• خانه
  • یادداشت
  • گر در نیابیم فردا تلخ‌تر خواهد بود
کد خبر : 82733
/ 12:30

گر در نیابیم فردا تلخ‌تر خواهد بود

قرار بود هنرمند هرجا رود، قدر ببیند و بر صدر نشیند. مدت‌هاست که فراموش شده‌ایم، گاه و بی‌گاه مجلسی برگزار می‌شود و صدایمان می‌زنند که باشیم، هرچند که بودنمان هیچ فرقی با نبودنمان نمی‌کند.

گر در نیابیم فردا تلخ‌تر خواهد بود

شاید به کار پرکردن عکس‌ها بیاییم. هنرمند حرف برای گفتن بسیار دارد و فرقش با بقیه‌ آدم‌ها این است که حرف‌های گفتنی‌اش را بلد است به زیبایی بگوید و حرف‌های نگفتنی‌اش را هم بلد است در نهانخانه دل انبار کند. آن‌قدر هم عاقل هست که تفاوت این دو را بداند. اما انگار این روزها هیچ‌کس حوصله شنیدن حرف‌های ما را ندارد.
بعضی‌ها هم که خطر می‌کنند و می‌شنوند و به نوعی دستورالعمل اداری تکریم ارباب رجوع را اجرا می‌‌کنند، در آن نه شاهنامه‌ای که سروده‌ایم، لبخندی حاکی از تأسف صادر فرموده، از دست بسته خود، مرثیه‌ای می‌خوانند. صدایمان معمولا پژواک می‌شود و همین! اکثر ما در شرایط تولید اثر هنری نیستیم. هنر، کار خود را با درون ما می‌کند ولی زایش صورت نمی‌گیرد. بیخودی پیرمان می‌کند.
شده‌ایم شیرهای بی‌دندان! بعضی‌هامان که خطر می‌کنیم و اثری را با هر بدبختی و کم و زیاد، در طبق اخلاص می‌گذاریم، عرصه‌ای برای عرضه نمی‌یابیم! همین امسال، چند نقاشی از چند هنرمند نقاش، خریده شده‌است؟! چند موسیقی از چند آهنگ‌ساز؟! چند مجسمه؟! چند شعر؟! چند؟ چند؟! قبول کنید.
هنر، همان که قرار بود نزد ایرانیان باشد و بس، برای ایرانیان بدجوری بی‌بها شده‌است! من به نسل بعد از خودمان فکر می‌کنم که آن‌ها قرار است چه کنند با آنچه از ما آموخته‌اند. قرار بود ما به غنای فرهنگ جامعه بیفزاییم.
قرار بود پیشاپیش جامعه حرکت کنیم و قرار بود غروب آفتاب، آن ته کافه؟ باشد و ما دست همه را بگیریم و با خود ببریم. نشد!... فردا تلخ‌تر از امروز خواهد بود. یکی به دست ما قلم بدهد. یکی شرایط مالی را فراهم کند فیلم بسازیم، یکی تکه سنگینی بیاورد بتراشیم، یکی سازمان را کوک کند. فردا تلخ‌تر از امروز خواهد بود اگر ما را در
نیابید.
مطالبه هنرمند، روح طالب هنر است. اثر هنری محصول بی‌تابی آدم است در لحظاتی که شعور نبوت بر او پرتو انداخته (دزدی جمله از اخوان !)... بگذارید پیام را برسانیم، شاید صدای خدا باشد. دستی به یاری...
دستی!
مهدی رضازاده 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی