کد خبر : 82171
/ 09:52
روایت شهرآرا از کسادی بازار رایانه در مشهد بر اثر نوسانات ارز

ارز‌ بازار‌ رایانه‌ را‌ هک‌ کرد

طبق گزارش میدانی شهرآرا از مهم‌ترین بازار خرید و فروش رایانه و لوازم جانبی آن در مشهد، این بازار روزهای سردی را پشت سر می‌گذارد به طوری که در بدو ورود به بازار به جز چند نفر که آن هم بیشتر برای پرسیدن قیمت ها آمده بودند، مشتری در فروشگاه‌ها نبود. فروشگاه ها نیز یک در میان تعطیل بودند.

ارز‌ بازار‌ رایانه‌ را‌ هک‌ کرد

علیرضا ظهیری- با توجه به اینکه عمده بازار کامپیوتر در تصرف کالاهای خارجی و وارداتی است، نوسانات نرخ ارز طی یک ماه اخیر وضعیت این بازار را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. نوسانات اخیر قیمت ارز بازار رایانه و لوازم جانبی آن را بیش‌از‌پیش به خاموشی فرو برده است به طوری که طبق گزارش میدانی شهرآرا از مهم‌ترین بازار خرید و فروش رایانه و لوازم جانبی آن در مشهد، این بازار روزهای سردی را پشت سر می‌گذارد به طوری که در بدو ورود به بازار به جز چند نفر که آن هم بیشتر برای پرسیدن قیمت ها آمده بودند،مشتری در فروشگاه‌ها نبود.فروشگاه ها نیز یک در میان تعطیل بودند.

سکوت در بازار رایانه
مؤذنی، از فروشندگان رایانه در بازار مشهد، با بیان اینکه پس از تعطیلات نوروز رکود شدیدی بر بازار حاکم شده‌است، به شهرآرا می‌گوید: در حالی که منتظر روزهای بهتری در سال جدید برای بازار خود بودیم، اتفاقات ارزی سبب شد این بازار خلوت شود.این فروشنده درباره وضعیت قیمت رایانه نیز می‌گوید: قیمت کالاهای این فروشگاه به این علت که به صورت شرکتی وارد می‌شوند هیچ‌ تغییری نداشته و همه سیستم‌ها به قیمت قبل به فروش می‌رسد.
وی می‌افزاید: بیشتر گرانی‌ها مربوط به کسانی است که سیستم‌های رایانه را از بازار آزاد تهیه می‌کنند. برخی از افراد هم از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند و محصولات خود را گران به فروش می‌رسانند.
محمدی از فروشندگان رایانه نیز با بیان اینکه قیمت‌ها پس از نوسانات اخیر قیمت ارز افزایش جزئی داشته است اظهار می‌کند: افزایش نرخ ارز طی هفته‌های گذشته بر قیمت رایانه و لوازم جانبی آن تأثیر گذاشته و سبب شده است قیمت محصولات به صورت جزئی افزایش یابد.
وی تأکید می‌کند: با توجه به این وضعیت، حضور مردم در بازار نیز بسیار کم‌رنگ شده است و تا زمانی که قیمت‌ها به ثبات نسبی نرسد، مردم و مشتریان نیز رغبت چندانی برای خرید نخواهند داشت.

گرانی محصولات رایانه‌ای
رجبی، دیگر فروشنده بازار رایانه، نیز با اشاره به گرانی بیش‌ازحد محصولات اظهار می‌کند: قیمت تمام محصولات مانند لپ‌تاپ و رایانه اداری و لوازم جانبی به دلیل افزایش قیمت ارز رشد چشمگیری داشته و تنها قیمت لپ‌تاپ طی یک ماه گذشته نزدیک به ٨٠٠ هزار تومان گران شده است.
وی می‌افزاید: فروشندگانی که اعلام می‌کنند قیمت‌ها افزایش نداشته به طور قطعی راست نمی‌گویند زیرا قیمت‌ها باید با سال قبل مقایسه شود.

افزایش قیمت در لوازم جانبی
در ادامه، سرمد از فروشندگان لوازم جانبی رایانه نیز می‌گوید: قیمت لوازم جانبی نیز به علت افزایش قیمت ارز، گران شده است. این افزایش قیمت در برخی از محصولات به صورت چشمگیر نمایان است.
وی ادامه می‌دهد: قیمت برخی قطعات کوچک‌تر دوبرابر شده‌است. در بسیاری از محصولات، وضعیت به همین صورت است. به همین علت، در شرایط فعلی، بازار دچار التهاب خاص خود شده است.

کاهش ‌۴٠درصدی مشتریان
محمدجواد مطلق ، مدیرعامل مرکز رایانه‌ای تک مشهد نیز با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز سبب شده است بازار رایانه با رکود سنگینی مواجه شود، اظهار می‌کند: با توجه به اینکه حجم عظیمی از بازار رایانه مربوط به کالاهای وارداتی است، بالا رفتن نرخ ارز التهابی در این بازار به وجود آورده که به صورت طبیعی سبب شده است مشتریان کمتری به این بازار بیایند.
وی می‌افزاید: براساس اعلام بسیاری از فروشندگان، میزان فروش در این بازار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۴٠ درصد کاهش داشته است. دلیل اصلی این کاهش، نوسانات اخیر قیمت ارز است.مطلق با بیان اینکه اکنون بازار دچار تفاوت قیمتی در محصولات است زیرا برخی از فروشندگان محصولات خرید قبل خود را دارند و برخی‌ها با دلار گران محصولات خود را خریداری کرده‌اند ادامه می‌دهد: امیدواریم سیاست‌های اخیر دولت برای دلار ۴٢٠٠تومانی ثابت بماند تا این بازار نیز روندی آرام به خود بگیرد.

٩٠ درصد تجهیزات وارداتی است
این عضو اتحادیه رایانه مشهد با اشاره به اینکه بالغ بر ٩٠ درصد رایانه و تجهیزات آن وارداتی است و به دلار و قیمت ارز بستگی دارد بیان می‌کند: یکی از درخواست‌ها از مسئولان این است که در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های خود ثبات داشته باشند زیرا بازار رایانه به این علت که مدل‌های جدید هرروز روانه بازار می‌شود دارای افت قیمتی است و این اتفاقات آثار زیادی روی این بازار می‌گذارد.

توجه به کالای ایرانی برای کاهش وابستگی
وی یکی از مهم‌ترین نکات در کاهش وابستگی بازار رایانه به دلار را حمایت از تولید داخلی می‌داند و تأکید می‌کند: خوشبختانه در ایران بخشی از شرکت‌ها در حوزه نرم‌افزار و حتی سخت‌افزار تولیدات بسیار باکیفیت و خوبی دارند اما این شرکت‌ها به این علت که نمی‌توانند تبلیغات کنند و هزینه تبلیغات زیاد است، هنوز به‌درستی به مردم معرفی نشده‌اند.
کارشناس حوزه رایانه ادامه می‌دهد: امیدواریم در سال حمایت از کالای ایرانی، مسئولان و به‌ویژه مسئولان شهرداری با کمک به این شرکت‌ها در هزینه تبلیغات، قدرت رقابت محصولات ایرانی را افزایش دهند. این اتفاقات می‌تواند به کاهش وابستگی بخش رایانه به خارج از کشور و ارز تأثیر بسزایی داشته باشد.
وی ادامه می‌دهد: البته نگه‌داشتن قیمت ارز روی یک رقم ثابت در این بازار بسیار اثرگذار است. هرچند طی سال‌های گذشته قیمت رایانه و لوازم جانبی آن به علت افزایش مناسب قیمت دلار روندی روبه‌رشد داشته است، افزایش یک‌باره آن می‌تواند این بازار را دچار التهاب کند.
مطلق بیان می‌کند: سال ٩٧ برای صنف رایانه به‌هیچ‌وجه خوب شروع نشد و نوسانات قیمت ارز شوک بزرگی به این بازار وارد کرد اما اکنون، قیمت‌ها به ثبات نسبی رسیده است و مشتریانی که خرید ضروری دارند می‌توانند با خیال راحت‌تری در مقایسه با روزهای قبل خرید کنند.
محمود بنانژاد،رئیس اتحادیه رایانه و ماشین‌های اداری مشهد، نیز با بیان اینکه افزایش نرخ دلار سبب ایجاد رکود در بازار شده است می‌افزاید:حجم خرید و فروش رایانه در مشهد به شدت کاهش یافته است. گرانی سبب شده است شهروندان خرید نکنند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی