کد خبر : 82128
/ 09:04
کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست تکلیف تنها باغ وحش مشهد را تعیین می‌کند

میزبانی طرقبه از باغ‌وحش وکیل‌آباد

مرداد ٩۶ بود که خبر تعطیلی باغ‌وحش وکیل‌آباد تب و تاب فراوانی ایجاد کرد، خبری که در همان روز توسط معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تکذیب شد. هشت ماه از آن می‌گذرد و اکنون مالک این باغ وحش از خرید زمین در محدوده طرقبه برای انتقال این مجموعه خبر داد.

میزبانی طرقبه از باغ‌وحش وکیل‌آباد

سارا رنگیان- قصه بلند‌بالای مشکلات باغ‌وحش ۵/٣ هکتاری وکیل‌آباد مشهد، سال‌های سال است که از سوی مسئولان، سمن‌ها و حامیان حقوق حیوانات مطرح است و حتی برنامه زمان‌بندی سه‌ساله اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی در سال ١٣٩١ هم نتوانست این گره‌ها را که ناشی از استاندارد نبودن، نگهداری نامناسب، محدودیت فضای نگهداری حیوانات، قرار گرفتن در حریم شهر و اخذ نکردن پروانه بهره‌برداری از سازمان حفاظت محیط‌زیست است، باز کند و تأثیری در تغییر و بهبود وضعیت باغ وحش داشته باشد.
بعد از پنج سال، مرداد ٩۶ بود که خبر تعطیلی باغ‌وحش وکیل‌آباد تب و تاب فراوانی ایجاد کرد، خبری که در همان روز توسط معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تکذیب شد.
هشت ماه از آن می‌گذرد و اکنون مالک این باغ وحش از خرید زمین هفت‌هکتاری در محدوده شهرستان طرقبه برای انتقال این مجموعه خبر داد و گفت: غیر از افزایش فضای میان قفس‌ها، فعلا خبری از تغییر وضعیت و جابه‌جایی باغ وحش نیست.
اظهارات چند روز پیش مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص باغ وحش مشهد مبنی بر اضافه نشدن هیچ گونه‌ای به این مجموعه در سال ۹۶ و کاهش گونه‌های آن هم قابل توجه است. به گزارش ایلنا، علی تیموری در بخش دیگری از صحبت‌های خود این را هم گفت که «صاحب باغ وحش را مجاب کردیم تا مازاد گونه‌های خود را به دیگر باغ‌وحش‌ها تحویل دهد. همچنین در تلاش هستیم که هیچ گونه بزرگ‌جثه‌ای را به آن اضافه نکنیم.»

باغ‌وحش در انتظار رأی کمیته فنی
اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، سازمانی است که می‌تواند پاسخ‌گوی نقدهای مطرح شده در خصوص باغ‌وحش مشهد باشد. پس از چند روز تماس پی‌درپی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان، معاون نظارت و پایش این سازمان تعیین تکلیف باغ‌وحش وکیل‌آباد را در گرو اعلام نتایج کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست دانست تا پیرو آن، تصمیم لازم برای باغ وحش اتخاذ شود.
محمد عرفانی با اشاره به اینکه مالک باغ وحش هنوز برای مکان جدید درخواستی مطرح نکرده است تا بررسی‌های لازم انجام شود، ادامه داد: پیش از سال ٩٧ وضعیت باغ وحش را به کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست در تهران ارسال کرده‌ایم و بنا به نظرات این کمیته اقدامات لازم انجام خواهد شد، ضمن اینکه امیدواریم نتایج تا اردیبهشت امسال به اداره کل حفاظت محیط زیست استان ابلاغ شود.
وی در واکنش به صحبت‌های مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، در خصوص کاهش گونه‌ها نیز بیان کرد: «احتمالا نظر آقای تیموری، این بوده که فضای موجود در باغ‌وحش کافی نیست و با توجه به وضعیت موجود امکان افزایش گونه‌های بزرگ جثه را ندارد. همچنین در زمینه انتقال بعضی حیوانات، باید گفت که تعدادی از گونه‌ها به صورت امانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست استان به باغ‌وحش واگذار شده بود اما با توجه به کوچک بودن فضای آن و تنوع گونه‌ای، بعضی از این گونه‌ها را به تهران منتقل کردیم.»
عرفانی در پاسخ به این سؤال که آیا در بازدیدها موردی از توله‌کشی غیرمجاز و فروش آن‌ها در باغ وحش وکیل‌آباد رویت شده است، گفت: توله‌کشی تخلف است و اگر چنین موردی رؤیت شود، با باغ وحش برخورد می‌شود. همچنین از آنجایی که باغ وحش بدون هماهنگی سازمان محیط زیست نمی‌تواند ورودی یا خروجی داشته باشد و باید هر گونه اقدام آن با هماهنگی اداره محیط زیست باشد، اگر باغ‌وحش توله مازاد هم داشته باشد، باید به سازمان اعلام کند تا حیوانات از این طریق به باغ‌وحش‌های دارای مجوز نگهداری، انتقال یابند.
وی در پاسخ به احتمال تعطیلی باغ‌وحش وکیل‌آباد، سازمان‌های مختلف را صاحب نظر دانست و تأکید کرد: «باغ وحش باید طبق دستورالعمل‌‌ها اقدام کند و استانداردها در آن لحاظ شود تا باغ‌وحشی در خور مشهد داشته باشیم.»

٧ هکتار زمین برای باغ وحش جدید
اگرچه به گفته عرفانی مالک باغ وحش درخواستی برای مکان جدید این مجموعه ارائه نکرده و تعیین تکلیف باغ وحش مشهد در انتظار تصمیم کمیته فنی سازمان حفاظت محیط زیست است اما مالک باغ وحش وکیل‌آباد از خرید زمین هفت‌هکتاری در محدوده شهرستان طرقبه برای انتقال این مجموعه خبر داد و در این‌باره به شهرآرا گفت: برای آغاز ساخت‌وساز و آماده‌سازی فضای باغ وحش در زمین جدید نیازمند بررسی اداره محیط زیست هستیم.
مهدی رستمی در واکنش به موضوع توله‌کشی از برخی گونه‌های باغ وحش، بیان کرد: شایعات زیادی در این زمینه مطرح شده‌است که واقعیت ندارد، طی بررسی‌های انجام شده توسط اداره محیط زیست استان نیز، هیچ گونه‌ای در این خصوص پیدا نشد.محمد حاجیان‌شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد نیز با تأکید بر اینکه شهرداری در زمینه باغ‌وحش وظیفه‌ای ندارد، گفت: مدیریت شهری تنها می‌تواند برای جابه‌جایی و انتقال باغ وحش کمک‌های حمایتی و اداری به مالک آن ارائه دهد.

باغ وحش یا واگذار شود یا تعطیل
نماینده دیده‌بان حقوق حیوانات در خراسان که مخالف فعالیت باغ وحش مشهد است در این‌باره به شهرآرا گفت: در مشهد نیازی به باغ وحش نداریم و مواردی مانند بازدید مردم، درآمدزایی و مباحث آموزشی که در توجیه وجود باغ وحش مطرح می‌شود نیز از راه‌های دیگر قابل انجام است. دنیا صادقی بهداشت عمومی مردم را با وجود باغ‌وحش در معرض خطر دانست و به احتمال انتقال عوامل بیماری‌زا مانند سالک از حیوانات به انسان اشاره کرد.
وی با بیان اینکه باغ وحش مشهد توجیه اقتصادی هم ندارد و تنها به محلی برای توله‌کشی از بعضی حیوانات در پس پرده و فروش آن‌ها به صورت غیرمجاز تبدیل شده است، افزود: مستندات این موضوع هم تعداد زیادی از گربه‌سانان بزرگ موجود در شهر است که از باغ وحش در زمان توله‌گی خریداری شده‌اند، فیلم این حیوانات که تبدیل به حیوانات خانگی شدند هم منتشر شده است.
وی ادامه داد: اگر نظارت‌ها بیشتر باشد، دیگر نمی‌توانند توله‌فروشی کنند و طی یک سال باغ وحش به صورت کامل تعطیل می‌شود.
وی در خصوص راهکار بهبود وضعیت باغ وحش نیز گفت: با توجه به وضعیت کنونی یا باغ‌وحش را تعطیل کنند یا به سازمان معتبر و افرادی تحویل دهند که حامی حیوانات هستند و باغ وحش را به مرکز بازپروری حیوانات آسیب‌دیده برای آزادسازی تبدیل ‌کنند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی