کد خبر : 82376
/ 09:27
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خبر داد؛

برنامه‌ریزی برای کاهش یک درصدی نرخ بیکاری

الهام ظریفیان- مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه حوادث ناشی از کار بعد از حوادث رانندگی بالاترین آمار حوادث را در جامعه دارد گفت: سال گذشته ٨٩٩ حادثه ناشی از کار در بنگاه‌های اقتصادی استان رخ داد که در مقایسه با سال قبل از آن ١٣ درصد کاهش داشته است.

برنامه‌ریزی برای کاهش یک درصدی نرخ بیکاری

به گزارش شهرآرا محمد سنجری در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: هدف‌گذاری سال ٩٧ کاهش ‌٢۵درصدی حوادث ناشی از کار در استان است زیرا خسارات واردشده از حوادث ناشی از کار به فرد و خانواده وی کمتر از حوادث رانندگی نیست و باید به سمت ترویج ایمنی در محیط کار برویم. در همین خصوص، برای صیانت از نیروی کار در بنگا‌ه‌های اقتصادی و الزام کارفرمایان به رعایت قوانین ایمنی و بهداشت کار، ٢۴ هزار و ٩١٣ بازرسی از کارگاه‌های اقتصادی استان در سال گذشته صورت پذیرفته است.
هزار و ٢۶٢ مورد کمیته حفاظت فنی و بهداشتی کار در استان فعال است که بر رعایت ضوابط درون کارگاه‌ها نظارت می‌کنند. همچنین ١٨۴ هزار و ۵۵۶ نفرساعت آموزش در مرکز تحقیقات، تعلیمات و حفاظت بهداشت کار استان برای توانمندسازی کارگران شاغل در بنگاه‌های اقتصادی ارائه شده است.

مشاغل سخت و زیان‌آور
وی درباره مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: سال گذشته شش هزار و ٣٩٢ درخواست در کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور بررسی شده که چهار هزار و ٩٣١ مورد از این درخواست‌ها مورد تأیید قرار گرفته است.
سنجری ادامه داد: سال گذشته ١۶ هزار و ١٢١ نفر از مقرری بیمه بیکاری استان استفاده کردند که در مقایسه با سال قبل از آن پنج درصد رشد داشته است. ۵۵ درصد این افراد بالای ٣۵ سال سن و کمتر از دو سال سابقه بیمه دارند. در همین راستا با اجرای برنامه‌های آموزشی-مهارتی موفق شدیم بستر برگشت به کار دو هزار و ۶١٢ نفر را فراهم کنیم. امسال نیز اولویت اشتغال دوباره است.
مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه سال گذشته به ١٣ هزار و ٨٢۵ مورد شکایت در زمینه روابط کاری در مراجع حل اختلاف استان رسیدگی شده است گفت: بخش عمده‌ای از این شکایات مربوط به بنگاه‌های اقتصادی خرد و کوچک دارای کمتر از ١٠ نفر نیرو بوده است و از این تعداد، ٢٧ درصد شکایات به صورت توافقی رفع شده است.
وی با تأکید بر ضرورت ترویج فرهنگ کارمزدی به جای وقت مزدی با هدف افزایش گفت: دراین‌باره ١١ قرارداد پاداش افزایش تولید در بنگاه‌های اقتصادی در سال گذشته منعقد شده است. همچنین ١۶٣ شرکت خدماتی در سال گذشته در کمیته تعیین صلاحیت‌ها تأییدیه ادامه فعالیت دریافت کرده‌اند. در این زمینه ٣٧٢ نفر از مدیران شرکت‌های خدماتی در دوره‌های آموزشی شرکت کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی با داشتن هزار و ١٣٢ تشکل کارگری و کارفرمایی رتبه اول کشور را دارد گفت: سال گذشته موفق شدیم ١٣۵ تشکل کارگری را در استان تشکیل دهیم. چهار هزار و ٨٨ نفرساعت آموزش نیز در راستای توانمندسازی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در این سال ارائه دادیم.
سنجری با تأکید بر اینکه سال گذشته ۱۲۳ هزار و ۹۰۰ نفر به جمعیت شاغل استان افزوده شد گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان با دو درصد رشد از ١/۴٢ درصد در سال ٩۵ به ١/۴۴ درصد در سال ٩۶ رسید. این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی کشور در همین بازه زمانی تنها یک درصد رشد داشته است. همچنین نرخ بیکاری استان از ٢/١٣ درصد در سال ٩۵ به ۴/١١ درصد در پایان سال ۹۶ کاهش پیدا کرد که بالاترین نرخ کاهش بیکاری در بین استان‌های کشور است. همچنین در حالی که نرخ بیکاری کشور در سال گذشته ٣/٠ درصد کاهش پیدا کرد، نرخ بیکاری استان دو درصد کاهش را تجربه کرد.
وی ادامه داد: در سال ٩۵ رتبه استان به لحاظ نرخ بیکاری در کشور بیست‌وپنجم بوده و در سال ٩۶ به رتبه شانزدهم رسیده است. همچنین در نرخ مشارکت اقتصادی رتبه خراسان رضوی در کشور رتبه سوم را به دست آورده است.

سهم اشتغال بخش‌های مختلف
سنجری افزود: سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی با ۴/٢ درصد کاهش به ١/٢١ درصد در سال ٩۶ رسید. همچنین سهم اشتغال بخش خدمات با ٢/٢ درصد رشد به ٨/۴٧ درصد در سال ٩۶ رسید. سهم اشتغال بخش صنعت نیز ٣/٠ درصد افزایش یافت و به ١/٣١ درصد رسید. این آمار نشان می‌دهد بیشترین سهم افزایش اشتغال استان در بخش خدمات بوده و در بخش کشاورزی نیز شاهد کاهش بوده‌ایم. همچنین بخش صنعت در سهم اشتغال رشد چندانی نداشته است ولی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری رتبه اول را در کشور به دست آورده است و امیدواریم این جذب سرمایه‌گذاری در سال ٩۶ بتواند بستری برای ایجاد اشتغال در سال ٩٧ فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه بر اساس شاخص‌های کلان اقتصادی قانون برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری در پایان سال ١۴٠٠ باید به ۶/٨ درصد کاهش یابد افزود: هدف‌گذاری سال ٩٧ این است که بتوانیم در این سال یک درصد نرخ بیکاری را کاهش دهیم. برای رسیدن به این منظور تعهد ایجاد اشتغال برای ٧٣ هزار در استان پیش‌بینی شده است که برای اینکه در پایان سال به این رقم دست پیدا کنیم، بنا به دستور استاندار، هدف‌گذاری اشتغال استان ایجاد اشتغال برای ١١٠ هزار نفر در سال ٩٧ است. این در حالی است که در حال حاضر ٢۶٠ هزار بیکار در استان داریم.

فعالیت بخش تعاون
مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تا پایان سال ٩۶ تعداد شش هزار و ٩۶٠ تعاونی فعال در استان خراسان رضوی داشته‌ایم گفت: سه میلیون و ٣٠٠ هزار نفر عضو این تعاونی‌ها هستند و از محل این تعاونی‌ها برای ١٣ هزار و ٩٩٣ نفر اشتغال ایجاد شده است. در این سال موفق شدیم ۴٠۵ تعاونی تشکیل دهیم.
وی ادامه داد: در پایان سال ٩۶ تعاونی‌ها موفق شدند ٩١ میلیون دلار کالا صادر کنند. همچنین در طرح روستا تعاون موفق شدیم تا پایان این سال ٩٢ تعاونی در مناطق روستایی استان متناسب با مزیت‌هایی که داشتند تشکیل دهیم. این تعاونی‌ها هزار و ٧٣ نفر عضو دارند و از محل این تعاونی‌ها برای هزار و ١٨٨ نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه فروش محصولات بنگاه‌های اقتصادی دغدغه امروز تولیدکنندگان است و اگر کار یک بنگاه اقتصادی به فروش نرسد دچار چالش جدی می‌شوند گفت: شعار امسال فرصت خوبی برای خدمت به جامعه کارگری است که اگر محصولات ایرانی به فروش برسد امنیت شغلی کارگر تثبیت می‌شود و به رفع مشکلات معیشتی کارگران هم کمک می‌کند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی