کد خبر : 82687
/ 09:07

وزير و شهردار پای صحبت صنعتگران

الهام ظریفیان- روز گذشته جلسه اقتصاد مقاومتی استان به صورت ویژه و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

وزير و شهردار پای صحبت صنعتگران

محمد شریعتمداری که در سفری دوروزه‌ به خراسان رضوی قرار است پروژه‌های صنعتی و معدنی مهمی را در استان افتتاح کند، در این جلسه، پس از شنیدن گزارش‌ عملکرد سال گذشته سازمان‌های اقتصادی استان گفت: خراسان رضوی جزو سرآمدترین استان‌های کشور در بخش معدن است. شواهد نشان می‌دهد این استان زمینه‌های خوبی برای اکتشافات جدید در حوزه سنگ‌های قیمتی و فلزات گران‌بها دارد. لذا امسال باید سال رونق اکتشاف در حوزه معدنی استان باشد.
وی افزود: تأمین و تکمیل تجهیزات موردنیاز برای فعالیت‌های زمین‌شناسی در این استان باید جزو مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی باشد و تلاش شود همه نقاط در این استان تحت پوشش شناسایی و کنترل‌های دقیق ژئوفیزیک قرار گیرد. با اینکه اکتشافات در این استان کامل نیست، می‌توانیم به نتایج ثمربخش‌تری در این حوزه دست پیدا کنیم.
شریعتمداری ادامه داد: براساس پیش‌بینی مبنی‌بر ٩٠٠ میلیارد تومان از حقوق دولتی معادن خراسان رضوی در سال ٩٧، امید می‌رود بتوان هزینه تکمیل زیرساخت‌های موجود در بخش اکتشاف، مدیریت و تأمین تجهیزات بخش زمین‌شناسی و اکتشاف را از این محل تأمین کرد.

واحدهای صنعتی غیرفعال
شریعتمداری از ابطال و بازپس‌گیری پروانه تأسیس واحد صنعتی کسانی که دو سال از آن استفاده نکرده یا به حد مطلوب پیشرفتی نداشته‌اند خبر داد و گفت: به‌زودی مصوباتی از سوی وزارت صنعت دراین‌باره ابلاغ می‌شود تا این پروانه‌‌ها در اختیار متقاضیان جدید قرار گیرد. امسال پهنه‌های معدنی جدیدی در خراسان رضوی آزاد اعلام شده است. لذا باید آگهی این پهنه‌ها در روزنامه‌ها اعلام شود تا مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: در حوزه صنایع معدنی در طول فعالیت دولت تدبیر و امید ظرفیت تولید در زنجیره فولاد از ١٢٠ میلیون تن در سال به ٢٠٠ میلیون تن رسیده و ٨٠ میلیون تن ظرفیت تولیدی جدید در این بخش ایجاد شده است؛ یعنی از خام‌فروشی فولاد جلوگیری شده و ارزش افزوده بیشتری در این بخش تولید شده است که از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است. در خراسان رضوی نیز طرح‌های زیادی در حوزه فولاد در دست پیگیری و اجراست و باید به تکمیل زنجیره ارزش و استخراج در فولاد سنگان توجهی ویژه شود.
وی افزود: در حالی حجم تولید فولاد در ایران ظرف سه ماه نخست سال ٢٠١٨ میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴٧ درصد رشد کرد که میزان رشد همین بخش در دنیا طی این مدت ١/۴ درصد بود. رشد ١٠ برابری تولید فولاد ایران نشان می‌دهد باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

ظرفیت‌های صادراتی استان
وی بر شناسایی دقیق‌تر ظرفیت‌های صادراتی استان تأکید کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم به اهداف خود در صادرات غیرنفتی دست پیدا کنیم، طبق اسناد بالادستی، باید به ٧/٢١ درصد رشد در این حوزه برسیم؛ یعنی در خراسان رضوی باید جهش و تحولات بیشتری در صادرات غیرنفتی اتفاق بیفتد. رشد صادرات در این استان خوب بوده است ولی نیازها و ظرفیت‌های آن بیشتر است و باید ارقام بهتری را در سال ٩٧ در مقایسه با سال‌های قبل در این حوزه شاهد باشیم. شریعتمداری ادامه داد: امسال در قانون بودجه پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شده است که مسئولان استانی باید تلاش کنند سهم استان از این رقم را جذب کنند. از این میزان سه هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان به نوسازی بخش تولید و هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان به حمایت از صادرات غیرنفتی و توسعه منابع صندوق ضمانت از صادرات اختصاص یافته است. همچنین امسال قرار است ٩٠٠ میلیارد تومان از مطالبات سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایمیدرو در قالب ضمانت‌نامه از سوی دولت پرداخت شود. لذا این سازمان‌ها باید در مناطق پیرامونی به‌ویژه نقاط کم‌برخوردار شهرها به صورت مشارکتی ۵١ و ۴٩ درصد با بخش خصوصی سرمایه‌گذاری مشترک کنند.

ظرفیت‌های کشاورزی
وی با اشاره به اینکه آمایش صنعتی استان هنوز آماده نیست گفت: با این حال، برنامه راهبردی صنعتی استان ابلاغ شده و معلوم است که چه شاخه‌هایی از صنعت در خراسان رضوی باید توسعه پیدا کند و باید در این حوزه تلاش شود که نتیجه آن ایجاد اشتغال در مناطق کمترتوسعه‌یافته استان باشد.
شریعتمداری تأکید کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه روش‌های نوین آبیاری در این استان می‌تواند قدم بزرگی در کشاورزی این استان و حرکتی رو به جلو در اشتغال کشور باشد. در حال حاضر، سهم درخور ملاحظه‌ای از صادرات از این استان محصولات کشاورزی خام و فراوری شده است که قابلیت رشد زیادی دارد. وی تأکید کرد: کشور ما امروز نیازمند یک حرکت جهادی در حل مشکلات اقتصادی است. در غیر این صورت، تلاش‌ها برای حل اشتغال ابتر باقی می‌ماند. خراسان رضوی به برکت وجود علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) ظرفیت‌های بی‌شماری دارد. این استان جزو پهناورترین استان‌های کشور است. مشکل کم‌آبی بر این استان اثر گذاشته است. با این حال، هنوز جزو ظرفیت‌های‌ بزرگ کشاورزی کشور ‌است. شریعتمداری همچنین گفت: خریدار کالای ایرانی محدود و انبارهای واحدهای تولیدی مملو از کالاهایی است که امکان فروش آن مهیا نشده است. لذا باید با کار گسترده تبلیغاتی و ایجاد زمینه فروش بتوان در جهت تحقق شعار سال و همچنین کمک به تولیدکنندگان گام برداشت.

فضاهای تبلیغاتی شهر برای برند ایرانی
شهردار مشهد مقدس نیز با همراهی وزیر صنعت معدن و تجارت و در دیدارهایی جداگانه با جمعی از تولیدکنندگان استان گفت: آنچه که در کنار تولید مغفول مانده است، موضوع تولید کالاست که متأسفانه به آن پرداخته نمی‌شود. حدود سه میلیون واحد صنفی در کشور داریم که ٣٠ درصد از آن‌ها پروانه کسب ندارند و عمدتا کالای قاچاق از این طریق توزیع می‌شود و متأسفانه این واحد‌ها غیر‌قابل کنترل هستند.
مهندس تقی‌زاده خامسی افزود: واحدهای صنفی باید به سمت تجمیع پیش بروند و شهرداری آمادگی دارد در این مسیر به اصناف کمک کند. وی در ادامه گفت: نکته دیگر در حلقه تولید و توزیع که باید به آن توجه شود معرفی کالا و نشان تجاری یا همان برند است. متأسفانه تولیدکنندگان ما غالبا از این نکته غفلت می‌کنند. در صورتی که شرکت‌های اقتصادی در کشور‌های توسعه‌یافته درصدی از درآمد تولید خود را صرف معرفی کالا و تبلیغات می‌کنند.
شهردار مشهد مقدس در همین راستا اعلام کرد: شهرداری مشهد برای معرفی کالا‌های ایرانی تمهیدات خاصی را در نظر گرفته است و فضاهای شهری و روزنامه شهرآرا را به این امر اختصاص خواهد داد تا کالاهای ایرانی و به‌طور ویژه کالاهایی را که در استان خراسان تولید می‌شوند به شهروندان معرفی کند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی