کد خبر : 82772
/ 08:34
حاشیه‌های حاشیه‌دار؛

الیت چند سال پس از آغاز همچنان در بوته نقد است

بدون استثنا، تمام در‌و‌دیوارهای خانه‌ها و واحدهای تجاری و درمانی خیابان‌های قائم، پرستار، عارف پرشده از برچسب‌های دایره‌ای‌شکل «توقف ممنوع» که زیر آن، یک جمله ملتمسانه درج شده است: «لطفا مقابل پل پارک نکنید.»

الیت چند سال پس از آغاز همچنان در بوته نقد است

مهدیزاده- فقط مانده با نوشته‌ای روی در و دیوار قَسمت بدهند؛ «جان هرکی دوست داری داداش اینجا پارک نکن.» بدون استثنا، تمام در‌و‌دیوارهای خانه‌ها و واحدهای تجاری و درمانی خیابان‌های قائم، پرستار، عارف پرشده از برچسب‌های دایره‌ای‌شکل «توقف ممنوع» که زیر آن، یک جمله ملتمسانه درج شده است: «لطفا مقابل پل پارک نکنید.» یکی از اهالی خیابان پاستور دلی پر‌دارد و می‌گوید: انگار ناف این خیابان‌ها را با مطب دکترها بریده‌اند. مردم هم تقصیری ندارند. چکار کنند! مجبورند برای دوا و درمان به این خیابان و چند خیابان اطراف بیایند. خانه من هم که حاشیه این خیابان است و از رنج و درد مردم در‌امان نمانده ام؛ از نبود جای پارک مقابل خانه‌ام تا بوق و سروصداها برای جابه‌جا کردن ماشین‌ها. خلاصه شب و روز خواب ‌نداریم!
ترجیح می‌دهد بدون ذکر نامش، صحبت درباره مشکلات ترافیکی آن محدوده را ادامه دهد: در این خیابان طرح الیت (ترافیک هوشمند) اجرا شده که اوضاع را کمی از قبل بهتر کرده است. قبل از اجرای طرح الیت، برخی از کارکنان بیمارستان یا بیماران، ماشین‌هایشان را جلو منزل من پارک می‌کردند و هر بار که قصد داشتم بیرون بروم، مجبور بودم به پلیس زنگ بزنم و شماره پلاک بدهم تا صاحب ماشین پیدا شود. بارها هم نتوانستم ماشین را بیرون بیاورم و با تاکسی تلفنی بیرون رفتم.

الیت، ماشین‌ها را به کوچه‌ها فراری داد
صادقی، از اهالی خیابان قائم است. او مخالف اجرای طرح الیت است و می‌گوید الیت فقط ماشین‌ها را از خیابانی به خیابان دیگر فراری داده است. وی بیان می‌کند: بهتر است سری به کوچه‌های فرعی این محدوده که الیت در آن‌ها اجرا نمی‌شود، بزنید. غلغله‌اند، غلغله.
او می‌گوید: وقتی طرح الیت در خیابان‌هایی مثل بهشت و قائم اجرایی شد، همه افرادی که دنبال جای پارک بودند، ماشین‌های خود را به کوچه‌های فرعی این محدوده یا خیابان کفایی می‌بردند. طرح الیت درراسته احمدآباد هم اجرایی شد. آن زمان، کسبه مجتمع‌های موبایل‌فروشی، ماشین‌های خود را در خیابان‌ بهشت یا دیگر خیابان‌های این محدوده پارک می‌کردند. الان که طرح هم الیت اجرا می‌شود ، مردم، ماشین‌هایشان را به کوچه‌های فرعی‌ پارک می‌کنند.

موتوری شده‌ایم
بهشت، یکی از خیابان‌های فرعی است که طرح ترافیک هوشمند در آن اجرا شده است.
یکی از کسبه خیابان بهشت می‌گوید: حدود دوسالی می‌شود که الیت در خیابان بهشت اجرا شده است. اوایل همسایه‌ها ناراضی بودند؛ چون حتی برای کار شخصی، اگر ماشین خودشان را برای مدتی بیرون می‌گذاشتند، باید پول می‌دادند. بعضی‌ها هم با اجرای طرح الیت موافق و معتقد بودند به‌این‌ترتیب، حداقل مردم گذری که برای درمان، ماشینشان را اینجا پارک می‌کنند، چون باید مبلغ بیشتری بپردازند، زودتر می‌روند. اما شرایط در عصر هنگام هیچ فرقی نکرده است؛ یکی که برود، فوری یک ماشین دیگر، جای آن را می‌گیرد.
داستان جای پارک در حاشیه احمدآباد تا قبل از اجرای الیت این‌گونه بود: «هرکی زودتر آمد». این را یکی از کارکنان قصر موبایل می‌گوید. او از طرح ترافیک هوشمند الیت نه گلایه و نه تعریف می‌کند. خودش را احمدی معرفی می‌کند و می‌گوید: قبلا ماشینم را به خیابان‌های پشت می‌بردم. با بدبختی، بالأخره سر صبح یک جای پارک پیدا می‌کردم. الان شهرداری، در همان خیابان‌ها طرح الیت را اجرا کرده است. در این شرایط، گاهی مجبور بودم تا آخرین کوچه‌های بهشت بروم تا جای پارک پیدا کنم. دیدم این وضعیت اصلا به‌صرفه نیست. خودم را راحت کردم و موتور خریدم. حالا خیلی از بچه‌های قصر موبایل موتوری شده‌اند.

توقف‌ها به کمتر از ۴٠ دقیقه رسیده است
از دیگر خیابان‌های پردد مشهد، عارف و پرستار را می‌توان نام برد. در حاشیه خیابان عارف، یکی از پارکبان‌های الیت، در‌حال صدور قبض برای یک راننده است. او وضعیت را بهتر از قبل می‌داند و معتقد است که با اجرای الیت در این خیابان، توقف‌ها به کمتر از ۴٠‌دقیقه رسیده است. این پارکبان می‌گوید: با کم‌شدن تعرفه‌ها، مردم و بیمارانی که اینجا می‌آیند، کمتر از قبل به قیمت‌ها اعتراض می‌کنند. برای مردم، جای پارک در این خیابان مهم است که با اجرا طرح و سریع جابه‌جا‌شدن خودروها مشکل حل شده است.
اختیاری، در خیابان عارف داروخانه دارد و بدون ماشین به محل کارش می‌آید. این داروخانه‌دار می‌گوید: به‌ این دلیل جای پارک در این خیابان به مشکل تبدیل شده است که به اندازه ساختمان‌ها، جای پارک وجود ندارد؛ مثلا داروخانه ما فقط یک پارکینگ دارد و ترجیح می‌دهم که با مترو و اتوبوس بیایم و همکارم از پارکینگ استفاده کند.
او ادامه می‌دهد: این خیابان برای پزشکان و کارکنان کلینیک‌ها هم پارکینگ ندارد، چه برسد به مردم و بیماران. پارکینگ عمومی هم از اینجا فاصله زیادی دارد و فکر کنم انتهای عارف، یک پارکینگ عمومی بیشتر نیست.

دردی به بیماران اضافه نکنید
این داروخانه‌دار ادامه می‌دهد: اگر می‌خواهید گزارش تهیه کنید، برای بیماران اینجا فکری کنید. من و همکارانم کارمان اینجاست، اما بیماری که از شهرستان می‌آید، با درد و رنج بیماری‌، حواسی برایش نمی‌ماند که متوجه باشد از ساعت۴ به بعد، اگر اینجا پارک کند، ماشینش را به پارکینگ منتقل می‌کنند. همین دور روز قبل، فردی که از تربت‌حیدریه آمده بود، ماشینش را پارک کرد تا بیمار بدحالش را به مطب دکتر برساند. وقتی برگشت، جرثقیل ماشینش را برده بود. نمی‌دانید چه اوضاعی شد؛ نه ماشینی برای برگشت داشت و نه کسی را در مشهد که شب را پیش او بماند.

الیتی‌ها هوای کتاب‌دوستان را داشته باشند
حرف‌هایش که تمام می‌شود، یکی از مراجعه‌کنندگان به داروخانه می‌خواهد درباره موضوع گزارش صحبت کند. می‌گوید یکی از غرفه‌داران بازار کتاب خیابان مدرس است. او می‌کند: اوضاع بازار کتاب را شما بیشتر و بهتر از ما می‌دانید. با همین حال ‌و‌ روز، الیت، سراغ بازار کتاب مدرس آمده است؛ حالا همان چندنفری هم که به بازار کتاب مراجعه می‌کردند، کمتر سراغ این بازار می‌آیند. انتظار داریم شهرداری، هوای کتاب‌دوستان و کتاب‌فروشان را بیشتر داشته باشد. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی