کد خبر : 82254
/ 10:49
زنان خانه‌دار از سن ١٨ تا ۵٠ سالگی می‌توانند خودشان را بیمه کنند

بیمه در زمان سلامتی، حمایت به وقت بیماری

بیمه خویش‌فرما از نوع مشاغل آزاد در واقع کسانی هستند که شغل آزاد دارند و پس از بیرون آمدن از کارگاه، می‌توانند خود را بیمه کنند. یکی از زیرمجموعه‌های این نوع بیمه، بیمه زنان خانه‌دار است که از سن ١٨ سالگی تا۵٠ ‌سالگی می‌توانند خودشان را بیمه کنند.

بیمه در زمان سلامتی، حمایت به وقت بیماری

سعیده‌ آل‌ابراهیم- «از ابتدا بیمه خویش‌فرما داشتیم اما برای مدتی نتوانستیم وجه آن را برای تمدید بیمه پرداخت کنیم. به همین علت برای بیمه دوباره از من و خانواده‌ام خواستند که آزمایش دهیم تا مشخص شود در این مدت دچار بیماری نشده‌ایم. این کار ٨٠٠ هزار تومان خرج روی دستمان گذاشت. پس از آن نیز به این علت که دچار بیماری کبد چرب شده بودم، مطرح کردند تا زمانی که این بیماری خوب نشود نمی‌توانم تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرم و زمانی که با مصرف دارو بیماری‌ام خوب شد تحت پوشش بیمه قرار گرفتم.»، «مگر مردم در زمان بیماری به بیمه نیاز ندارند؟ این موضوع را به گوش مسئولان برسانید»، «کار همسرم به صورت فصلی است. سه ماه سر کار و سه ماه بیکار است. به همین علت، می‌خواهیم خودمان حق بیمه را بپردازیم اما نمی‌دانیم امکان تغییر بیمه از اجباری به خویش‌فرما هست یا خیر. لطفا این موضوع را پیگیری کنید.»،«سلام. با توجه به درآمد بسیار اندک بیشتر بیمه‌شدگان اختیاری تأمین اجتماعی، متأسفانه هر سال شاهد افزایش حق بیمه هستیم. لطفا چاره‌ای اندیشیده شود. بیش از ٢٠ سال حق بیمه پرداخت کرده‌ام و نمی‌توانم با وجود فشار مالی رهایش کنم.»

انواع بیمه‌های خویش‌فرما
کارشناس متخصص امور فنی بیمه‌شدگان اداره‌کل تأمین اجتماعی خراسان رضوی در پاسخ به سؤالات شهروندان بیان کرد: بیمه‌های خویش‌فرما به دو نوع اختیاری و مشاغل آزاد تقسیم می‌شود. نوع اختیاری برای کسانی است که از کارگاهی که در آن مشغول به کار بوده‌اند بیرون آمده‌اند و شغلی ندارند. به این ترتیب، خودشان می‌توانند بیمه‌شان را ادامه دهند که این بیمه با نرخ ٢٧ درصد شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان است.
عباس جمشیدی گلیان افزود: در واقع، بیمه اختیاری برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی قرار ندارند. متقاضی این نوع بیمه مستقیما با مراجعه به شعب سازمان تأمین اجتماعی خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری می‌شود و باید حق بیمه خود را پرداخت کند. این تفاوت علاوه‌بر نیاز به حداقل یک ماه سابقه قبلی برای متقاضیان، به نوع خدماتی که ارائه می‌شود نیز مربوط است.

بیمه خویش‌فرما برای زنان خانه‌دار
وی اظهار کرد: بیمه خویش‌فرما از نوع مشاغل آزاد در واقع کسانی هستند که شغل آزاد دارند و پس از بیرون آمدن از کارگاه، می‌توانند خود را بیمه کنند. یکی از زیرمجموعه‌های این نوع بیمه، بیمه زنان خانه‌دار است که از سن ١٨ سالگی تا۵٠ ‌سالگی می‌توانند خودشان را بیمه کنند.
کارشناس متخصص امور فنی بیمه‌شدگان اداره‌کل تأمین اجتماعی استان همچنین بیان کرد: بیمه اختیاری فقط یک نرخ ٢٧ درصد دارد اما نرخ بیمه مشاغل آزاد ١٢، ١۴ و ١٨ درصد است که ١٢ درصد فقط بازنشستگی، ١۴ درصد بازنشستگی قبل و بعد از فوت و ١٨ درصد شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی و قبل و بعد از فوت است، به این صورت که اگر پس از یک سال فرد دچار بیماری صعب‌العلاجی شود، این موضوع در کمیسیون‌های پزشکی بررسی می‌شود و در صورتی که فرد به‌کلی ازکارافتاده شود، برای او مستمری برقرار می‌شود.
وی ادامه داد: برای بیمه خویش‌فرما نیز فرد باید آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا اگر روزی بیمار شد، بتواند از بیمه استفاده کند.

منعی برای بیمه شدن بیماران نداریم
جمشیدی اظهار کرد: در صورتی که کسی معاینات را انجام دهد و بیماری‌اش در حد ازکارافتادگی کلی نباشد (مانند کبد چرب، دیابت و ...) برای تحت پوشش قرار دادن قبول می‌کنیم. در واقع، فلسفه بیمه این است که افراد در زمان سلامتی بیمه شوند تا در زمان بیماری مورد حمایت قرار گیرند. وی اضافه کرد: منعی برای بیمه شدن کسانی که بیماری‌شان در کمیسیون پزشکی مطرح شود و کمتر از ۶۶ درصد یا حتی بیشتر از آن باشد نداریم و فقط درصد و نوع بیماری آن‌ها ثبت می‌شود. کارشناس متخصص امور فنی بیمه‌شدگان اداره‌کل تأمین اجتماعی خراسان رضوی گفت: مردم در صورتی که درباره این موضوع شکایتی دارند به اداره‌کل تأمین اجتماعی
اعلام کنند.

حق بیمه، ضریبی از دستمزد
وی درباره افزایش حق بیمه‌ در بیمه اختیاری نیز گفت: حق بیمه افراد، ضریبی از دستمزد است و با بالا رفتن دستمزد افزایش می‌یابد، تأمین اجتماعی یک سازمان‌ بیمه‌گر است نه سازمانی حمایتی.
جمشیدی ادامه داد: افرادی که نمی‌توانند این مبلغ را پرداخت کنند، می‌توانند خود را تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد قرار دهند که بیمه‌ها بانرخ ١٢، ١۴ و ١٨ درصد است و به طور مثال می‌توانند درمان را انتخاب نکرده و فقط بازنشستگی را درنظر بگیرند که به این ترتیب مبلغ کمتری نیز پرداخت می‌کنند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی