کد خبر : 82138
/ 11:04

حمایت از تولید داخلی از هند تا کانادا

نگاهی گذرا به تجربه دیگر کشورها نشان می‌دهد هر کشوری به فراخور نقاط ضعف و قدرت اقتصاد خود، یک دسته از سیاست‌های حمایت از تولید را انتخاب می‌کند که به کمک آن تولید ملی را رونق دهد و بازارهای داخلی‌اش را در برابر تهدید تولیدات خارجی ایمن نگه دارد.

حمایت از تولید داخلی از هند تا کانادا

تولید داخلی در کشورهای میلیاردی
به گزارش شهرآراآنلاین، چین برای حمایت از تولید داخلی از چند دهه قبل سیاست‌های سفت و سختی وضع کرده است که هدف آن خودکفایی کشورش بود. مثلا تجارت خارجی محدود شد به واردات کالاهایی که امکان ساخت آن‌ها در چین وجود نداشت. از سوی دیگر تولیدات توسط بنگاه‌های دولتی بزرگ به صورت مرکزی تحت کنترل قرار گرفت تا تولید طبق اهداف مشخص شده جلو برود. کم‌کم و با شکل‌گیری بنگاه‌های خصوصی تولیدات چین از حالت دولتی به حالت خصوصی تغییر فرم پیدا کرد و با حمایت‌های دولتی و گرفتن تسهیلات رشد کرد و به نقطه کنونی رسید. کشور هند هم به منظور جلوگیری از واردات گسترده محصولات بی‌کیفیت و حمایت از شرکت‌های هندی داخلی، قوانین کیفیتی سخت‌گیرانه‌ای وضع کرده است. طبق اعلام دولت هند محصولاتی مثل اسباب بازی، لوازم الکتریکی، ماشین‌آلات و برخی دیگر از کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای مشمول قوانین جدید بررسی کیفیت هستند. قانون جدید کشور هند می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کاهش واردات این محصولات، به ویژه از کشور چین داشته باشد و شرایط را برای رونق تولید این محصولات در داخل کشور هند فراهم کند.
آمریکا و حمایت از لباس‌شویی داخلی
خیلی‌ها فکر می‌کنند اقتصاد آمریکا یک اقتصاد کاملا آزاد است، در حالی که آمریکا هم مانند هر کشور دیگری قوانین خاصی برای حمایت از تولید داخلی دارد. مثلا به تازگی وزارت تجارت خارجی آمریکا به دلیل شکایت تولیدکنندگان داخلی تعرفه واردات سلول‌های خورشیدی و ماشین لباس‌شویی را تا ٣٠ درصد افزایش داد تا از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند. عمده سلول‌های خورشیدی وارداتی آمریکا از کشور چین تأمین می‌شود که افزایش تعرفه واردات این محصول به طور قابل توجهی بر کاهش رقابت‌پذیری محصولات وارداتی در برابر محصولات تولید داخلی اثرگذار خواهد بود. اغلب ماشین‌های لباس‌شویی وارداتی آمریکا نیز شامل دو برند کره‌ای ال‌جی و سامسونگ هستند که از کارخانه‌های این دو شرکت در کشورهای مختلف دنیا به آمریکا وارد می‌شوند. آمریکا به این دو شرکت اعلام کرده است اگر قصد دارند بازار این کشور را از دست ندهند، بخش بیشتری از محصولات خود را در داخل این کشور تولید کنند.
سیاست کانادایی در تولید ملی
تقویت بخش تولید کانادا از مأموریت‌های مهم دولت کاناداست چون تولید، یکی از مهم‌ترین عوامل گرداننده اقتصاد این کشور است. حدود ۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا از فناوری‌ها و مهارت‌های بالا به دست می‌آید که موجب اشتغال‌زایی حدود دو میلیون نفر شده است و سه میلیون شغل دیگر را هم به‌طور غیرمستقیم پوشش می‌دهد. طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ با وجود رکود جهانی و از میان رفتن مشاغل بسیار در سطح جهان، سیاست‌های حمایت از تولید کانادا موجب شد ۵۲ هزار شغل از گزند بحران جهانی در امان بماند. هنوز هم سیاست‌های حمایت از تولید در کانادا در دستورکار قرار دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: کاهش مالیات‌ها، گشایش درهای بازارهای جدید برای صادرات کالاهای کانادایی، افزایش آموزش مهارت‌های تولید، حمایت از بخش فناوری‌های پیشرفته و تحقیق و توسعه. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی