• خانه
  • اقتصادی
  • در مساله صنعت نفت هم جان هم سرمایه عظیم ملی در میان است
کد خبر : 82757
/ 11:36
روحانی در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی:

در مساله صنعت نفت هم جان هم سرمایه عظیم ملی در میان است

رئیس‌جمهور گفت: فکر می‌کنم وزارت نفت مصمم است در این کار که از توان داخلی استفاده کند؛ اینکه می‌گویند تحریم نعمت می‌شود، ما باید کاری کنیم رابطه صمیمانه خودمان نعمت باشد؛ نه اینکه چون تحریم بشویم مجبوریم در داخل کاری کنیم. تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم. این ضرورت است. کاری که شما انجام می‌دهید کمک اقتصادی صرف نیست.

در مساله صنعت نفت هم جان هم سرمایه عظیم ملی در میان است

به گزارش شهرآرا آنلاین و به نقل از ایلنا، حسن روحانی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه باید با هم دقیق صحبت کنیم و راست بگوییم و درست حرف بزنیم، گفت: در تکنولوژی و ساخت، یک دستگاه اجرایی می‌خواهد متکی شود به چیزی که ممکن است کل سرمایه‌ با آن تکنولوژی بازی شود. خیلی مهم است که دقیق بگوییم این چگونه است.
وی با بیان خاطره‌ای از زمان جنگ گفت: زمان جنگ آقایی مدعی بود چیزی درست کرده؛ ما ماه‌ها منتظر ‌ بودیم این درست شود و همه فرمانده‌ها منتظر بودند. می‌گفت اگر این وسیله درست شود سرنوشت جنگ تغییر خواهد کرد. همه آقایان منتظر بودند این دستگاه را آزمایش کند. اول می‌گفتند خود آقای هاشمی هم در روز افتتاح بیاید. من گفتم شما نیا، من هم نمی‌روم. اصلا معلوم نیست این چیست. فرمانده‌های رده بالا هم نروند. خلاصه آزمایش که شروع شد اولین کسی که فرار کرد کسی بود که این وسیله را درست کرده بود. نزدیک بود فاجعه‌ای رخ دهد و عده زیادی جانشان را از دست بدهند.
رییس جمهور با بیان اینکه در موارد حساس موضوع خیلی مهم است چون جان عده‌ای اینجا در میان بود، گفت: در مساله صنعت نفت هم جان هم سرمایه عظیم ملی در میان است. دقت مهم است. ما در فناوری داخلی نباید بی‌اعتماد باشیم یا ریسک نکنیم؛ ما چاره‌ای نداریم، باید ریسک کنیم. ولی جایی که سرمایه کوچک است ریسک قابل قبول است. جاهای دیگر بیشتر باید اعتماد کرد.
وی افزود: ما می‌خواهیم کاری بکنیم، یک شرکتی سال‌ها تجربه دارد و این کار را کرده و صنعتی در هزاران چاه در دنیا به کار برده می‌شود؛ این قابل اعتماد است. جایی که حساس نیست خودمان برویم کار را پیش ببریم. وگرنه با شرکت‌های معروف قابل اعتماد در آسیا و اروپا با مشارکت کار را شروع کنیم. شاید راه میانبری باشد که سریع‌تر بتوانیم به نتیجه برسیم. شرکت‌ها باید اعتماد کنند به این مساله که دولت و دستگاه اجرایی هرکجا ببیند ساخت داخلی مطمئن ایجاد شده خرید خارجی را در آن زمینه قطع می‌کند. باید اعتماد کنند. ممکن است جنس داخلی عمرش ۱۵ سال باشد خارجی ۲۰ سال. این مهم نیست. یا قیمت خارج ۱۰۰ باشد داخل ۱۱۰ باشد. مهم نیست اشکالی ندارد. به این دلیل که به غیر این نمی‌شود صنعت داخلی را متحول کرد و روی ریل سرعت انداخت.
روحانی گفت: من فکر می‌کنم وزارت نفت مصمم است در این کار که از توان داخلی استفاده کند؛ اینکه می‌گویند تحریم نعمت می‌شود، ما باید کاری کنیم رابطه صمیمانه خودمان نعمت باشد؛ نه اینکه چون تحریم بشویم مجبوریم در داخل کاری کنیم. تحریم شویم یا نه باید روی پای خودمان بیاستیم. این ضرورت است. کاری که شما انجام می‌دهید کمک اقتصادی صرف نیست.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: کار مهم و ارزشمند مانند ساخت لوله بدون درز باکیفیت است که به سمت آن می‌رویم یا سکوهای دریایی یا فازهای که در پارس جنونی با اتکا به تکنولوژی خودمان می‌سازیم یا کمپرسور‌ها. همه این‌ها بسیار با اهمیت است و تحول خوبی را در کشور ایجاد می‌کند.
وی تاکید کرد: از این بالا‌تر امید و نشاط و غرور ملی است. ملت باید به آینده مطمئن باشد و با نشاط کار کند و به آینده و برای شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرین خود در داخل کشور اعتماد کند. کاری که احساس غرور بیاورد سرمایه‌ای بزرگ است. این غرور و امید و شتاب و قدرت و روحیه می‌دهد و همه کار‌ها اینچنین انجام می‌شود.
روحانی با بیان اینکه ما طرح‌های مهمی داریم و نفتی و گازی که تولید می‌کنیم باید نگه داشته شود و اگر به طور طبیعی ادامه دهیم کاهش پیدا می‌کند و یک زمان دیگر نمی‌صرفد، گفت: دومین قدم استفاده بهتر است. اینکه یکی از شرکت‌ها گفت ما نیاز نداریم چاه جدید بزنیم و اگر مخزن پیدا شد از جاهای مختلف به مخزن وارد می‌شویم، خیلی مهم است. یعنی وارد تکنولوژی‌های روز می‌شویم که در دنیا استفاده می‌شود. مرحله بعد بهره‌وری است. اینکه چاه داریم با این تعداد تولید می‌کنیم. اگر ۲۰ هزار بشکه بشود ۳۰ هزار بشکه برای ده سال و ۱۵ سال باشد خیلی مهم است. به جای اینکه برویم اکتشاف کنیم و مخزن پیدا کنیم همین که داریم را درست استفاده کنیم.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی