• خانه
  • حوادث
  • راه‌اندازی کمپین‌های جعلی برای نیازمندان خیالی
کد خبر : 82458
/ 14:31

راه‌اندازی کمپین‌های جعلی برای نیازمندان خیالی

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا نسبت به راه‌اندازی کمپین‌های جعلی و مشابه با سازمان‌ها و نهادهای معروف در فضای مجازی که اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای نیازمندان خیالی می‌کنند، هشدار داد.

راه‌اندازی کمپین‌های جعلی برای نیازمندان خیالی

به گزارش شهرآرا آنلاین، سرهنگ مهدی شکیب در این‌خصوص گفت: یکی از مواردی که به تازگی مورد سوءاستفاده سودجویان قرار گرفته است، طراحی کانال‌ها یا اپلیکیشن‌های جعلی با موضوع کمک‌های مردمی و خیریه می‌باشد که متأسفانه با ایجاد این‌برنامه‌ها و تبلیغ آن در سطح گسترده مبالغ بسیار زیادی کلاهبرداری شده است. این افراد این اپلیکیشن‌ها را با نام مؤسسات فعال در این زمینه ایجاد می‌کنند و به جذب مخاطب می‌پردازند.
وی افزود: افراد سودجو با سوءاستفاده از احساسات نوع‌دوستانه هموطنان عزیز، در مناسبت‌های مختلف، سعی می‌کنند با راه‌اندازی کانال‌های جعلی تلگرامی و برانگیختن احساسات هموطنان، آن‌ها را ترغیب به بازدید از کانال یا گروه مربوطه کنند تا بتوانند کمک‌های مردمی را از شماره حساب اعلامی دریافت کنند.
شکیب ادامه‌ داد: این‌افراد با جعل کردن نسخه‌های اصلی و تبلیغ آن در کانال‌ها و گروه‌های مختلف اقدام به ارائه لینک اپلیکیشن می‌کنند، اما لینک ارائه شده دارای تفاوتی جزئی نسبت به لینک اصلی است و در نگاه اول تفاوت چشمگیری قابل مشاهده نخواهد بود.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه شگرد این سودجویان اصطلاحا «فیشینگ» نامیده می‌شود، ادامه داد: در این‌روش برنامه‌های اصلی و جعلی بسیار شبیه است و فقط در آدرس دارای تفاوت می‌باشد؛ بنابراین بسیار مهم است که کاربران فضای مجازی قبل از کلیک کردن بر روی لینک‌های ارائه شده نسبت به URL کمی حساس‌تر و دقیق‌تر باشند.
وی افزود: برخی از هموطنان تعداد اعضای بالا را معیاری برای اصل بودن کانال یا گروه می‌دانند و از نظر آنان، هر کانال یا گروهی که دارای اعضای بالا باشد، دارای اعتبار و اصالت است. اما باید به این نکته اشاره کنیم که همیشه این‌گونه نیست. برخی از افراد با خرید فالوور و یا انتخاب نامی مشابه با برندهای معروف اقدام به جذب عضو می‌کنند و در ادامه به دنبال سوء‌استفاده هستند.
شکیب گفت: به تازگی کانالی جعلی با اعضای بیش از ١٣٠‌ هزار نفر در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی شد که اقدام به دریافت کمک‌های مردمی و خیریه و با نام یکی از مؤسسات معروف در این زمینه می‌کرد، اما در واقع از هموطنان کلاهبرداری می‌کرد. این مورد نمونه‌ای از یک کانال مجرمانه با تعداد اعضای بالاست.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری افزود: مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که کلاهبرداران سایبری با استفاده از شیوه‌های مهندسی اجتماعی به صورت تلفنی، پیامکی و یا بارگزاری محتوای جذاب در کانال‌ها و گروه‌های مختلف، سعی دارند اعتماد کاربران را به خود جلب کنند و در ادامه از آنان کلاهبرداری کنند. بنابراین هموطنان عزیز دقت داشته باشند در مواجهه با تبلیغات و آگهی‌های جذاب و وسوسه انگیز، کمی حساس‌تر باشند و با برقراری تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت اصلی نسبت به صحت آن اطمینان حاصل و با دقت بیشتری در این فضا فعالیت 
کنند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی