کد خبر : 82479
/ 08:53
وزیر علوم در نشست رؤسای دفاتر نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها مطرح کرد

توجه به نشاط و امید در بین دانشجویان

مشهد در روزهای پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه میزبان نشست رؤسای دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور بود که دکتر ولایتی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور رهبر معظم انقلاب، دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی کشور به عنوان سخنرانان این مراسم به طرح مباحث مختلفی پرداختند.

توجه به نشاط و امید در بین دانشجویان

مصطفی یاوری‌نسب- مشهد در روزهای پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه میزبان نشست رؤسای دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور بود که دکتر ولایتی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور رهبر معظم انقلاب، دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و امیر خوراکیان، معاون مرکز ملی فضای مجازی کشور به عنوان سخنرانان این مراسم به طرح مباحث مختلفی پرداختند.
به گزارش شهرآرا، وزیر علوم یکی از مهمانان این اجلاس بود که به موضوع سرفصل‌های درسی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بازنگری در محتوای دروس دانشگاهی و هدایت به سمت محتواهای تأثیرپذیر در جامعه از اولویت‌های وزارت علوم است.
منصور غلامی ادامه داد: لازم است موضوع ارتباط بین صنعت و دانشگاه برقرار شود تا بتوانیم در حوزه پیشرفت‌های علمی و اشتغال گام‌های مؤثری برداریم.
وی با اشاره به جایگاه علمی ایران در دنیا بیان کرد: خوشبختانه در بسیاری از عرصه‌های علمی در دنیا جایگاه خوبی داریم و در شرایط تحریم باید با هم‌اندیشی در فضای دانشگاهی به حل مشکلات بپردازیم.وزیر علوم تأکید کرد: ایجاد نشاط و امید به آینده موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و حساسیت‌های اجتماعی و مذهبی در میان این قشر باید تقویت شود.

سیاست ما در منطقه پیشگیری قبل از درمان است
مشاور رهبر معظم انقلاب نیز دیگر سخنران این اجلاس بود که در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: غربی‌ها به خوبی از جایگاه ایران در آینده معادلات دنیا باخبر هستند و به همین دلیل تلاش می‌کنند جلوی این پیشرفت را بگیرند و کشورهایی را که به ایران نزدیک می‌شوند، تحت فشار قرار می‌دهند.
علی‌اکبر ولایتی بیان کرد: آمریکا و متحدانش هر کشور را در منطقه که با سیاست‌های آنان همراه نباشد دچار بحران می‌کنند که نمونه آن یمن، عراق و سوریه است. امروز یمن زیر شدیدترین فشارها و تحریم‌ها قرار دارد و جرم مردم این کشور همراهی نکردن با آمریکاست.مشاور رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: سیاست ما در منطقه پیشگیری قبل از درمان است و پیش از اینکه دشمنان بخواهند به کشور ما تجاوز کنند با آن‌ها مقابله خواهیم کرد. هر چقدر ما در این مسیر هزینه کنیم به اندازه هزینه‌هایی که در جنگ هشت ساله دادیم، نخواهد شد.
وی افزود: عده‌ای در دنیا به دنبال ایجاد دهکده جهانی به کدخدایی آمریکا هستند و عده‌ای دیگر نیز از برخورد تمدنی صحبت می‌کنند اما معلوم نیست آینده دنیا چه خواهد شد و باید تأکید کرد دوران دوقطبی در دنیا به پایان رسیده است.
ولایتی گفت: غرب و آمریکا خودشان در منطقه هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند و در مقابل می‌گویند ایران چرا در این منطقه فعال است و قدرت موشکی خود را افزایش می‌دهد.

انتقال کسب‌وکارهای تلگرامی به پیام‌رسان‌های داخلی
معاون مرکز ملی فضای مجازی کشور نیز که مهمان دیگر این اجلاس بود برتقویت پیام‌رسان‌های داخلی تأکید کرد و گفت: تلگرام در ابتدای شروع به کار خود در کشور تنها قرار بود به عنوان یک پیام‌رسان عمل کند اما امروز در معادلات اقتصادی و اجتماعی نقش‌آفرین شده است.
امیر خوراکیان بیان کرد: اگر قرار باشد تلگرام در بازه زمانی که مردم به این پیام‌رسان وابسته شده‌اند سرویس‌های خود را پولی یا قطع کند هیچ نهادی در داخل امکان پیگیری موضوع را نخواهد داشت. خطر بزرگ فضای مجازی این است که ما تنها مصرف‌کننده باشیم و به همین دلیل به سمت شبکه‌های داخلی می‌رویم تا اقتصاد و اشتغال این بخش در اختیار خودمان باشد.
وی بیان کرد: طبق مطالعات انجام‌شده حدود ٣٨ هزار نفر به صورت مستقیم در تلگرام اشتغال دارند و به کارهایی مانند روبات‌نویسی مشغول هستند. البته افراد دیگری هم در این محیط کار می‌کنند اما اشتغال مستقیم ندارند.
خوراکیان در ادامه به موضوع شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد: در این حوزه برنامه داریم و هر دو هفته یک بار جلسات پیگیری ایجاد این شبکه برگزار می‌شود. تلاش می‌کنیم کوچ از پیام‌رسان خارجی به پیام‌رسان‌های داخلی به راحتی انجام شود زیرا امکان دور زدن فیلتر تلگرام پس از مسدود شدن این شبکه به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی بیان کرد: از پیام‌رسان‌های داخلی که مردم به آن‌ها اقبال بیشتری داشته باشند، حمایت ویژه می‌شود و سرویس‌های خاص‌تری را ارائه خواهند داد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی