کد خبر : 82217
/ 11:55
استاندار و نمایندگان مجلس در دیدار با جهانگیری از توسعه حمل و نقل، کمبود آب و اصلاح تقسیمات شهرستانی گفتند

مطالبات سه‌گانه از آقای معاون اول

نمایندگان مردم خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی شامگاه سه‌شنبه در جلسه‌ای دو‌ساعته با معاون اول رئیس‌جمهور، ضمن بیان دغدغه‌ها، پیگیر برخی مشکلات ریز و درشت استان شدند.

مطالبات سه‌گانه از آقای معاون اول

امیرعلی قاسمی‌مقدم-شهرآراآنلاین، در این جلسه که جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد به علت مأموریتی تنها غایب آن بود، استاندار خراسان رضوی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هر یک ضمن ارائه گزارشی از سیمای استان، مسائل حوزه‌های انتخابیه خود را مطرح و پیشنهاداتی در جهت رفع دغدغه‌ها و چالش‌ها بیان کردند.
رفع بحران کم‌آبی، توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و نیز ایجاد چند شهرستان و بخش در قالب اصلاح تقسیمات کشوری سه درخواست مهم نمایندگان استان از معاون اول رئیس‌جمهور بود. 
پس از طرح برخی مسائل درباره مشکلات حوزه‌های انتخابیه از سوی اعضای مجمع نمایندگان خراسان رضوی، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در سخنانی ایجاد هماهنگی، همسویی و اراده‌ای واحد در کشور را برای حل مشکلات اصلی ضروری دانست و تأکید کرد: امروز راه‌کارهای فنی برای حل مسائل و مشکلات اصلی کشور راهکارهایی مشخص است و آنچه می‌تواند زمینه حل چالش‌های اصلی کشور را فراهم کند عزم جمعی و وفاق ملی است ضمن آنکه ایران ظرفیت و توانایی‌های فراوانی برای غلبه بر مشکلات دارد.
اسحاق جهانگیری همچنین ارتباط بهتر قوای سه‌گانه و به‌خصوص دولت و مجلس را تسهیلگر انجام امور اجرایی کشور برشمرد. ضرورت تمرکززدایی از نظام مدیریتی کشور از دیگر مسائلی بود که وی در این دیدار دو‌ساعته به آن اشاره کرد و افزود: برای اداره کشور بزرگی مثل ایران اصلاحات جدی در نحوه اداره و مدیریت کشور لازم است و موضوع واگذاری اختیارات به مدیران مناطق باید مورد توجه باشد.
آب، اصلی‌ترین محدودیت در مسیر توسعه
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، وی در بخشی از این دیدار مسئله کمبود آب را از اصلی‌ترین محدودیت‌های کشور در مسیر توسعه برشمرد و با اشاره به اظهارات نمایندگان مردم استان خراسان رضوی مبنی بر مشکلات کمبود آب در استان بیان کرد: متأسفانه امروز مسئله محدودیت منابع آب تقریبا مشکل همه استان‌ها و مناطق کشور است و باید به دنبال راهکارهایی نظیر انتقال آب از دریا و اجرای طرح‌هایی در راستای افزایش بهره‌وری از منابع آب باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سوی بخش خصوصی در استان‌های کرمان و یزد برای انتقال آب از خلیج فارس در بخش معادن در این دو استان، تصریح کرد: باید بپذیریم که مسئله کمبود آب می‌تواند آینده ایران را به خطر بیندازد و در برخی استان‌ها راهی جز انتقال آب از دریا وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه کلان‌شهر مشهد بیش از ۵/٣ میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه پذیرای حدود ٣٠ میلیون نفر زائر است، تأمین آب شرب در این کلان شهر را موضوعی بااهمیت ارزیابی و اظهار کرد: باید برای مسائل اصلی استان‌های شرق کشور و به‌خصوص خراسان رضوی تدابیر جدی بیندیشیم و برای توسعه این استان‌ها راهکارهای بلندمدت بیست‌وپنج‌ساله تهیه و عملیاتی شود.
جهانگیری افزود: دولت پروژه برقی کردن قطار تهران-مشهد را با جدیت دنبال کرده و تسهیلات مالی این پروژه از طریق فاینانس تأمین شده است و بزودی وارد فاز اجرا خواهد شد.
وی از استاندار خراسان رضوی و معاون هماهنگی و نظارت خود خواست مطالب مطرح شده از سوی نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی را در جلسه‌ای مورد بررسی قرار دهند و برای حل این مسائل راهکارهای لازم را تهیه و در صورت نیاز موضوعات را به دولت منتقل کنند تا تصمیمات لازم برای حل این مشکلات اتخاذ شود.
در همین رابطه رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در تشریح مهم‌ترین مباحث و دغدغه‌های مطرح شده در جلسه دوساعته با معاول اول رئیس‌جمهور گفت: رفع بحران کم‌آبی، توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و همچنین ایجاد چند شهرستان و بخش در قالب اصلاح تقسیمات کشوری سه درخواست مهم نمایندگان از آقای جهانگیری بود.
رضا شیران خراسانی در گفت‌وگو با شهرآرا، ادامه داد: راه‌آهن مشهد به گرگان و مشهد به زاهدان و همچنین دوبانده شدن جاده مشهد به سرخس و مشهد به دوغارون از مهم‌ترین طرح‌های عمرانی در حوزه حمل‌و‌نقل بود که در جلسه با معاون اول رئیس‌جمهور، تصمیمات لازم برای تسریع در اجرای آن‌ها اتخاذ شد.
وی بیان کرد: رفع مشکلات ناشی از کمبود منابع آبی از طریق انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی و ارائه تسهیلات برای توسعه آبیاری مکانیزه در بخش کشاورزی از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.
تبدیل برخی بخش‌ها به شهرستان شیران خراسانی با بیان اینکه برخی از بخش‌های خراسان رضوی نیازمند تبدیل شدن به شهرستان است، گفت: در رابطه با اصلاح تقسیمات کشوری مباحث مفصلی از سوی نمایندگان مطرح و مقرر شد این مسئله در قالب کارگروهی متشکل از مشاور معاول اول رئیس‌جمهور، رئیس مجمع نمایندگان و استاندار بررسی شود.
وی از وعده جهانگیری برای آغاز عملیات اجرایی قطاربرقی مشهد-تهران در آینده نزدیک خبر داد و افزود: خوشخبتانه سهم دولت بابت اجرای این پروژه پرداخت شده است و مشکلی از این نظر وجود ندارد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه همچنین بر لزوم پرداخت سهم دولت در توسعه حمل‌و‌نقل درون‌شهری مشهد به‌ویژه خطوط قطار شهری تأکید شد.
وی طرح جامع مشهد را از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه مجمع نمایندگان با اسحاق جهانگیری اعلام کرد و گفت: در این جلسه، دغدغه مدیران شهری درباره موانع ایجاد شده از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برای نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مطرح شد.
راه‌اندازی شرکت عمران استان
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی هم در این رابطه گفت: در جلسه نمایندگان با آقای جهانگیری، پیشنهاد تشکیل شرکت عمران و توسعه خراسان مطرح شد و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت.
حمید گرمابی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، افزود: این شرکت در صورت تأسیس، همانند شرکت عمران و توسعه کرمان، به برنامه‌های توسعه‌ای استان می‌پردازد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی