کد خبر : 82093
/ 08:18
ساخت ایستگاه شماره ١ ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی با هزینه یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان

بیمه رایگان کارگران فصلی در طرح ساماندهی

همه ما با عبور از گذرهای معروف، کارگرانی را شاهد بوده‌ایم که در سرما و گرما منتظر فردی هستند تا برای کار به آن‌ها مراجعه کند. اسفند سال گذشته مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد از احداث نخستین مجتمع ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی در دلاوران ۴ به همت شهرداری خبر داد.

بیمه رایگان کارگران فصلی در طرح ساماندهی

خسروی- «با سلام. از اولین مجتمع ساماندهی کارگران فصلی چه خبر؟ پس چرا افتتاح نشد؟ ایستگاه‌های دیگر هم در راه است؟»، «لطفا زودتر به فکر ایستگاه‌های ساماندهی کارگران باشید تا شاهد چهره زیباتری از شهر باشیم.»
همه ما با عبور از گذرهای معروف، کارگرانی را شاهد بوده‌ایم که در سرما و گرما منتظر فردی هستند تا برای کار به آن‌ها مراجعه کند. اسفند سال گذشته مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد از احداث نخستین مجتمع ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی در دلاوران ۴ به همت شهرداری خبر داد.
وی توضیح داد: «کارگران ساختمانی و فصلی که دوره‌های مهارت را در مجتمع فنی و حرفه‌ای گذارنده‌اند، می‌توانند با دریافت معرفی‌نامه از مجمع صنفی خود به این مجتمع مراجعه کنند تا نسبت به شناسنامه‌دار کردن این افراد و همچنین کاریابی برای آنان اقدام شود.» به گفته کیانی، در این مجتمع، ساماندهی کارگران با توجه به مهارتشان اولویت‌بندی می‌شود و به شهروندانی که متقاضی مهارت کارگران هستند، برای فعالیت معرفی می‌شوند تا براساس نوبت فعالیت خود را آغاز کنند. شهردار مشهد هم هم‌زمان در بازدیدی که از این ایستگاه داشت از بهره‌برداری آن تا فروردین ٩٧ خبر داد که این موضوع ماه بعد موکول شده است.

باید مردم این ایستگاه ها را کاملا بشناسند
سعید بادکویی، رفیق مهدی، حرف ما را قطع می‌کند و می‌گوید: تا زمانی که این ایستگاه‌ها را مردم بشناسند فکر می‌کنم حداقل دو سالی طول بکشد، از طرفی وقتی کارگران ایرانی در این ایستگاه‌ها باشند، صاحب‌کار برای بردن کارگر مهاجر چون قیمت کمتری دارند، باز هم به همان دور میدان مراجعه می‌کند و ما این فرصت را به دلیل نبودن در میدان از دست می‌دهیم، مگر اینکه فکری برای کارگران مهاجر کنند.

بهره‌برداری از نخستین ایستگاه
در همین راستا مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد در خصوص آخرین وضعیت ایستگاه شماره ١ ساماندهی کارگران فصلی توضیح می‌دهد: این ایستگاه اکنون در حال واگذاری به انجمن صنفی کارگران ساختمانی است و پیش‌بینی می‌کنیم طی یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.بهروز کیانی به وظایف سازمان متبوعش در طرح ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی اشاره و بیان می‌کند: طبق نظر فرمانداری و جلسات برگزار شده، ساخت سازه، نرم‌افزار، سخت‌افزار، هزینه‌های انرژی مانند آب، برق، گاز و لوازم اداری بر عهده سازمان میادین است.

ایستگاه بعدی در منطقه ٢
وی با اعلام اینکه هزینه ساخت ایستگاه شماره ١ ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی با احتساب زمین، یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان شده است، یادآوری می‌کند: ظرفیت این ایستگاه ١٢٠ نفر است؛ این در حالی است که در طرح‌های آینده حداقل یک ایستگاه در منطقه ٢ شهرداری احداث خواهد شد.

حضور کارگر بر اساس ساعات موظفی
وی در رابطه با سازوکار این ایستگاه‌ها و روند ساماندهی کارگران نیز توضیح می‌دهد: سامانه‌ای تهیه شده است که همه مشخصات کارگران در این سامانه توسط اپراتور ثبت می‌شود، البته باید کارگران عضو انجمن صنفی کارگران و دارای کارت مهارت از اداره فنی‌و‌حرفه‌ای باشند. بر این اساس در فاز اول کار به صورت فیزیکی انجام می‌شود و کارگر باید در ساعت موظفی در ایستگاه حضور داشته باشد و طبق یک سری شاخص‌ها و معیارها کارگران برای اعزام به محل کار اولویت‌بندی می‌شوند.
کیانی می‌افزاید: کارگران پس از دریافت کارت مهارت از طریق انجمن صنفی کارگران ساختمانی به اداره‌کار، رفاه و امور اجتماعی معرفی می‌شوند تا به صورت رایگان بیمه شوند.
وی در پاسخ به این سؤال که در این طرح برای کارگرانی که کارت مهارت نداشته باشند، چه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است، پاسخ می‌دهد: به این کارگران به مدت دو ماه زمان داده می‌شود تا نسبت به دریافت کارت مهارت اقدام کنند.
وی همچنین می‌گوید: فرمانداری، نیروی انتظامی را موظف کرده است که از تاریخ اجرای این طرح، فعلا کارگرانی را که در محل‌ها و گذرهایی که نزدیک ایستگاه‌های ساماندهی کارگران می‌ایستند به این ایستگاه‌ها هدایت کند که البته از قبل اطلاع‌رسانی می‌شود تا مردم در جریان موضوع قرار گیرند. این قانون شامل همه کارگران مهاجر و غیرمهاجر می‌شود.
مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری با اشاره به اینکه شهرداری برنامه‌ای برای دریافت وجه از کارگران در دستور کار ندارد، اظهار می‌کند: پس از اجرای ایستگاه اول و بازخورد مثبت، نسبت به احداث ایستگاه دوم اقدام خواهد شد.

مصوبه کمیته کار و کارگری استان
مدیر اجتماعی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی نیز در این راستا به خبرنگار ما می‌گوید: کاری که در دلاوران ۴ اتفاق افتاده، قرار است که حداقل در سه تا چهار نقطه دیگر شهر انجام شود.
محمود حکمتی‌پور با بیان اینکه این طرح، مصوبه کمیته کار و کارگری استان است، ادامه می‌دهد: همه هزینه‌های ریالی این طرح مانند تأمین زمین و سرمایه‌گذاری آن بر عهده شهرداری مشهد است.
وی خاطرنشان می‌کند: اداره کار، انجمن‌های کارگری را فعال کرده است و موضوع بیمه‌های تأمین‌اجتماعی کارگران را پیگیری می‌کند و به نوعی می‌توان گفت اداره کار و تعاون، کار اداری خود را انجام می‌دهد. این در حالی است که قبل از اجرای این طرح نیز اداره‌کار به صورت مشترک با سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای در عبادی٨٠ بحث آموزش کارگران را در نظر گرفته است.
مدیر اجتماعی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه حدود٢٠ هزار نفر در نوبت بیمه کارگری هستند، می‌افزاید: تاکنون بیش از ۶٠ هزار کارگر شناسایی‌شده استان توانسته‌اند بیمه شوند.
حکمتی‌پور با اشاره به اینکه عده زیادی از کارگران بیکار، کارگران ساختمانی هستند، اظهار می‌کند: اگر طرح ساماندهی کارگران ساختمانی و موضوع بیمه آن‌ها به درستی انجام شود، می‌تواند در کاهش نرخ بیکاری استان مؤثر باشد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی