کد خبر : 82375
/ 08:54
بزرگ‌ترین پروژه گردشگری مشهد در پارک جنگلی طرق به ارزش ١٣۵ میلیارد تومان به تصویب شورای شهر رسید

بازگشت سرمایه گذاری به شرق شهر

بررسی لایحه شهرداری مشهد با موضوع صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق مهم‌ترین دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر بود.

بازگشت سرمایه گذاری به شرق شهر

امیرعلی قاسمی مقدم- شورای اسلامی شهر با صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق موافقت کرد تا زمینه اجرای یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های گردشگری و تفریحی در شهر فراهم شود. قرار است در قالب این پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ١٣۵ میلیارد و ٩٣١ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان، برای بخشی از پارک جنگلی طرق پروانه صادر شود. البته مقرر شده‌است در کنار این پروژه سرمایه‌گذاری، دو پروژه دیگر هم شامل تصفیه‌خانه فاضلاب جاری شهرک طرق و بازپیرایی ٨٨ هکتار باقی‌مانده پارک جنگلی طرق اجرایی شود. اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در بیست و سومین جلسه علنی شورای پنجم، ضمن تأیید لایحه مدیریت شهری درباره پروژه گردشگری طرق، به دو نامه اعتراض هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد پاسخ دادند و چند لایحه دیگر را بررسی کردند.
بررسی لایحه شهرداری مشهد با موضوع صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق مهم‌ترین دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر بود.
احمد نوروزی، رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورای شهر، در جریان بررسی این لایحه، نظریه کمیسیون مطبوع خود را که به صورت مشترک با دو کمیسیون عمران و حقوقی تدوین شده بود، قرائت کرد.محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر، در ادامه با طرح سؤالی گفت: در متن قرارداد نحوه پرداخت هزینه صدور پروانه برای ١٢ هکتار از اراضی پارک جنگلی طرق مشخص شده است. بر این اساس سرمایه‌گذار در ٢٠ قسط به مدت پنج سال آن هم بدون پرداخت کارمزد، بدهی خود را پرداخت می‌کند.
وی افزود: در متن قرارداد، اشاره‌ای به سود ناشی از تقسیط بدهی سرمایه‌گذار نشده است. چرا باید ٣٠ میلیارد تومان سود را ببخشیم؟ در شرایطی که حتی برای مبالغ اندک بدهی شهروندان سود تقسیط محاسبه می‌شود، چرا نباید سود تقسیط بدهی از سرمایه‌گذار دریافت شود؟
رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورا در واکنش به اظهارات حاجیان شهری گفت: این قرارداد مربوط به یک پروژه بزرگ است که در قالب آن، سرمایه‌گذاری سنگین انجام خواهد شد و در نتیجه آن اشتغال گسترده‌ای ایجاد می‌شود. نوروزی ادامه داد: شهرداری جوانب موضوع را به صورت کامل بررسی کرده است و جمع بندی نهایی به عنوان نظریه کمیسیون مشترک عمران، اقتصادی و حقوقی به صحن علنی شورا ارائه شده‌است.
پس از بحث و بررسی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد به این لایحه رأی مثبت دادند. بر این اساس، به شهرداری مشهد اجازه داده شد نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش با موضوع صدور پروانه برای ١٢ هکتار از اراضی پارک جنگلی طرق به ارزش هزار و سیصد و پنجاه و نه میلیارد و سیصد و پانزده میلیون و پانصد و چهل و یک هزار و هفتصد و نود ریال اقدام کند.
در مصوبه شورا تأکید شده است که پرداخت مبلغ اعلام‌شده به‌صورت اقساطی، بر اساس مفاد قرارداد بلامانع است.

ساخت تصفیه خانه و راه اندازی ٨٨ هکتار پارک طرق
همچنین شهرداری مشهد و شرکت تجارت بین‌الملل ثابت کیش متعهد شدند که در مدت شش ماه پس از ابلاغ قرارداد، نسبت به تنظیم دو قرارداد دیگر با موضوع احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه برای تصفیه فاضلاب جاری شهرک طرق و نیز انجام و اجرای پروژه باز پیرایی، تجهیز، احداث و راه اندازی و بهره‌برداری در مساحت ٨٨ هکتار باقی‌مانده از پارک جنگلی طرق در قالب قرارداد B.O.T (ساخت، بهره‌برداری و انتقال) اقدام کنند. در مصوبه شورای شهر مشهد، شهرداری موظف شد حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ١٢هکتاری(هتل) و دریافت حقوق خود، پروژه تصفیه خانه سیدی و پروژه باز پیرایی پارک٨٨ هکتاری را نیز حداقل متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ١٢هکتاری عملیاتی کند.

بررسی موافقت نامه سال ٩٧ اعتبارات تبصره ٣ ماده واحده قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبکه‌های آب شهری دیگر دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر مشهد بود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر درباره جزئیات این دستورکار گفت: پیش‌نویس موافقت‌نامه شرکت آب و فاضلاب مشهد ابتدا در کمیسیون عمران شورا بررسی شد و سپس در ۴ جلسه کمیسیون برنامه و بودجه به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.
بتول گندمی با بیان اینکه نحوه گزارش‌دهی شرکت آب و فاضلاب مشهد به شورای اسلامی شهر باید مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: پیشنهاد می‌کنیم که کمیته‌ای در این رابطه تشکیل شود تا بتوانیم بر نحوه هزینه‌کرد اعتبارات تبصره ٣ نظارت داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد هم در ادامه بررسی این دستورکار گفت: از سال ٨٧ که وصول اعتبارات تبصره ٣ ماده واحده قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های فاضلاب و بازسازی شبکه‌های آب شهری آغاز شده است، تاکنون نسبت هزینه کرد و وصولی اعتبارات بیش از ١٠٠ درصد بوده است. علیرضا طباطبایی با بیان اینکه پروژه‌های مربوط به اعتبارات تبصره ٣ در دو بخش آب و فاضلاب هزینه می‌شود، افزود: در سا‌ل‌های اخیر تأثیر هزینه‌کرد این اعتبارات را در اجرا و بهره‌برداری از پروژه فاضلاب حاشیه شهر مشهد شاهد بوده‌ایم.

اجرای ١٣٩ کیلومتر شبکه فاضلاب در سال ٩۶
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از اجرای ١٣٩ کیلومتر شبکه فاضلاب در سال ٩۶ از محل اعتبارات تبصره ٣ خبر داد و گفت: در سال گذشته، با تخصیص ۵/٣٨ میلیارد تومان اعتبار از محل بودجه تبصره ٣، ۶٩ کیلومتر شبکه آب در مشهد اصلاح شد.پس از ارائه توضیحات لازم از سوی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، اعضای شورای اسلامی شهر با نظریه کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند و بر این اساس، موافقت‌نامه نحوه اختصاص اعتبارات تبصره ٣ به پروژه‌های آب و فاضلاب به تصویب رسید.برخی از اعضای شورای اسلامی شهر در جریان بررسی این دستورکار، خواستار تخصیص اعتبار و تسریع در روند ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب سپتاژ کشف رود شدند.

سومین دستورکار جلسه علنی روز گذشته شورای شهر به بررسی نامه اعتراض فرمانداری مشهد درباره مصوبه دریافت بهای خدمات از عملیات آتش‌نشانی در خارج از محدوده شهری اختصاص داشت.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا درباره این دستورکار گفت: مدیریت شهری هم اکنون عوارضی از ساخت و سازها در حریم دریافت نمی‌کند بنابراین لزومی ندارد که خدمات در این محدوده ارائه کند.
بتول گندمی افزود: پس از بحث و بررسی در کمیسیون برنامه و بودجه، اعضا اعتراض فرمانداری مشهد را وارد ندانسته و بر مصوبه قبلی شورا تأکید کردند.در ادامه بررسی این دستورکار، محسن حسینی پویا پیشنهاد داد که برای جلب نظر هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد، مصوبه شورا اصلاح شود.
گندمی در واکنش به پیشنهاد این عضو شورا گفت: اگر در مصوبه شورا ضوابط و مقررات رعایت شده است، لزومی ندارد که مصوبه شورا را اصلاح کنیم.در نهایت، رئیس شورای اسلامی شهر پیشنهاد حسینی پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورا، را به رأی گذاشت که به تصویب رسید.براین اساس، مقرر شد در مصوبه شورا تأکید شود که در صورت دریافت عوارض از ساخت و سازها از حریم شهر، خدمات آتش‌نشانی به صورت رایگان از سوی شهرداری مشهد ارائه شود.

اعضای شورای شهر در جلسه علنی روز گذشته شورا، نامه اعتراض هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری مشهد درباره مصوبه واگذاری یک قطعه زمین به صورت عاریه به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برای ساخت کتابخانه را نیز بررسی کردند.بر این اساس، اعضای شورای شهر برای جلب نظر هیئت تطبیق مصوبات، ضمن تاکید بر مفاد آن، بخشی از مصوبه گذشته شورا را اصلاح کردند.

در ادامه جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر مشهد، طرح اصلاح مصوبه نحوه دریافت و تقسیط مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی مورد بررسی قرار گرفت و بندهای آن به تصویب رسید.

بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه شورا درباره بازنگری در اساس‌نامه مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر دیگر دستورکار بیست و سومین جلسه علنی شورای پنجم بود که با پیشنهاد پنج نفر از اعضا، برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی ارجاع شد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مدیر امور سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد تشریح کرد؛
پروژه اقامتی - تجارتی پارک جنگلی طرق از ابتدا تا کنون
مدیر امور سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد درباره جزئیات این پروژه که در دوره گذشته شورای اسلامی شهر نیز به تصویب رسیده بود، گفت: به دنبال اعلام آمادگی آقای ثابت در سال ٩۴ برای سرمایه‌گذاری در مشهد، برنامه‌ریزی‌های لازم برای انعقاد تفاهم‌نامه و اجرای پروژه تجاری-اقامتی در پارک جنگلی طرق انجام شد.
هادی محمدی مقدم افزود: شورای چهارم با این رویکرد که به هر شکل ممکن زمینه سرمایه‌گذاری در مشهد برای آقای ثابت فراهم شود، قراردادی شتاب‌زده را تدوین و مصوبه آن را از شورای شهر دریافت کرد.
وی ادامه داد: بر اساس قرارداد قبلی، شرکت سرمایه‌گذاری ثابت باید به ازای هزینه صدور پروانه برای ١٢ هکتار از پارک جنگلی طرق، پروژه‌های بازپیرایی ٨٨ هکتار باقی مانده این پارک جنگلی و تصفیه خانه شهرک طرق را اجرایی می‌کرد.
مدیر امور سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد دریافت مجوز کمیسیون ماده ۵ و پرداخت حق تقدیمی آستان قدس رضوی را دو عامل تأخیر در اجرای مصوبه شورای چهارم برشمرد و گفت: آستان قدس بابت حق تقدیمی خود مبلغ ٨٣ میلیارد تومان مطالبه کرده بود که پس از اعلام کارشناس رسمی، این رقم به ٣٩ میلیارد تومان کاهش یافت و از سوی سرمایه‌گذار پرداخت شد.
وی ادامه داد: در دوره جدید مدیریت شهری برای دریافت مجوز پروژه اقامتی-تجاری پارک جنگلی طرق از کمیسیون ماده ۵، تلاش‌های فراوانی انجام گرفت و خوشبختانه سال گذشته به نتیجه رسید. محمدی مقدم با بیان اینکه پیگیری‌های شهردار مشهد منجر به اصلاح قرارداد قبلی با سرمایه‌گذار شد، اظهار کرد: در قرارداد جدید مقرر شده است که سرمایه‌گذار ضمن پرداخت بهای صدور پروانه به شهرداری مشهد، دو پروژه تصفیه‌خانه و بازپیرایی ٨٨ هکتار باقی مانده پارک جنگلی طرق را به صورت بی‌او‌تی اجرایی کند.
وی گفت: دیگر امتیاز قرارداد جدید این است که سرمایه‌گذار باید ١٢ هکتار زمین در شرق مشهد برای احداث فضای سبز خریداری کندو در اختیار مدیریت شهری قرار دهد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی