کد خبر : 82157
/ 15:40

شایسته‌سالاری وجود ندارد

مریم عابدی، اولین بانوی دارای بالاترین مدرک مربیگری دوچرخه‌سواری در جهان، از بی‌مهری‌‌ها می‌گوید

شایسته‌سالاری وجود ندارد

مژده رنگیان- شهرآراآنلاین،  مریم عابدی، بانوی دوچرخه‌سوار مشهدی است که توانست به‌عنوان تنهادوچرخه‌سوار زن ایرانی در مسابقات قهرمانی آسیا به جایگاه نخست دست یابد و پس از دعوت فدراسیون جهانی، سطوح مختلف مربیگری بین‌المللی دوچرخه‌سواری را در سوئیس بگذراند و به‌عنوان اولین زن دوچرخه‌سوار در دنیا دیپلم مربیگری این رشته را که بالاترین مدرک آن محسوب می‌شود کسب کند؛ مدرکی که در ایران تنها او به‌همراه یک مربی مرد دیگر موفق شده‌اند آن را کسب کنند. اما چیزی که باعث تأسف و البته تعجب می‌شود، عدم حضور چنین‌فردی در فدراسیون و تیم‌های ملی است تا بتواند به پیشرفت دوچرخه‌سواری کشور در عرصه‌های بین‌المللی کمک کند؛ اتفاقی که خودش پاسخ روشنی برای آن ندارد. عابدی درحال‌حاضر به‌عنوان مربی و نایب‌رئیس بانوان هیئت سه‌گانه مشهد فعالیت می‌کند. وی درباره مدرک مربیگری خود گفت: سال2012 توانستم پس از گذراندن دوره دوماهه زیرنظر 12 پرفسور در سوئیس این مدرک را کسب کنم. در آن دروه 15 نفر از کشورهای مختلف حضور داشتند، اما در پایان فقط سه نفر توانستند دیپلم را به دست آورند. مسیر فوق‌العاده سختی بود که در این دوره موظف بودیم در طول یک ماه یک کتاب برنامه‌نویسی چهارساله را نگارش کنیم. همچنان تعداد افرادی که این مدرک را کسب کرده‌اند، به‌ویژه در بخش بانوان، در دنیا کم است.

هیچ وقت به عنوان مربی به  تیم ملی دعوت نشدم

عابدی درباره دلیل عدم جذب وی از طرف فدراسیون و حضورش در تیم‌های ملی ایران بیان کرد: برداشت من این است که اینجا هرچقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید و به سطوح بالاتری برسید، شما را بیشتر دفع می‌کنند و تمامی مشکلات من و محرومیت‌هایم پس از گرفتن مدرک شروع شد.وی ادامه داد: گاهی مدیران و مسئولان نمی‌خواهند فردی بالاتر از خودشان را ببینند و ترجیح می‌دهند کسی را انتخاب کنند که و حرف اول و آخر را خودشان به این افراد بزنند. به‌همین‌دلیل در طی این سال‌ها باوجود داشتن چنین‌مدرکی و کسب مدال‌های قهرمانی در مسابقات بین‌المللی حتی یک مرتبه هم از من به تیم ملی دعوت نشد.

نایب‌رئیس بانوان هیئت سه‌گانه مشهد درباره مقام‌هایی که تاکنون کسب کرده است، گفت: در سال2010 اولین مدال آسیا را در بخش بانوان برای ایران کسب کردم. همچنین به‌عنوان بانوی برتر ورزشکار ازسوی فدراسیون انتخاب شدم و در سال2009 نیز کاپ اخلاق را در جام ریاست‌جمهوری از آنِ خود کردم. در مسابقات کنفدراسیون آسیا و اولین بازی های کشورهای آسیایی نیز برتر آسیا شدم.

این مربی بین‌المللی دوچرخه‌سواری با اشاره به دعوت تیم‌های ملی کشورهای دیگر از او، ادامه داد: در این مدت کشورهای مختلفی مانند قطر، لبنان، ترکیه به من پیشنهاد هدایت تیم‌های دوچرخه‌سواری خود را دادند که در برخی از آن‌ها حضور یافتم. درحال‌حاضر نیز چنین‌پیشنهادی از یکی از کشورهای بزرگ دنیا دارم و به‌دنبال این هستم تا دانش خودم در این رشته را همیشه در بالاترین حد آن حفظ کنم. همچنین به پیشنهاد کنفدراسیون آسیا و ازسوی کشورهای میزبان مسابقات بین‌المللی نیز برای داوری دعوت می‌شوم که در چندین دوره مانند مسابقات جهانی و قهرمانی آسیا حضور یافتم.

وی افزود: باعث تأسف است که نه‌تنها خودشان از این شرایط استفاده نمی‌کنند، بلکه گاهی در کشور و استان خودمان سنگ‌اندازی می‌کنند تا نتوانم چنین‌موقعیت‌هایی را داشته باشم. باوجود تمامی این بی‌مهری‌ها من مصاحبه‌ای نکردم و شکایتی از شرایط نداشتم، بلکه این رفتارها باعث پیشرفت و قوی‌تر‌شدن من شدند.

دوست دارم به کشورم خدمت می کنم

عابدی بیان کرد: آرزوی هرکسی است که در کشور خودش فعالیت کند و در کنار خانواده‌اش باشد. حتی در کشورهایی که بالاترین تکنولوژی را دارند، زمان زیادی طاقت نمی‌آورم و دوست دارم در کشورم و در کنار ورزشکاران ایرانی باشم.این مربی بین‌المللی دوچرخه‌سواری گفت: متأسفانه شایسته‌سالاری وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا تعداد مدال‌های ورزشکاران ما کم شود و موفقیت‌های زیادی کسب نکنیم. امیدوارم روزی برسد که هرکسی در حوزه تخصص خود فعالیت کند.

وی درباره حضورش در هیئت سه‌گانه نیز خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر به‌عنوان نایب‌رئیس هیئت و مربی تیم بانوان استان حضور دارم و تمام تلاشم را خواهم کرد تا به ورزشکاران این رشته کمک کنم تا بتوانند مقام‌های خوبی کسب کنند و راهی تیم ملی شوند. در اسفندماه نیز نخستین مسابقات دوگانه بانوان ایران برگزار شد که دختران استان توانستند به مقام‌های بسیار خوبی دست یابند. رئیس فدراسیون جهانی در این مسابقات نیز به اهمیت این رقابت‌ها اضافه کرد. تیم خردسالان ما در این دوره مقام‌های نخست را به دست آورد و پدیده مسابقات شد. در بخش جوانان نیز ورزشکار ما نایب‌قهرمانی را از آنِ خود کرد.عابدی درباره ادامه تمرینات تیم استان گفت: منتظر مساعد‌شدن شرایط جوی مشهد هستیم، زیرا تمرینات باید در جاده پیگیری شود؛ ولی با توجه به ورود ورزشکاران از رشته‌های دیگر و نداشتن تجربه در دوچرخه‌سواری باید در فضاهای خلوت‌تر یا پیست، تمرینات را انجام دهیم. 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی