کد خبر : 82165
/ 16:53
در گفت‌وگو با شهرآراآنلاین:

دریافت وجه هنگام پیش ‌ثبت‌نام در مدارس، غیرقانونی است

سرپرست اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت آموزش‌وپرورش خراسان رضوی گفت: هر گونه دریافت وجه و یا بستن قرارداد با ولی دانش‌آموزان قبل از ابلاغ بخشنامه آغاز به ثبت نام در مدارس غیرقانونی خواهد بود.

دریافت وجه هنگام پیش ‌ثبت‌نام در مدارس، غیرقانونی است

ملیحه فلاح-شهرآراآنلاین، مجتبی افشار درباره ثبت نام زودهنگام برخی مدارس غیر دولتی عنوان کرد: در حال حاضر بخش نامه‌ای در خصوص زمان شروع ثبت نام مدارس از سوی وزارت خانه ابلاغ نشده است بنابراین هرگونه دریافت وجه و ثبت‌نام قطعی از سوی مدارس غیرقانونی خواهد بود.
وی از پیش ثبت‌نام برخی از مدارس غیردولتی برای ارزیابی تعداد درخواست‌ها خبر داد و افزود: مدارس در زمان پیش ثبت نام حق دریافت هیچ گونه وجه و یا بستن قرارداد با ولی دانش‌آموزان را ندارند و تنها می‌توانند از این طریق، ارزیابیی از تعداد افراد متقاضی برای ثبت‌نام در مدرسه داشته باشند.
سرپرست اداره ارزیابی عملکرد از آغاز به کار ستاد ثبت‌نام از زمان ابلاغ بخشنامه مربوطه از طریق وزارت خانه خبر داد و گفت: این بخش‌نامه معمولا در اواسط اردیبهشت صادر می‌شود و تا آن زمان مدارس دولتی و غیردولتی حق ثبت نام ندارند.
افشار با اشاره به اعلام نشدن نرخ ثبت‌نام در سال تحصیلی آینده خاطر نشان کرد: هزینه ثبت‌نام از طریق سامانه بر مبنای شاخص قیمت سال قبل، فعالیت‌هایی که در طول سال داشته اند، امکاناتی که امسال فراهم خواهند کرد و فاکتورهای دیگر، توسط اداره کل آموزش وپرورش تعیین و از طریق سیستم به مدارس ابلاغ خواهد شد. مدیران موظف‌اند که هزینه شهریه را بر روی بنر و در معرض دید اولیا قرار دهند.
رییس اداره مشارکت‌های مردمی و مدارس غیردولتی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی نیز در این خصوص گفت: مدارس غیردولتی تابع قوانین عمومی آموزش و پرورش هستند و تفاوتی با مدارس دولتی ندارند.
محمدجواد اورعی‌غلامی با اشاره به انجام پیش ‌ثبت‌نام  توسط برخی مدارس عنوان کرد: موسسان مدارس غیردولتی برای فراهم کردن مکان وتجهیزات نیاز به پیش‌بینی اولیه‌ای از تعداد افرادی که ثبت‌نام خواهند کرد، دارند بنابراین اقدام به انجام این کار می‌نمایند این اقدام درصورتی قانونی است که پولی دریافت نشود.
وی خاطرنشان کرد: اگر مدرسه‌ای قبل از ابلاغ بخشنامه پول دریافت کند تخلف محسوب شده و حتما با آن‌ها برخورد خواهد شد  همچنین در پیش ثبت نام حقی برای ولی یا مدرسه تعیین نمی‌شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی