• خانه
  • یادداشت
  • بدون تلگرام! بدون برجام!
کد خبر : 82726
/ 13:16
توحید آرش‌نیا

بدون تلگرام! بدون برجام!

آقای رئیس‌جمهور چه دلش بخواهد چه نخواهد در روزگار سختی از تاریخ سیاسی کشور قرار گرفته است. روحانی که پیروزی خود در انتخابات را تا حد زیادی مدیون فضای مجازی و علی‌الخصوص تلگرام است، اکنون این عرصه را از دست داده.

بدون تلگرام! بدون برجام!

آقای رئیس‌جمهور چه دلش بخواهد چه نخواهد در روزگار سختی از تاریخ سیاسی کشور قرار گرفته است. روحانی که پیروزی خود در انتخابات را تا حد زیادی مدیون فضای مجازی و علی‌الخصوص تلگرام است، اکنون این عرصه را از دست داده این موضوع سوای صحبت‌هایی است که طی روزهای اخیر در خصوص فیلترینگ تلگرام مطرح شده است که مثلا آقای روحانی مخالف بوده است یا موافق! در همین حین که دیگر تلگرامی برای آقای روحانی وجود ندارد، برجام نیز آخرین روزهای حیات سیاسی خود را سپری می‌کند. اظهار نظر روز گذشته رئیس‌جمهور در جمع مردم سبزوار حاکی از این موضوع است. روحانی در بخشی از صحبت‌های خود گفته است که «هفته آینده تغییری در زندگی مردم ایران ایجاد نمی‌شود». این موضع‌گیری هرچند نشان‌دهنده آمادگی ایران برای خروج از برجام است اما قطعا شرایط را دشوار و سخت خواهد کرد. با توجه به اتفاقات پیش آمده و آنچه پیش می‌آید دولت دچار چالش‌هایی بسیار جدی خواهد شد و اثرات آن قطعا گریبانگیر مردم خطه خورشید هم خواهد شد. بنا به دلایلی که در ذیل به صورت اختصار به آن اشاره شده است، دولت تدبیر و امید باید برای تبعات این دو موضوع به‌صورت ویژه‌تر برای مردم خراسان چاره‌اندیشی کند.
١- مشهد به دلیل بافت و شرایط خاص خود طی سال‌های اخیر دوران جدیدی را در عرصه فضای مجازی سپری کرده است و بسیاری از مشاغل فضای مجازی از این استان پا گرفته‌اند و توانسته‌اند به عنوان الگو در کشور فعالیت کنند. پرمخاطب‌ترین کانال‌های تلگرامی و فعالیت‌های مختلف و گسترده در عرصه فضای مجازی گواه این موضوع است. حال دولت روحانی در شرایطی که بازار روزگار خوشی ندارد و مشهد هم از این موضوع مستثنی نیست، باید فکری جدی به حال کسب‌و‌کار‌های اینترنتی این شهر بکندحمایت‌های دولت از فعالین عرصه فضای مجازی مشهد می‌تواند دوباره بارقه‌های امیدواری را زنده کند.
٢- بسیاری از پروژه‌هایی که طی سال‌های اخیر در کش‌و‌قوس فراوان قرار داشته است نیز با از بین رفتن برجام در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. پروژه‌هایی از قبیل آزادراه حرم تا حرم، پروژه برقی‌سازی قطار مشهد-تهران، پروژه ریلی مشهد‌-زاهدان-‌چابهار ، قطار مشهد-‌گلبهار-‌چناران ، راه‌آهن خواف-هرات، راه‌آهن مشهد-فریمان-دوغارون و مشهد-بجنورد-گرگان از دیگر پروژه‌هایی است که برجام می‌توانست گره کورشان را باز کند. هرچند تا همین مدت هم برخی از این پروژه‌ها پیشرفت بسزایی داشته‌اند ولی با از بین رفتن این توافقنامه قطعا شرایط دولت برای تأمین فاینانس و به پایان رساندن این پروژه‌ها بسیار سخت و دشوار است. پروژه‌هایی که می‌تواند در صورت افتتاح به عنوان برگ زرینی در کارنامه دولت تدبیر و امید ثبت شود.
٣- قطعا نه تلگرام و نه برجام، هیچ‌کدام نمی‌تواند به تنهایی بر زخم‌های مردم این شهر که کمتر از یک سال پیش در ورزشگاه تختی گرد هم آمدند، مرهمی باشد. مصائب و حواشی این‌روزهای شهر خود گواه این ادعاست. آقای روحانی لطف کنید با تدبیرتان امیدمان را بیش از گذشته کنید. مردم مشهد با شما محرمانه ندارند.
سردبیر، توحید آرش نیا
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی