• خانه
  • یادداشت
  • نظارت همراه با مطالبه‌گری
کد خبر : 82153
/ 14:57
محسن خندان‌دل

نظارت همراه با مطالبه‌گری

تمام راه‌های وابسته نبودن و بالا بردن تولید ناخالص و خالص ملی و درآمد سرانه هر ملتی از راه حمایت از تولید کالای داخلی می‌گذرد. نیم نگاه به تجربه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم و یا کشوری مثل هند که شاخص اقتصاد حمایت ملی و کالای داخلی به شکل ١٠٠ درصد کامل قابل مشاهده است، گواهی بر این ادعاست.

نظارت همراه با مطالبه‌گری

اگر دولت می‌خواهد حوزه حمایت از کالای ایرانی را تقویت کند باید از حوزه شعاری به حوزه عملیاتی ورود پیدا کند. دولت باید از صنعتگر، کارآفرین و تولیدکننده به شکل واقعی حمایت کند. اگر اعتباری مثل رونق تولید در اختیار واحد تولید قرار بدهد باید چند شاخصه داشته باشد. اول اینکه به سهولت در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد. نرخ تسهیلات قابل قبول و نرخ بازگشت در تولید متصور باشد نه اینکه تولیدکننده خود را درگیر سود بانکی و بهره بداند و از همه مهم‌تر بعد نظارتی است، منابع مالی باید در اختیار تولیدکننده واقعی قرار بگیرد.
و اما در حوزه حمایت از تولید داخلی یک نگاه ویژه به نقش اجتماعی و مردمی‌کردن است. تولید در کشور ما در بحث نیروی انسانی از سه رده مدیریت عالی، کارشناسان تولید و کارگران تولید تشکیل شده است. گروه اول مردم همین جامعه هستند که باید در حوزه مدیریت برای تولید کالای مرغوب تمام سعی خود را به کار بگیرند.گروه دوم باید با بالا بردن دانش فنی خود بتوانند مسیر برای تولید داخلی قابل رقابت را ارائه کنند. گروه سوم که باز هم از لایه مردم هستند تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا با رعایت انصاف تولید داخلی مرغوبی را وارد بازار کنند .البته از مصرف بهینه در ذیل این موضوع غافل نشویم. باید از کالای غیرضروری پرهیز کنیم تا نیروی انسانی تمرکز روی کالاهای اساسی داشته باشد.نکته‌ای که در این بین بسیار حائز اهمیت است بعد نظارتی است که باز هم به مردم باز می گردد. مردم باید نظارت همراه با مطالبه‌گری داشته باشند. باید پای کار بیایند و تولید‌کننده را به سمت تولید کالای مرغوب سوق دهند.
تمام این موارد ریشه در فرهنگ‌سازی برنامه‌ریزی‌شده و مدون دارد. مردم باید اعتماد از دست رفته را دوباره به دست بیاورند. نه اینکه زیر تابلویی بایستند که تبلیغ خودرو ایرانی را می‌کند که تمام قطعاتش از خارج کشور می‌آید و تنها در این کشور سر هم می‌شود.
عضو سابق هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، محسن خندان‌دل 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی