کد خبر : 82481
/ 09:26
روایتی از قتل کودک ١٠ ساله مشهدی و دستگیری قاتل در ٣٣ ساعت؛

شکار کودک‌کُش

فروردین امسال با نام «ندا‌علیزاده» به کام مشهدی‌ها تلخ شد، دختربچه‌ای ‌شش ساله که اسیر خواسته‌های شیطانی مردی چهل‌ودوساله و کشته شد. حالا در آستانه چهلمین روز درگذشت این فرشته زمینی، شوک فاجعه‌ای به مراتب دردناک‌تر مشهد را در بر می‌گیرد. این‌بار محمدحسین ده‌ساله به اسارت جوانی بیست‌وهفت‌ساله درمی‌آید و به‌طرزی دلخراش و سنگ‌دلانه کشته می‌شود.

شکار کودک‌کُش

محمد جواد ابوعطا- شهرآرا آنلاین، ظهر چهارشنبه گذشته محمدحسین ده‌ساله لباس‌های فرم مدرسه‌اش را تن می‌کند تا به مدرسه برود. راننده سرویس پیشتر به خانواده محمدحسین گفته است که آن روز نمی‌تواند بیاید. مادر پسرک نیز که می‌دانسته است آن روز سرویس نمی‌آید، در تماس با تاکسی‌تلفنی محل درخواست تاکسی می‌کند. در این میان محمدحسین نیز به کوچه می‌رود تا سرویس برسد.
مادر که نگران پسر عزیزتر از جانش بوده است، از آیفون تصویری فرزندش را می‌پاید تا مشکلی برایش پیش نیاید. در این موقع یک خودرو پراید جلوی خانه ترمز می‌زند و پس از گپ‌و گفتی کوتاه، پسرک سوار خودرو می‌شود. مادر که از رفتن پسرش خاطرجمع می‌شود، به سراغ کارهای روزمره‌اش می‌رود، اما دقایق زیادی نمی‌گذرد که زنگ خانه‌شان به صدا درمی‌آید و فردی مدعی می‌شود که از آژانس آمده است. اینجا آغازی بر یک پرونده کودک‌کشی دیگر در مشهد است.

از اعلام فقدان تا یافتن یک عروسک
با اعلام مفقود شدن محمدحسین به پلیس ١١٠ تحقیقاتی همه‌جانبه از سوی کارآگاهان دایره مفقودی پلیس آگاهی آغاز می‌شود. مأموران کوچک‌ترین سرنخ‌ها را نیز جمع‌آوری می‌کنند تا شاید در پیدا کردن این پسربچه ده‌ساله به ‌کار بیاید.
حدود ساعت ١٩ همان‌روز در تماسی دیگر با پلیس ١١٠، فردی اعلام می‌کند جسد پسربچه‌ای را در اطراف ورزشگاه ثامن پیدا کرده است. با اعلام پیدا شدن این جسد بلافاصله مأموران به محل اعزام می‌شوند و جسد پسربچه‌ای که با ضربات چاقو هدف قرار گرفته است و سپس ضربه‌ای مهلک به جمجمه‌اش وارد شده است را کشف می‌کنند.
فردی که جسد را یافته است، اعلام می‌کند نگهبان یک گاوداری در همان نواحی است و با دیدن جسد از دور گمان کرده عروسکی روی زمین افتاده و وقتی نزدیک شده، متوجه شده این شیء مشکوک جسد یک پسربچه است.
از آنجا که هیچ‌کس گمان نمی‌کرده است جسد کشف شده متعلق به دانش‌آموز گم‌شده باشد، کمی زمان می‌برد تا خبر تلخ در بیسیم‌های پلیس مخابره شود که محمدحسین کشته شده است.

ورود مستقیم دادستان به پرونده
با ورود مستقیم قاضی غلامعلی صادقی، دادستان مشهد، و دستور رسیدگی سریع و فوری به این پرونده، قاضی کاظم میرزایی، بازپرس ویژه قتل دادرسای عمومی و انقلاب مشهد، مأموریت پیدا می‌کند تا هرچه سریع‌تر این پرونده را بررسی کند و به نتیجه برساند.
با صدور دستورات ویژه‌، کارآگاهان پلیس آگاهی به صورت شبانه‌روزی با تمرکز بر روی پرونده، تمام جزئیات آن را کنار هم می‌چینند و پس از انجام یک سری عملیات پیچیده موفق به شناسایی متهم می‌شوند و این فرد شامگاه جمعه، ٣٣ ساعت پس از وقوع جرم در منزل مسکونی‌اش در مشهد دستگیر می‌شود.

اعترافات تکان‌دهنده متهم
قاضی میرزایی خود شخصا با حضور در پلیس آ‌گاهی بازجویی از متهم را آغاز می‌کند. متهم جوانی بیست‌وهفت‌ساله و مجرد است که در اظهاراتش اعلام کرده دارای مدرک کارشناسی حقوق است.
وی با دیدن ادله غیرقابل انکار جرم، پس از چندین ساعت مقاومت در برابر افشای حقیقت، بالاخره اتهام انتسابی‌اش را می‌پذیرد و به قتل محمدحسین ده‌ساله در بیابان‌های اطراف شاندیز اعتراف می‌کند.
متهم به قتل در خصوص نحوه وقوع جرم اعتراف می‌کند: «با خودرو خود در منطقه موسوی‌قوچانی در حال حرکت بودم که این پسربچه را دیدم که کنار خیابان ایستاده است. از او پرسیدم چرا اینجا ایستاده؟ گفت: منتظر آژانس است. من خودم را به جای آژانس جا زدم و او را سوار خودرو کردم. وقتی از او پرسیدم آدرس مدرسه‌اش کجاست، به درستی بلد نبود. اول به سمت خیابان راهنمایی رفتیم، بعد از آنجا به احمدآباد و سپس به سمت میدان فهمیده رفتیم، اما او آدرسش را بلد نبود.»
ضد‌و‌نقیض‌گویی‌های متهم ادامه داشت که قاضی از او پرسید: «پس چرا او را کشتی؟» متهم در این‌خصوص گفت: «من نمی‌خواستم او را بکشم و قصد داشتم او را به خانه‌شان برگردانم، اما وقتی گفتم کرایه‌ات را بده، فهمیدم که پول همراهش نیست و خیلی عصبی شدم؛ به همین دلیل او را کشتم.»
«چطور او را کشتی؟» این سوال قاضی که مطرح شد، متهم بیست‌وهفت‌ساله اعلام کرد: «او را به بیابان بردم و بعد چند ضربه چاقو به بدنش زدم و در نهایت هم با یک سنگ به سرش کوبیدم و لباس‌هایش را درآوردم و در جایی دیگر انداختم و بعد هم به شهر برگشتم.»

تحقیقات ادامه دارد
بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به اینکه متهم قصد به انحراف کشاندن تحقیقات را دارد گفت: بررسی‌های تخصصی تا روشن شدن علت اصلی ماجرا ادامه دارد و اظهارات اعلام شده در خصوص انگیزه قاتل از سوی ما پذیرفته شده نیست.
قاضی کاظم میرزایی با بیان اینکه برخی نکات ظریف در شکل‌گیری این حادثه مؤثر بوده است، بیان کرد: یکی از نکات مهم استفاده اصولی از سرویس مدارس است، چرا که معمولا خود مدارس اقدام به تهیه سرویس برای دانش‌آموزان می‌کنند و اگر روزی سرویس مدرسه نتواند انجام وظیفه کند، حتما باید سرویس جایگزین مشخص و به خانواده‌ها اعلام شود.
وی ادامه داد: اگر هم سرویس شخصی گرفته شده است و راننده نمی‌تواند به دانش‌آموزان سرویس بدهد، باید حتما پس از هماهنگی با والدین راننده جایگزین معرفی شود و به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی حتما راننده جایگزین با همان سرویس همیشگی به دنبال بچه‌ها بیاید.
میرزایی با انتقاد از مشخص نبودن خودروهای تاکسی تلفنی‌ از سایر خودروهای شخصی، بیان کرد: این مشکل امروز در مشهد به وضوح دیده می‌شود و می‌تواند مشابه این پرونده حوادث تلخی را در پی داشته باشد که باید مسئولان امر در این خصوص تدابیری بیندیشند. 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی