• خانه
  • یادداشت
  • اهتمام به رفع دغدغه معیشتی کارگران
کد خبر : 82422
/ 13:14
هادی ابوی

اهتمام به رفع دغدغه معیشتی کارگران

در حال حاضر کارگران از دو مشکل عمده که امنیت شغلی و زندگی معیشتی است رنج می‌برند و متأسفانه سال‌هاست این دو مشکل پابرجاست و زندگی کارگران را تحت شعاع خود قرار داده است.

اهتمام به رفع دغدغه معیشتی کارگران

به رغم اینکه وضعیت قراردادهای کار دائمی و موقت در قانون کار به‌صراحت مشخص است، همچنان شاهد قراردادهای موقت حتی در کارهای مستمر و دائمی هستیم به گونه‌ای که در حال حاضر ٨٠ درصد کارگران به صورت قراردادی و موقت کار می‌کنند. به عنوان مثال، با وجود اینکه اقتصاد ما بر پایه نفت است و تأسیسات و سرمایه‌گذاری کلانی در این حوزه انجام می‌شود، کارگران در پالایشگاه‌ها با قراردادهای یک‌‌‌ساله مشغول‌به‌کار هستند. بالطبع کارگاه‌ها و بخش خصوصی نیز با پیروی از بخش‌های دولتی، نیروی کار خود را به صورت موقت به کار می‌گیرند. کارگر نیز برای اینکه بتواند امرار معاش کند، مجبور به کار با قراردادهای موقت و در بازه یک‌‌ساله است. طی سال‌های اخیر دولت برای کاهش میزان بیکاری، مشاغلی را ایجاد کرد که پایدار نیستند. از جمله آن‌ها می‌توان به مشاغلی همچون تاکسی‌های اینترنتی اشاره کرد. باید توجه داشت فردی که در تاکسی‌های اینترنتی مشغول‌به‌کار شده است از امنیت شغلی برخوردار نیست و فقط برای گذر از دوران بیکاری خود، به انتخاب این شغل تصمیم گرفته است چون ثبات و پایداری در این نوع از شغل‌ها وجود ندارد. همان‌طور که اشاره کردم، مشکل دوم کارگران معیشت است. مطابق آمار رسمی اعلام‌شده، افرادی که کمتر از سه میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حقوق می‌گیرند زیرخط فقر قرار دارند. این در صورتی است که حقوق کارگران یک‌سوم مبلغ اعلام‌شده برای خط فقر است و از آنجا که ۵٠ درصد جامعه را کارگران و خانواده‌های آن‌ها تشکیل می‌دهند، انتظار می‌رود این خلأ قیمتی برطرف شود. طی جلساتی که در پایان سال گذشته برای تعیین دستمزد کارگران برگزار شد تصمیم گرفته شد تا ۵/١٩ درصد به حقوق کارگران اضافه گردد و این افزایش از ابتدای اردیبهشت‌ماه ١٣٩٧ باشد. این درصد از افزایش تا اندازه‌ای مطلوب بود اما قبل از اینکه اعمال شود شاهد افزایش نرخ ارز و گرانی کالاها حتی در خدمات عمومی هستیم مانند کرایه خدمات حمل‌و‌نقل عمومی و قبوض آب و برق‌. بنابراین افزایش حقوق تأثیر چندانی بر بهبود زندگی کارگر نخواهد گذاشت.
امروز سفره‌های کارگران خالی‌تر و معیشت آن‌ها سخت‌تر شده است. ما به دنبال سیاه‌نمایی نیستیم که بگوییم دولت زحمت نمی‌کشد و نرخ تورم را کاهش نمی‌دهد و به اقشار آسیب‌پذیر توجه نمی‌کند، اما حقیقت این است که وضعیت کارگران خوب نیست. امنیت شغلی تنها با اجرای صحیح قانون کار اتفاق می‌افتد. در این صورت است که وضعیت کارگران بهتر خواهد شد. برای حل مشکل فاصله حقوق کارگر و خط فقر نیز می‌توان با همت مسئولان در بازه زمانی چهار تا پنج‌ساله این موضوع را طی یک برنامه مدون و با در نظر گرفتن نرخ تورم برطرف کرد.
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، هادی ابوی‌
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی