کد خبر : 82251
/ 09:17
روايتی از حواشی به وجودآمده برای برج سلمان مشهد

گزارش یک جشن

سه‌شنبه‌شب دوباره با پخش یک کلیپ سی‌ثانیه‌ای اسم سلمان به اخبار برگشت و این بار داستان از آتش‌سوزی هم برای مسئولان جدی‌تر بود و تا الان برخوردهای مختلفی را در پی داشته است.

گزارش یک جشن

گروه فرهنگ و هنر- حدود دوسال (٢٠ تیر ١٣٩۵) پیش بود که دود سلمان به چشم شهر رفت. برج‌١٧‌طبقه سلمان طعمه حریق شد و تا مدت‌ها در رأس اخبار مشهد و کشور بود. این حادثه هیچ تلفات جانی‌ای به دنبال نداشت. بعد از بازسازی و مرمت چندماهی زمان برد تا سلمان جان دوباره بگیرد و کسبه‌اش برگردند سر کار و کاسبی‌شان. یکی از برنامه‌های هیئت مدیره برج سلمان که از کسبه و مالکان برج هستند برای رونق کسب‌و‌کار، اجرای برنامه‌ها و جشن‌های تبلیغاتی بود. برنامه‌های مفرح برای خانواده‌ها به همراه قرعه‌کشی، از جمله کارهایی بود که در این جنگ‌‌های شادی اجرا می‌شد. این روند ادامه‌ داشت تا سه‌شنبه‌شب دوباره با پخش یک کلیپ سی‌ثانیه‌ای اسم سلمان به اخبار برگشت و این بار داستان از آتش‌سوزی هم برای مسئولان جدی‌تر بود و تا الان برخوردهای مختلفی را در پی داشته است.

سه‌شنبه عصر، «پلی‌بک» ۵٠٠ نفره
بنا به مجوزی که از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی خراسان رضوی صادر شده و تصویر آن هم در فضای مجازی منتشر شده است، این اداره به مدیریت برج سلمان اجازه داده تا سه‌شنبه (٢٨فروردین‌ماه) مراسم قرعه‌‌کشی ماهیانه این برج را با رعایت کلیه موازین و مقررات جمهوری اسلامی ایران برگزار کند. همچنین در این مجوز کل حاضران در مراسم را۵٠٠ نفر تعیین و بر رعایت حجاب و شئونات اسلامی، عدم استفاده از کراوات و پاپیون، عدم استفاده از موسیقی زنده و عدم عرضه و فروش کالا تأکید کرده است.
بر اساس این مجوز، تبلیغات برگزار کنندگان مراسم آغاز شده بود و در آن از عموم مردم برای شرکت در این مراسم دعوت کرده بودند. عصر روز سه‌شنبه، جمعیت زیادی راهی برج سلمان شدند، تا حدی که خیابان‌های اطراف با ترافیک سنگینی روبه‌رو شد. مجموعه طبقات تجاری برج مملو از جمعیت شد تا حدی که در راه‌پله‌های بین طبقات هم جمعیت ایستاده بود. برنامه جشن در ساعت مقرر با حضور خواننده و کمدین برپا شد. در آن شب محسن ابراهیم‌زاده، خواننده جوان موسیقی پاپ کشورمان، چند‌قطعه از قطعات موسیقی‌اش را به‌صورت «پلی‌بک» اجرا کرد.

مجوز ۵٠٠ نفره، جمعیت ١٠ هزار نفره!
اما دبیر هیئت مدیره برج سلمان در گفت‌وگو با ایسنا از مجوز‌دار بودن مراسم قرعه‌کشی گفته است. محسن افشار اظهار کرد: این دهمین مراسم قرعه‌کشی برج سلمان به شمار می‌رفت و پیش از این هم با همین روال بوده است و هیچ مشکلی نداشته‌ایم. افشار تعداد حضار در این مراسم را بین ١٠ تا ١٢ هزار نفر اعلام کرده است و ویدئو منتشره را غرض‌ورزی افرادی دانسته که می‌خواهند از کاه، کوه بسازند.

فیلم‌هایی که کاش منتشر نمی‌شد
بعد از مراسم یاد شده و اتمام قرعه‌کشی، اخبار و تصاویر منتشر شده از آن حکایت از اتفاقی دیگر داشت. در این جشن هم همانند دیگر جشن‌ها و اتفاقات مهم این‌روزها خیلی‌ها موبایل به دست در حال فیلم‌برداری از برنامه و اشتراک‌گذاری آن با دیگر دوستان و رسانه‌ها بودند. دوربین‌ها اتفاقات متفاوتی را ثبت می‌کردند. در حالی که اکثریت جمعیت حاضر با رعایت شئونات معمول یک محیط عمومی با خواننده همراهی می‌کردند، چندنفر از حضار در گوشه‌ای از طبقات این مجتمع تجاری اقدامات حرمت‌شکنانه‌ و ناهنجاری مرتکب می‌شدند که از چشم دوربین‌ها دور نمی‌ماند. همین فیلم چند‌ثانیه‌ای باعث شد تا واکنش‌های مختلفی را از افراد مختلف شاهد باشیم.

پنجشنبه ظهر، بهار ٢٧
ظهر پنجشنبه تعدادی از مردم معترض به اتفاقات برج سلمان مشهد، مقابل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تجمع کردند و با اقامه نماز ظهر و عصر در مقابل اداره ارشاد مشهد تجمع خود را پایان دادند.
در ادامه این حرکت‌های اعتراضی همچنین ١٧٠ مسجد با انتشار نامه‌ای به برگزاری مراسم اعتراض کردند. عده‌ای از نمازگزاران محلات مختلف مشهد هم نامه‌ای خطاب به دادستان شهر برای پیگیری موضوع نوشتند. گروهی از بانوان مشهدی نیز در اعتراض به مجوز برگزاری کنسرت در مشهد، در مقابل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد تجمع کردند.

دستور استحاله
یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها به پژمانفر، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، برمی‌گردد. او این اتفاق را نوعی استحاله عنوان کرده و گفته است: آنچه باید درباره این موضوع به آن توجه کرد، استحاله‌ای است که برخی در دستور کار خود در قبال مشهد قرار داده‌اند و می‌خواهند مشهد را به شهری توریستی تبدیل کنند و دستگاه‌های امنیتی و فرهنگی باید نسبت به این مسئله هوشیار باشند.

فوق‌ برنامه تعطیل
در بیشتر گفت‌وگوهای منتشر شده از سوی رسانه‌های مختلف نام قاضی حسن حیدری، معاون دادستان مرکز خراسان رضوی، به چشم می‌خورد. او در یکی از این گفت‌وگوها گفته است: «مجتمع تجاری خیابان راهنمایی دیگر حق برگزاری فوق‌برنامه ندارد. مؤسسه و پیمانکار برگزار‌کننده این برنامه دیگر اجازه برگزاری ‌برنامه در مشهد مقدس را نخواهند داشت».

اعتراضات غیرقانونی به اقدامات غیرقانونی
فرماندار مشهد مقدس نیز ضمن اعلام برائت از اتفاقات هنجارشکنانه اخیر در مشهد، در واکنش به تجمعات اعتراضی نسبت به این هنجارشکنی، تجمعات را غیرقانونی دانست و از معترضان خواست از مجاری قانونی اعتراض خود را نسبت به این اقدام هنجارشکنانه و غیرقانونی اعلام کنند.
دیروز معاون استاندار و فرماندار مشهد در تشریح ابعاد مختلف اتفاقات برج سلمان و حواشی آن که طی روزهای اخیر واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است، گفت: این اتفاقات را هیچ‌کس تأیید نمی‌کند و حتما باید با متخلفان برخورد قانونی شود، اما از روی «حساب و کتاب» و «دقت».
محمد رحیم نوروزیان در گفت‌وگو با شهرآرا افزود: اتفاقاتی که در حاشیه مراسم برج سلمان رخ داد، کاری هنجارشکنانه و خلاف شرع بود و باید برخوردهای لازم با آن صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه آقای دبیری همچنان در بازداشت است، گفت: معتقدم که آقای دبیری متهم اصلی نیست، زیرا وی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد است و فقط به وظیفه قانونی خود عمل کرده است. این مراسم از اداره ارشاد و اداره اماکن نیروی انتظامی مجوز داشته است، بنابراین اگر دست‌اندرکاران مراسم یا مدیریت برج سلمان یا هر فرد دیگری نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند حواشی را کنترل کنند، باید با آن‌ها برخورد شود.
وی ادامه داد: البته شاید دستگاه قضایی دلایل خاصی دارد که بنده از آن بی‌اطلاع هستم، اما اگر این بازداشت ناشی از حواشی مراسم برج سلمان باشد، باید بگوییم که این مسئله ارتباطی به رئیس اداره ارشاد نداشته است.
نوروزیان بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد متولی امور فرهنگی است و بر اساس قانون، اگر این اداره تشخیص داد که یک گروه موسیقی دارای مجوز است و در چارچوب قانون کار می‌کند، می‌تواند برای او مجوز فعالیت صادر کند. در عین حال ممکن است در حین برگزاری یک مراسم، این گروه از مفاد مجوز خود تخطی کند، در این شرایط که نباید مسئول اداره فرهنگ و ارشاد پاسخ‌گو باشد.
فرماندار مشهد در پاسخ به این سؤال که چرا در حین مراسم، نیروی انتظامی برای برخورد با متخلفان وارد عمل نشده است، گفت: ممکن است نیروی انتظامی آنجا حضور نداشته یا متوجه مسئله نشده است. بنده از این موضوع بی‌اطلاعم چراکه پخش کلیپ‌هایی بعد از مراسم، جزئیات مسئله را روشن کرد.

بازداشت رئیس اداره ارشاد مشهد
اما پنجشنبه در کش‌و‌قوس واکنش‌ها به مراسم قرعه‌کشی برج سلمان، ایسنا از شکایت اداره ارشاد مشهد به دادستانی مشهد خبر داد. بنا بر این خبر محمدکاظم دبیری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، طی مکاتبه‌ای با دادستانی مشهد از خاطیان و متخلفین برج سلمان شکایت کرد. محمد‌کاظم دبیری در این دادخواست نوشته بود: مؤسسه مجری و مدیریت برج سلمان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و همین موجب تخلفاتی در اجرای برنامه شده است. روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد نیز از ممنوعیت صدور هرگونه مجوز فعالیت فرهنگی برای این برج و مؤسسه مجری خبر داد.
در همین‌باره حسن حیدری، معاون سیاسی امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی، گفت: معاون مدیرکل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، بازداشت شد. کاظم دبیری ظهر روز ٣٠ فروردین به «دلیل جریحه‌دار شدن عفت عمومی» و «عدم رعایت قوانین و ایجاد اخلال در کسب‌و‌کار کاسبان برج سلمان مشهد» بازداشت شد.

از بازداشت تا زندان
اما عصر پنجشنبه (٣٠ فروردین) شاید مهم‌ترین خبر درباره اتفاقات برج سلمان انتقال محمدکاظم دبیری به زندان بود. او مسیر بازداشتگاه تا زندان را یک‌روزه طی کرد تا ماجرای سه‌شنبه بیش از قبل برای همه جدی و مهم شود. بر اساس آنچه که معاون دادستان مشهد به خبرنگار شهرآرا گفته: دبیری بعد از تفهیم اتهام به زندان وکیل‌آباد منتقل شده است. حسن حیدری از جزئیات اتهام دبیری تا لحظه تنظیم این گزارش ابراز بی‌اطلاعی کرد.
حالا باید منتظر ماند و دید که در روزهای بعد چه اتفاقات دیگری در ادامه جشن جنجالی برج سلمان رخ خواهد داد.

تشکر از معترضان
اما اتفاقات سه‌شنبه مشهد به خطبه‌های نماز جمعه ٣١ فروردین هم رسید. امام جمعه مشهد مقدس در خطبه‌‌های نماز جمعه، از همه مسئولان شهر خواست تا در برابر این اتفاقات سکوت نکنند و جلوی تکرار این حوادث را در مشهد بگیرند. او همچنین از مسئولان و مردمی که در برابر این اقدامات نامتعارف اعتراض کردند، تشکر کرد.

کلاف سردرگم
بیچاره کاسبان و مغازه‌داران برج سلمان که از همان ابتدای احداثش آب خوش از گلویشان پایین نرفت و انگار قرار هم نیست کاسبان این مجتمع تجاری یک روز راحت به کسب‌و‌کارشان برسند.
با بررسی مواردی که در مجوز اداره اماکن آمده است (که به آن اشاره شد) اجرای قانون و جلوگیری از رفتار‌های غیر‌متعارف بر عهده مسئولان برگزاری بوده است و مسئول مستقیم تخطی از قانون آن‌ها هستند. چراکه نخست، هیئت مدیره و پیمانکار برگزاری مراسم قرعه‌کشی مجوز پذیرایی ۵٠٠ نفر میهمان را داشته است و وقتی که جمعیت از این فراتر رفته است باید با اعمال کنترل جلوی ورود جمعیت را به برج می‌گرفتند.
دوم، به محض اینکه مسئولان برگزار کننده با بروز اعمال هنجارشکنانه روبه‌رو شده‌اند، باید از آن جلوگیری می‌کردند و یا حد‌اقل این موارد را به حضار خاطی متذکر می‌شدند یا اصلا نیروی انتظامی را در جریان این مراتب قرار می‌دادند. به نظر می‌رسد خود مسئولان برگزار کننده هم از هجوم این تعداد از مردم به برج سلمان غافل‌گیر شده‌اند و کنترل کار را از دست داده‌اند. سوم اینکه بخشی از جامعه که تربیت و فرهنگ لازم برای حضور در چنین مراسمی را ندارند، همواره باعث می‌شوند که تر و خشک با هم بسوزند و شادی و نشاطی که نیاز جامعه است و هیچ‌کس هم منکر آن نیست، به بی‌بندوباری تعبیر شود. در نهایت، این اتفاقات نشان می‌دهد زیرساخت‌ها و ملزومات سالم فرح‌بخش برای خانواده مشهدی به اندازه کافی وجود ندارد و رویکرد دستگاه‌ها و برخی مسئولان در سال‌های اخیر، در اتفاقاتی این‌چنین -که قرار است به‌طور عادی ختم به‌خیر شود- بروز می‌کند.
این دستگاه‌های تأثیرگذار هستند که می‌توانند با اقدامات و تصمیمات درست و به‌موقع جلوی این حواشی را بگیرند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی