کد خبر : 82131
/ 09:02
نوسانات قیمت ارز تبلیغات برای خرید خانه در خارج را تشدید کرد

رؤیاهای واهی خرید ملک

در جریان تلاطم بازار، برخی به فکر کاسبی از این نگرانی مردم افتاده‌اند. بر این اساس، به‌تازگی بازار خرید و فروش املاک در کشورهای همسایه حسابی گرم شده؛ مسئله‌ای که سبب تشدید سرعت خروج سرمایه از ایران شده است.

رؤیاهای واهی خرید ملک

علیرضا ظهیری- این روزها افزایش نرخ ارز سبب نگرانی‌های زیادی برای خانوارهای ایرانی شده است. از این رو سؤال بسیاری از آن‌ها این است که با توجه به کاهش ارزش پول ملی، باید کجا سرمایه گذاری کنیم و چگونه می‌توانیم ارزش نقدینگی خود را حفظ کنیم تا در آینده برای خود و خانواده‌مان مشکلی به وجود نیاید. به نظر می‌رسد در جریان تلاطم بازار، برخی به فکر کاسبی از این نگرانی مردم افتاده‌اند. بر این اساس، به‌تازگی بازار خرید و فروش املاک در کشورهای همسایه از سوی واسطه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند حسابی گرم شده است به طوری که به اذعان خود آن‌ها در چند ماه اخیر خرید مسکن از سوی ایرانی‌ها در کشورهای همسایه رشد یافته است، مسئله‌ای که سبب تشدید سرعت خروج سرمایه از ایران شده است. بر این اساس، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی برآورد خروج سرمایه در سال ۹۶ ایران را حدود ۲۷ میلیارد دلار اعلام کرد. محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مجلس، نیز درگفت‌وگو با تسنیم از خروج ٣٠ میلیارد دلار سرمایه در ماه‌های پایانی سال ٩۶ خبر داده‌بود.

تجربه تلخ گذشته
در همین رابطه صادق عابدزاده، کارشناس بخش زمین و مسکن، با تشریح تجربه خروج سرمایه از کشور به برای خرید ملک در کشورهای دیگر گفت: متأسفانه کشور ما در سال‌های ٨۶ و ٨٧ از حیث خروج سرمایه از کشور و جذابیت‌هایی که از سوی تبلیغات ایجاد شد شاهد تجربه تلخی بود. در آن سال‌ها با تبلیغاتی که برخی از شرکت‌ها می‌کردند، امارات توانست تعداد زیادی ملک و املاک به ایرانی‌ها بفروشد اما بیشتر خریداران این املاک ضرر کردند.
عابدزاده افزود: اتفاق آن سال‌ها به این منجر شد که حجم عظیمی از سرمایه‌های ارزی دست مردم از کشور خارج شود. ملکی هم به متقاضیان تحویل نشد. با توجه به پیگیری نکردن یا سخت بودن پیگیری از سوی دستگاه‌ قضایی کشورهای خارجی، نتیجه آن شد که سرمایه‌های مردمی از بین رفت.
وی علت چنین تصمیماتی از سوی مردم را سیاست‌گذاری‌های اشتباه دانست و افزود: متأسفانه در مشهد نیز بسیاری از افراد که در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کرده بودند با خروج از این بخش، منابع مالی خود را به ارز تبدیل کردند و در بخش ساختمان کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کردند اما هنوز آماری در این خصوص وجود ندارد.
وی ادامه داد: در دو ماه اخیر، تقاضای مشهدی‌ها برای خرید املاک در کشورهای همسایه چندبرابر شده است. این مسئله فقط به علت نگرانی از حفظ ارزش دارایی‌هاست. وی با بیان اینکه تقاضا برای خرید ملک از سوی ایرانیان در ترکیه، گرجستان و ارمنستان افزایش یافته است گفت: با این حال، افرادی متقاضی خرید ملک در این کشورها می‌شوند که از شرایط اخذ اقامت در آن‌ها کمترین اطلاعی ندارند. همچنین بارها دیده شده است که دلال‌ها ملکی را چندبرابر ارزش واقعی به ایرانی‌ها فروخته و سرمایه آن‌ها را از بین برده‌اند.

نوسانات ارزی مزید بر علت شد
وی ادامه داد: متأ‌سفانه با توجه به نوسانات اخیر ارز در کشور و نبودِ تخصص در حوزه زمین و مسکن، عده‌ای فریب تبلیغات جذاب آن طرف آبی را می‌خورند و پولشان را برای خرید ملک، ویلا یا خانه‌ به ارز تبدیل می‌کنند و از کشور خارج می‌کنند.
عابدزاده تأکید کرد: اگر مسئولان از نوسان قیمت ارز با این شدت جلوگیری کنند، به طور قطعی چنین مشکلاتی کمتر پیش می‌آید. این کارشناس بخش زمین و مسکن معتقد است نوسانات اخیر قیمت ارز نیز در کنار مشکلات گذشته و افزایش دوباره سودهای بانکی مزید بر علت شده است که بخش مسکن دوباره به رکود فرو رود.
عابدزاده با هشدار درباره تبعات منفی سرمایه‌گذاری در بخش زمین و مسکن در خارج از کشور گفت: متأسفانه برخی از هم‌وطنان مسائل را زود فراموش می‌‌کنند و با توجه به اینکه به دنبال درآمدهای ساده و به نوعی سود بادآورده هستند، فریب تبلیغات را می‌خورند و ارز کشور را به بیرون مرزها منتقل می‌کنند.

خروج سرمایه از کشور
استاد اقتصاد دانشگاه آزاد نیز با بیان اینکه معمولا برای خرید هر ملک در خارج از کشور حداقل ۴٠ هزار تا ۵٠ هزار دلار از ایران خارج می‌شود گفت: به طور نسبی، در چند ماه اخیر، خرید خانه در خارج از کشور دوبرابر شده است. علی حسین‌زاده افزود: از این رو، می‌توان به این نتیجه رسید که نوسانات ارزی سبب رشد دوبرابری خروج سرمایه از ایران شده است.
وی درباره تمایل مشهدی‌ها به خروج سرمایه و خرید ملک در خارج از کشور گفت: ایجاد بحران مؤسسات مالی در این شهر از مهم‌ترین عوامل خروج سرمایه از مشهد به خارج است. بحران مؤسسات مالی سبب بی‌اعتمادی به سرمایه‌گذاری دربخش ملک در این شهر شده است.

اقتصادی که جذابیت ندارد
همچنین عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز ‌پیش‌بینی‌ناپذیر بودن اقتصاد کشور را عامل این‌گونه تصمیمات مردمی دانست و اظهار کرد: یکی از مشکلات کشور نبودِ جذابیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران است.بهروز بنیادی افزود: علاوه‌بر مشکلات داخلی، متأسفانه دشمنان هم بیکار ننشسته‌اند و اقداماتی را برای سرمایه‌گذاری نکردن در ایران انجام می‌دهند. این اتفاقات سبب شده است سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری خود در کشور اطمینان پیدا نکند و به این فکر کند که سرمایه‌گذاری در خارج در حوزه‌های مختلف به‌ویژه ملک بهتر است.
وی با اشاره به تبلیغات سوء شبکه‌های خارجی برای خرید زمین و مسکن در خارج از کشور گفت: وزارت اقتصاد و وزارت خارجه باید وضعیت کشورهای دیگر را به‌درستی تشریح کنند تا مردم بدانند می‌خواهند پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنند. این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین بانک مرکزی باید سیمای درستی از کشورهای مقصد سرمایه‌گذاری در حوزه زمین و مسکن برای مردم نمایان کند. با این اقدامات است که قدرت تشخیص مردم بالا می‌رود و مانع هدررفت پول‌های مردمی که همین پول ملی ماست خواهد شد.
وی گفت: تجربه گذشته نشان داده است بیشتر افرادی که به خرید زمین و مسکن در خارج از کشور اقدام کرده بودند نه‌تنها ارزش دارایی‌هایشان حفظ نشد بلکه دچار زیان نیز شدند و همان پس‌انداز اندکشان را از دست دادند.
همچنین مجیدرضا حریری، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان اینکه شنیده‌ها حاکی از آن است که ‌اکنون بیش از ١٠٠ هزار نفر در صف اخذ ویزای سرمایه‌گذاری هستند گفت: چندی پیش نیز اعلام شده بود بیش از ۵/١ میلیون نفر درخواست مهاجرت به استرالیا و کانادا داده‌اند. شرایط و تبلیغات به گونه‌ای است که حتی مردم عادی و متوسط هم به فکر خروج از کشور از طریق خرید خانه و ویلا افتاده‌اند و باید فکری به حال این موضوع کرد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی