز از دیگر قوانین دست‌وپاگیر و محدود‌کننده‌ای است که تأثیر منفی بسیاری بر این صنف و مسافرت‌های خارجی داشته است و تمامی تورهای ورودی و خروجی را تحت‌تأثیر خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه بر اساس اعلامیه بانک مرکزی برخی از صنوف و حوزه‌های کاری شامل ارز می‌شوند، اما دفاتر مسافرتی از این چرخه حذف شده‌اند، ادامه داد: اکنون شرکت‌های مسافرتی نمی‌توانند هتل یا هواپیمایی را در خارج از کشور رزرو کنند و حتی نمی‌توانند سفارش ویزا بدهند و همچنین گردشگران خارجی در مشهد نیز با مشکلات ارزی مواجه شده‌اند.
فرقانی با تأکید بر اینکه مردم را نمی‌توان از سفر رفتن منصرف کرد و یا این حق را از مردم گرفت، اظهار کرد: متأسفانه تصمیمات یک‌شبه سبب شده تا بسیاری از تورهای خارجی کنسل شود، زیرا شرکت‌های مسافرتی دیگر نمی‌توانند به تعهدات خود عمل و ارز مورد نیاز را تأمین کنند.
وی با اشاره به اینکه ارز مسافرتی وجود دارد اما برای خدمات مسافرتی ارزی داده نمی‌شود، اظهارکرد: سیاست‌های بانک مرکزی به گونه‌ای طراحی شده است که تنها برای ارزهای یورو و دلار محدودیت به وجود آمده است و این در حالی است که شرکت‌های مسافرتی در هر کشوری که بخواهند فعالیتی داشته باشند، باید با دلار یا یورو کارهای خود را انجام دهند.وی با بیان اینکه براساس برنامه‌های اعلام شده قرار است ارز کشورهای مقصد مورد تبادل قرار گیرد، ادامه داد: این اتفاق نیز تأثیری روی شرکت‌های مسافرتی نخواهد گذاشت، زیرا ارز کشورهای مختلف در کشور ما کم است و همچنین تمامی تبادلات با دلار و به صورت محدودتر با یورو است، بنابراین دولت باید برای این مشکل، راه‌حلی اساسی تدبیر کند.

٢۵ صرافی در انتظار تعطیلی
خلیل جلاییان، از صرافان مشهدی با بیان اینکه ٢۵ صرافی مجاز در شهر فعال است گفت:میانگین افراد شاغل در این صرافی‌ها پنج نفر است که با توجه به تعطیلی قریب‌الوقوع صرافی‌ها، این تعداد به جمعیت بیکاران شهر اضافه خواهند شد.
وی افزود:متأسفانه با توجه به تصمیمات گرفته شده، فعالیت صرافی‌ها متوقف شده است و هیچ خرید، فروش یا حواله‌جاتی صورت نمی‌گیرد، اما در این شرایط فعالیت دلالان داغ داغ شده است.وی با بیان اینکه قیمت در بازار آزاد هنوز توسط دلالان تعیین می‌شود، ادامه داد: دلالان با استفاده از فضای مجازی با همکاران خود در شهرهای دیگر مانند شهرهای مرزی و تهران و حتی دبی در ارتباط هستند و قیمت را تعیین می‌کنند.
محمود صحراگرد از دیگر صاحبان صرافی در مشهد نیزاظهار کرد: مشهد، شهری توریستی است و زائران امام رضا (ع) که وارد این شهر می‌شود، برای تغییر ارز خود در شرایط فعلی و با اعمال محدودیت صرافی‌ها، دچار مشکل می‌شوند.
وی با بیان اینکه ممکن است دلالان برای گردشگران وارد شده به مشهد مشکلاتی ایجاد کنند، ادامه داد: به طور قطع شهرهای زیارتی با دیگر شهرها تفاوت‌هایی دارد و عدم خرید و فروش ارز در صرافی‌ها مشکلاتی ایجاد می‌کند.
وی افزود: اکنون صرافی‌ها به حالت تعطیل درآمده‌اند و این کلاف سردرگم سبب شده است که صرافی‌ها کرکره‌های فروشگاه‌های خود را پایین بکشند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی