کد خبر : 82252
/ 09:26
دشت مشهد تشنه باران است

بارندگی‌های اخیر عقب‌ماندگی‌های بارشی خراسان رضوی را جبران نکرد

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است که این وضعیت در خراسان رضوی، بغرنج‌تر است.

بارندگی‌های اخیر عقب‌ماندگی‌های بارشی خراسان رضوی را جبران نکرد

بنیامین یوسف‌زاده- خراسان رضوی وارد هجدهمین سال خشک‌سالی شده است و باران‌های شادی‌بخش روزهای اخیر هم هنوز نتواسته آن‌طور که باید، تأثیر چشمگیری بر کاهش تشنگی دشت‌های ممنوعه و بحرانی استان داشته باشد. وضعیت سفره‌های آبی در این خطه بحرانی‌تر از سایر نقاط کشور است و همواره نیاز آبی استان با صرفه‌جویی و همچنین دعا برای افزایش نزولات جوی و آسمانی قابل برطرف شدن است.
از حدود ۲۰ سال پیش ایران گرفتار پدیده خشک‌سالی شده و تداوم آن باعث شده است سال گذشته حدود ۹۰ درصد از مساحت کشور با شدت‌های مختلفی از خشک‌سالی مواجه شود. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است که این وضعیت در خراسان رضوی، بغرنج‌تر است. در مجموع اکنون ذخیره آب پشت سدهای استان حدود ٣۶٠ میلیون مترمکعب معادل ٢٣ درصد از مجموع ظرفیت آن‌هاست و این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴١ درصد ظرفیت وجودی سدهای استان را شامل می‌شده است.
آمارهای رسمی منتشر شده از سوی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی نشان می‌دهد که از ابتدای سال زراعی جاری در مهرماه ٩۶ تا ٣٠ فروردین، ٢/١٢٣ میلی‌متر بارش در کلان‌شهر مشهد به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴٧ درصد کاهش داشته است. از ابتدای مهرماه سال ٩۵ تا ٣٠ فروردین امسال هم بیش از ۵/٢٣٠ میلی‌متر بارش در مشهد ثبت شده بود که این رقم در دوره آماری مشابه، ۵/٢٠١ میلی‌متر بوده است. جالب اینجاست که میزان بارش‌ها در این کلان‌شهر، طی این مدت، در مقایسه با دوره آماری، کاهشی ٣٩ درصدی را تجربه کرده است. از مهرماه ٩۶ تا ٣٠ فروردین، به طور میانگین ٢/٩٧ میلی‌متر بارش در خراسان رضوی به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و همچنین دوره آماری ۴٣ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

دمای هوا افزایش می‌یابد
همچنین در این زمینه کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: روند افزایش دمای هوا که از ٢٩ فروردین در مناطق مختلف این استان آغاز شده است تا چند روز آینده به میزان ١۵ درجه افزایش می‌یابد.
مرتضی اثمری افزود: بیشینه دمای دیروز هوای مشهد ٢١ درجه سلسیوس بود که به تدریج افزایش می‌یابد و روز شنبه آتی به ٢۶ درجه خواهد رسید.
وی گفت: بر اساس پیش بینی‌ها با توقف بارش‌ها از فردا و استقرار جریان‌های پایدار جوی کاهش ابرناکی و تداوم افزایش دمای روزانه در سطح خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.
اما با وجود وضعیت نه چندان خوب دشت‌های استان، به گفته مدیران آبی بارش‌های اخیر تأثیر خود را بر بهبود نسبی وضعیت این دشت‌ها گذاشته‌ است و کمی از حالت هشداربرانگیز در این زمینه فاصله گرفته‌ایم.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بر این باور است که تداوم کاهش بارش‌ها نسبت به سال گذشته و میانگین دوره آماری، استان را به وضعیتی حادتر از وضعیت فعلی نزدیک می‌کرد که خوشبختانه بارش‌های خوب اخیر در مشهد و شهرستان‌های مختلف جلوی این موضوع را گرفت.احمد قندهاری با بیان اینکه خراسان رضوی در مرز کاهش شصست‌درصدی میزان بارش‌های سالانه قرار داشت، افزود: با این‌حال در روزهای اخیر شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه بودیم و اکنون میزان بارش‌ها به عدد ۴۵ درصد بارندگی‌های مورد توقع رسیده است. وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌های میدانی، بیشتر سدهای استان در حال آب‌گیری هستند و امید می‌رود این روند آب‌گیری همچنان در روزهای آینده نیز ادامه پیدا کند.

وضعیت آبی استان وحشتناک است
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با این حال وضعیت آبی این استان را وحشتناک توصیف کرد و گفت: هرچند بارش‌هایی که در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم، موجی از امید و نشاط را برای شهروندان استان رقم زده است، اما باید بدانیم که تاکنون تنها شاهد ۵٠ درصد بارش‌هایی بوده‌ایم که توقع داشته‌ایم و همچنان با بحران آبی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنیم.
وی با اشاره به پیش‌بینی‌های متناقضی که در حوزه بارش‌های بهاری امسال وجود دارد، افزود: به گفته مرکز هواشناسی استان، بهار امسال بهار خیلی خوبی از حیث بارش نیست و با این حال برخی از صاحب‌نظران این حوزه، نظری متفاوت با اداره کل هواشناسی دارند.

ذخیره ٢٣درصدی
قندهاری حجم ذخیره آبی پشت سدهای استان را رقم ٢٣ درصد برشمرد و گفت: به عبارتی دیگر اکنون ٣۶٠ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان وجود دارد که این میزان در سال گذشته ۴١ درصد بوده است.
وی مدیریت مصرف را مهم‌ترین راهکار برای عبور معضلات آبی استان دانست و اظهار کرد: میزان آب تجدیدپذیر دشت‌های استان حدود پنج میلیارد مترمکعب است که هرساله بیش از یک میلیارد مترمکعب بیشتر از این ظرفیت برداشت صورت می‌گیرد.

١۵ دشت در وضعیت فوق بحرانی
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز چندی پیش در نشست خبری خود گفته بود که اکنون از ٣٧ دشت آبی در محدوده مطالعاتی این استان ٣۴ دشت وضعیت ممنوعه دارد و ١۵ دشت فوق بحرانی اعلام شده است.محمدحسین جعفری افزود: مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تأمین آب و حفظ منابع آبی پایدار در استان است.
وی اجرای مطالعات انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، انتقال آب از ارتفاعات هزارمسجد در قالب ١٣ زیرپروژه، جایگزینی پساب فاضلاب در بخش کشاورزی، انسداد چاه‌های غیرمجاز و تجهیز چاه‌های کشاورزی به سیستم هوشمند را از اقدامات در حال انجام برای تأمین آب در مشهد و استان خراسان رضوی برشمرد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی