کد خبر : 82596
/ 18:28
پدیده چگونه در لیگ برتر ماند؟!

رمز بـــقا

تیم فوتبال پدیده خراسان که ابتدای لیگ برتر هفدهم برای کسب سهمیه آسیایی بسته شده بود، درنهایت با یک امتیاز کمتر نسبت به فصل قبل اما با قرارگرفتن در همان رتبه یازدهمی، لیگ را به پایان رساند.

رمز بـــقا

شهرآرا آنلاین - تیم فوتبال پدیده خراسان که ابتدای لیگ برتر هفدهم برای کسب سهمیه آسیایی بسته شده بود، درنهایت با یک امتیاز کمتر نسبت به فصل قبل اما با قرارگرفتن در همان رتبه یازدهمی، لیگ را به پایان رساند. تیم پرحاشیه مشهدی که برخلاف سال‌های گذشته، امسال بسیار خبرساز بود، در لیگ امسال دو نیم‌فصل کاملا متفاوت را تجربه کرد و درحالی‌که در نیم‌فصل اول بین تیم‌های بالانشین قرار داشت، در نیم‌فصل دوم تا مرز سقوط رفت و در دقیقه۹۰ جواز ماندگاری خود را گرفت؛ اما راز بقای پدیده‌ای که در نیم‌فصل دوم فانوس‌به‌دست شده بود ولی سقوط نکرد، چه بود؟ چگونه تیم ازهم‌پاشیده مهاجری درنهایت توانست در این لیگ سخت بماند؟ پاسخ این پرسش را در مطلب زیر از جنبه‌های مختلف بررسی کرده‌ایم، از بخت خوب آن‌ها که رقیبانشان بسیار بد بودند تا دو برد مهم در هفته‌های پایانی و البته حمایت بموقع مسئولان که تقریبا هم‌زمان با تلاش بخش‌هایی از کادر فنی برای ایجاد همدلی میان بازیکنان بود. بحران پدیده از ماجرای کسر شش امتیاز شروع شد. در روزهایی که شاگردان رضا مهاجری در اردوی آماده‌سازی کیش بودند، خبر کسر شش امتیاز به‌دلیل بدهی به زوران کنژویچ، بازیکن سابق این تیم، کام همه آن‌ها را تلخ کرد. بحران پدیده از همین اردو کلید خورد. برخی از بازیکنان نسبت به پایبندنبودن مدیران باشگاه به تعهداتشان سر ناسازگاری زدند. اکبر ایمانی، هافبک بازی‌ساز این تیم، به‌دلیل مشکلات مالی باشگاه و عدم پرداخت قرار‌دادش خیلی زود اردوگاه پدیده را ترک کرد و به ذوب‌آهن پیوست تا دست مهاجری در روزهایی که هافبک‌های دیگر تیمش نیز با مصدومیت روبه‌رو بودند، حسابی خالی شود.

 

امتیازگیری خوب در نیم‌فصل اول

اولین اتفاق خوبی که موجب ماندن پدیده در لیگ برتر شد، امتیازگیری خوب این تیم در نیم‌فصل نخست بود؛ زمانی که مسئله کسر شش امتیاز مطرح نشده بود و پدیده در فضایی آرام توانست امتیازات خوبی جمع کند. با نگاهی آماری به نتایج تیم فوتبال پدیده، درخواهیم یافت که این تیم بیشتر امتیازات خود در کل فصل را در نیم‌فصل اول توانسته است جمع‌آوری کند. پدیده شروعی خوب در لیگ برتر داشت. آن‌ها بعد از تساوی مقابل پیکان، بازی سپاهان را با پیروزی پشت‌سر گذاشتند و بعد از آن یک باخت و یک تساوی دیگر را مقابل تیم‌های نفت آبادان و استقلال خوزستان به دست آوردند. سه پیروزی مقابل استقلال، سایپا و تراکتور‌سازی و تساوی مقابل پارس جنوبی و ذوب‌آهن، نشان داد که شاگردان مهاجری حسابی عزمشان برای کسب سهمیه آسیایی جزم است. شکست مقابل سپیدرود رشت در هفته دهم، دومین باخت پدیده بود؛ اما به‌دنبالش تساوی مقابل فولاد و پرسپولیس و پیروزی برابر نفت تهران و مشکی‌پوشان بازهم آن‌ها را امیدوار نگه داشت. تیمی که در نیم‌فصل اول ۲۴ امتیاز را کسب کرده بود، در ۹ هفته دور برگشت فقط پنج امتیاز را جمع کرده بود و درنهایت هم به این اندوخته چهار امتیاز دیگر اضافه کرد تا لیگ را با ۳۳ امتیاز تمام کند که بیشتر آن در نیم‌فصل اول جمع شده بود.

 

رفیق‌بازی سرمربی و سرپرست

دومین دلیلی را که می‌توان در بقای پدیده در لیگ برتر مؤثر دانست، تلاش‌های مربی و سرپرست این تیم برای ایجاد وفاق بین بازیکنان است. درحالی‌که اوضاع مالی بد باشگاه و شایعه تمایل‌نداشتن شرکت پدیده مادر به ادامه تیم‌داری شرایط روحی و روانی کل باشگاه را به هم ریخته بود و بازیکنان (به‌ویژه) غیربومی‌ها را ناامید و حتی عصبانی کرده بود، مجتبی سرآسیایی و رضا مهاجری آستین‌ها را بالا زدند تا هرطور شده مانع فروپاشی تیم شوند. درروزهای بی‌کسی پدیده، این دو، جلسات مختلفی را با بازیکنان برگزار کردند تا بتوانند انگیزه ازدست‌رفته را به آن‌ها بازگردانند.

 

حمایت مسئولان غیر ورزشی استان

تلاش های مهاجری و سر آسیایی برای از در دوستی وارد شدن با بازیکنان تا حدی جواب داده و برخی از آن‌ها را نرم کرده بود اما یک مکمل دیگر لازم بود تا این ممارست ها جواب بدهد. راضی‌کردن کسی مثل محمد قاضی که به‌نوعی سردسته ناراضیان بود برای برگشتن به تمرینات، به چیزی بیش از داستان رفاقت نیاز داشت و بازیکنانی که ماه‌ها پولی نگرفته بودند، آن‌قدرها هم لوتی نبودند که از شکم زن‌وبچه‌هایشان بزنند تا تیمی که معلوم نبود سال بعد هم باشد یا نباشد، در لیگ بماند. درحالی‌که اداره کل ورزش و جوانان به‌عنوان متولی ورزش استان ازیک‌سو و مسئولان خود شرکت پدیده ازسوی‌دیگر، تنها نظاره‌گر ماجرا بودند و نمی‌خواستند پای خود را خیس کنند، مسئولان غیرورزشی استان وارد گود شدند و به‌موقع از تیم حمایت کردند. حضور چند سازمان و نهاد با همراهی شهرداری، منجر به حضور مسئولان شهر بر سر تمرین تیم و تزریق مقداری پول شد که نتیجه آن برد ارزشمند برابر نفت در تهران بود؛ مسابقه‌ای که عملا حکم بقای پدیده را امضا کرد، با درایت مسئولان غیرورزشی شهر به نفع خراسان و پدیده رقم خورد تا معلوم شود مسئله حمایت مسولان نه بازی با کلمات است و نه بهانه‌جویی و اگر باشد، می‌تواند بسترساز اتفاقات مهمی باشد.

 

امتیازات طلایی

آن‌گونه که گفتیم، پدیده در نیم‌فصل دوم نتایج بسیار بدی گرفت و اگر نبود امتیازات نیم‌فصل نخست، شاید اکنون در لیگ دسته‌اول به سر می‌برد. بااین‌همه این تیم در همین نیم‌فصل دوم سه بازی شش‌امتیازی را برد تا در لیگ ماندگار شود. مسابقه با سپیدرود نزدیک‌ترین رقیب پدیده برای فرار از انتهای جدول که با گل معین عباسیان به سود مشهدی‌ها تمام شد، اولین اپیزود از این سه‌گانه بود. پدیده این بازی حساس را در ورزشگاه امام‌رضا(ع) برد تا عملا از این تیم رشتی فاصله بگیرد. پیروزی مهم دیگر پدیده برابر نفت در تهران رقم خورد که در فاصله سه هفته به پایان لیگ به‌نوعی حکم فینال ته جدول را داشت. شکست مشکی‌پوشان در مشهد هم اپیزود سوم بردهای طلایی پدیده بود که این تیم را از نتایج هفته اخیر بی‌نیاز کرد و سایه سقوط به‌طور‌کامل از سر این تیم دور شد.

 

عملکرد ضعیف رقبا

در کنار عواملی که به بقای پدیده در لیگ کمک کرد، نباید از عملکرد ضعیف دو تیم سقوط‌کرده لیگ هم به‌سادگی گذشت. اوضاع نابسامان نفت تهران و مشکی‌پوشان، این دو تیم را از میانه‌های مسابقات کاندیدای شاخص سقوط کرده بود و اگر نمایش آن‌ها تااین‌اندازه بد نبود، شاید کار برای پدیده و البته بقیه تیم‌های فانوس‌به‌دست این‌طور آسان، خوش و خرم تمام نمی‌شد.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی