کد خبر : 82329
/ 16:57

مشهد قطعی برق ندارد

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و افزایش استفاده از وسایل سرمایشی در کشور پیش‌بینی های لازم در خصوص مدیریت مصرف برای پیشگیری از قطعی برق توسط مسئولین صورت می‌گیرد.

مشهد قطعی برق ندارد

ملیحه فلاح- شهرآراآنلاین، با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و افزایش استفاده از وسایل سرمایشی در کشور پیش‌بینی های لازم در خصوص مدیریت مصرف برای پیشگیری از قطعی برق توسط مسئولین صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت، از ۴هزار و ۳۰۰ مگاوات کسری برق در سال جاری خبر داد و گفت: این کمبود به زمان اوج مصرف بر می گردد اگر مصرف به درستی مدیریت شود می توان از این شرایط عبور کرد و خاموشی نداشت.

آنگونه که گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد نیروگاه برق‌آبي ۹۸/۸ درصد از توليد ملي برق تجديدپذير و ۱۳/۸ درصد از مجموع الكتريسيته توليدي در ايران را تشكيل مي‌دهد در نتیجه با توجه به کاهش بارندگی در سال جاری و وقوع کم آبی در پشت سدها امکان بروز مشکل در تامین برق در زمان پیک مصرف وجود دارد.

سیده معصومه مرادی مدیر دفتر مدیریت مصرف توزیع برق مشهد در این خصوص گفت: امسال به خاطر خشکسالی نیروگاه های برق آبی در کل کشور وارد مدار نخواهند شد که در نتیجه تولید برق کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به این موضوع که بیشتر نیروگاه‌های برق استان خراسان رضوی گازی و سیکل ترکیبی هستند و شهرستان مشهد در زمینه تامین برق هیچ‌گونه مشکلی نخواهد داشت عنوان کرد: سیستم برق رسانی در کشور به صورت سراسری است و برای جلوگیری از بروز مشکل در نقاط گرمسیر کشور در زمان پیک مصرف تمام استان‌ها باید همکاری لازم را برای مدیریت در مصرف داشته باشند.

وی با اشاره به اعلام میزان صرفه جویی مصرف برق کشور در هر سال توسط وزارت نیرواظهار داشت: برای جلوگیری از خاموشی در سال جدید باید در حدود ۶ هزار مگاوات کاهش مصرف برق در کشور صورت گیرد که این رقم در سال گذشته ۳ هزار مگاوات بوده است.

مرادی عنوان کرد: بر این اساس برای هر استان و شهرستان میزانی برای کاهش مصرف مشخص می‌شود که پیش‌بینی می‌شود سهم شهرستان مشهد در حدود سه برابر سال گذشته و نزدیک به ۱۸۰ مگاوات خواهد بود.

وی یکی از راه‌های کاهش مصرف برق در استان را برگزاری طرح‌های تشویقی برای مصرف کنندگان صنعتی و کشاورزی عنوان کرد و گفت: در صورت کاهش مصرف توسط این مشترکین تخفیف‌های خوبی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در سال گذشته با گرفتن مجوز از استانداری و برگزاری جلسات با مدیریت بحران استان طرحی برای کاهش مصرف برق به ادارات ابلاغ شد که بر اساس آن ادارات موظف بودند از ساعت یک ظهر سیستم های سرمایشی خود را به مدت یک ساعت خاموش کنند که این اقدام منجر به صرفه جویی بیش از ۱۰ مگاوات برق تنها از طریق مشترکین اداری شد.

مرادی تعداد مشترکین برق در شهرستان مشهد را در حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد دانست و افزود: از این تعداد ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک خانگی هستند بنابراین بیشترین کمک در کاهش مصرف برق و مدیریت آن از طریق مردم صورت خواهد گرفت که در این صورت بدون از دست رفتن رفاه شاهد کاهش چشمگیری در مصرف برق استان خواهیم بود.

همچنین به گزارش روابط عمومی توزیع برق شهرستان‌های استان خراسان رضوی میزان صرفه جویی توسط مشترکین در این شهرستان‌ها در سال گذشته ۱۵۷ مگاوات بوده است که در حدود دو برابر میزان تعیین شده صرفه جویی برای این شهرستان‌ها بوده است.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی