• خانه
  • یادداشت
  • اعتقادی به نام حریم خصوصی
کد خبر : 82274
/ 13:16
علی عدالتی مجد

اعتقادی به نام حریم خصوصی

حریم خصوصی در دین اسلام مورد تأکید ویژه‌ای قرار گرفته است و قرآن مجید، این کتاب آسمانی، سه عامل آسیب‌رسان اجتماعی، یعنی گمان بیجا، تجسس و غیبت، را تجاوز به حریم خصوصی دیگران معرفی می‌کند.

اعتقادی به نام حریم خصوصی

حریم خصوصی در دین اسلام مورد تأکید ویژه‌ای قرار گرفته است و قرآن مجید، این کتاب آسمانی، سه عامل آسیب‌رسان اجتماعی، یعنی گمان بیجا، تجسس و غیبت، را تجاوز به حریم خصوصی دیگران معرفی می‌کند. دقت کنید:
«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ الظَّنِّ ان بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضا...»
در واقع قرآن بیان می‌دارد ای کسانی که ایمان آورده‌اید از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید، چراکه بعضی گمان‌ها، گناه است.
رعایت این مرزهای قرآنی یعنی رعایت حریم خصوصی و شخصی دیگران و مسلمانان موظف‌اند درباره این دستور الهی پاسخ‌گو باشند.
اما یکی دیگر از مسائل مورد تأکید در حوزه حریم خصوصی موضوع احادیث است و در روایات رسیده از اهل‌ بیت (ع) تأکید بر عدم ورود به حریم شخصی مردم شده است و در این حوزه امام صادق (ع) در حدیثی می‌فرمایند که از دین و آیین مردم جست‌وجو نکنید که دوستی برای شما نمی‌ماند.
در واقع این‌حدیث به آن اشاره دارد که جست‌وجو در افراد سبب منزوی شدن خودتان می‌شود و روابط اجتماعی و پیوندهای اجتماعی را که در اعتقادات ما یک اصل فراگیر است، نابود می‌کند.
پیامبر اسلام نیز در حدیثی می‌فرمایند که من مأمور نیستم که دل‌های مردم را بکاوم و درونشان را بشکافم.
این سخن یعنی صیانت از ارزش‌های اخلاقی جامعه و مردم، و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
اما امام خمینی (ره) نیز بر حریم خصوصی تأکید داشته‌اند به‌گونه‌ای که می‌فرمایند:
«حتی شما اگر برای کشف مواد مخدر به خانه کسی می‌روید، موظف نیستید که آلبومش را ببینید، یخچالش را نگاه کنید و حتی اگر گناهی کرده باشد، موظف نیستید او را بگیرید و افشا کنید.»
مقام معظم رهبری نیز در این حوزه تأکید داشته‌اند، به‌گونه‌ای که می‌فرمایند: تعرض به حریم مردم در پیام‌رسان داخلی حرام شرعی است. همه مسئولان کشور باید همت بورزند و چه از طریق شنود و چه از طرق دیگر در حریم خصوصی افراد ورود نکنند؛ این یک مسئله شرعی است.
سخنان مقام معظم رهبری کاملا واضح است و دستورالعملی آشکار و شرعی است برای همه مسئولان کشور و سرپیچی از این فرمان تخلف است.
بازخوانی فرامین هشت‌ماده‌ای امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب تماما تأکید بر عدم ورود به حریم شخصی افراد، امنیت، حفظ حرمت و آبروی مردم دارد و این خود سند افتخار اعتقادی ماست.
اصل ٢۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مرتبط‌ترین اصل با حریم خصوصی افراد است. در این اصل آمده است: «بازرسی و نرساندن نامه‏‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آن‌ها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است، مگر به حکم قانون».
این اصل که برگرفته از نقطه نظرات فقهای اسلام است، صراحتا می‌گوید حفظ حریم خصوصی افراد از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی و ثمره خون شهیدان است و در یک‌کلام در روایات ما آمده است که حفظ آبروی مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است.
پژوهشگر حوزوی
علی عدالتی مجد
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی