کد خبر : 82831
/ 08:18
سیری در جشنواره برداشت گل محمدی در روستای فرخد؛

قمصر در ٩ کیلومتری مشهد

اهالی روستای فَرخُد، که این روزها به «قمصر خراسان» مشهور شده، جمعه این هفته و در جشنواره‌ای با عنوان «برداشت گل‌های محمدی» با جان و دل پذیرای گردشگرانی شدند که از مشهد و دیگر شهرهای استان خراسان رو به این دیار نهاده‌ بودند.

قمصر در ٩ کیلومتری مشهد

شیما سیدی فرخد- تا همین چند سال پیش، برای حظ بردن از عطر گل و گلاب باید دست‌کم هزار‌و ٢٠٠کیلومتر تا استان اصفهان و شهرستان‌های قمصر و نیاسر می‌راندید، اما حالا عطر گلاب از ٩‌کیلومتری مشهد هم به مشام می‌رسد. اهالی روستای فَرخُد، که این روزها به «قمصر خراسان» مشهور شده، جمعه این هفته و در جشنواره‌ای با عنوان «برداشت گل‌های محمدی» با جان و دل پذیرای گردشگرانی شدند که از مشهد و دیگر شهرهای استان خراسان رو به این دیار نهاده‌ بودند. بساط ساز و دهل به راه بود. گوشه‌ای از باغ را گذاشته بودند برای گردشگرانی که دوست دارند در‌میان گل‌ها قدم بزنند، عکس بگیرند و حتی به‌اندازه مصرف خود گل بچینند. در گوشه‌ای دیگر، تلی از گل‌های محمدی روی هم انبار شده بود تا پدر و مادرهایی که می‌خواهند تا سال آینده، کودکشان از امراض به دور باشد، او را در گل بغلتانند و درعین حال، فیلم و عکس‌های زیبایی از کودکشان ثبت کنند. یک دیگ مسی گلاب‌گیری هم در گوشه‌ای دیگر قرار گرفته بود تا عمل تقطیر در‌برابر دیدگان گردشگران مشتاق انجام گیرد. کارگری که پای دیگ ایستاده چنان با عشق، دقت و حوصله، مراحل کار را برای بازدیدکنندگان شرح می‌دهد که گویی هرگز از تکرار چند‌باره این توضیحات خسته نخواهد شد. «۴٠‌کیلو گل محمدی را با ٣٠‌کیلو آب درون دیگ می‌ریزیم. این مقدار حدود ٣٠‌کیلو گلاب به ما می‌دهد. عمل تقطیر ۴‌ساعت طول می‌کشد. تنها نکته‌ مهم، این است که باید درون ظرفی که می‌خواهیم گلاب بگیریم، آب سرد بریزیم؛ در‌غیر‌این‌صورت تمام گلاب بخار می‌شود. ما فقط یک بار گلاب می‌گیریم، اما در کارخانه‌ها از تفاله گل هم گلاب می‌گیرند. گلاب دو‌آتشه یعنی بار دوم به‌جای آب گلاب بریزیم.»

تلاش همه‌جانبه برای معرفی فرخد
اهالی روستای فرخد هر‌چه در چنته داشتند، پیش روی گردشگران گذاشتند تا بتوانند روستای خود را به آنان معرفی کنند. البته مدیریت گردشگری شهرداری مشهد هم امسال کمک‌دستشان بود تا بهتر بتوانند در این مهم موفق شوند. این روستا با ١۵٠‌هکتار باغ گل‌محمدی در استان خراسان، نمونه است و می‌تواند روستای‌هدف گردشگری باشد و سالانه گردشگران زیادی به خود جذب کند. چند‌سالی است که این راه درحال طی‌شدن است. امسال با همکاری شهرداری بر تعداد گردشگران افزوده شده بود و بخش مهمی از آنان را خانواده شهرداری تشکیل می‌داد، اما برای رسیدن به هدف غایی، راه زیادی مانده است. خودشان معتقدند که به‌دلیل ارتفاع بیشتر اینجا از قمصر و نیاسر، گل‌محمدی این خطه بر آنجا برتری دارد، اما حمایت‌نشدن و ناشناخته‌بودن باعث شده کاشانی‌ها گوی سبقت را از فرخد
بربایند.

چه زمانی برویم؟
جشنواره برداشت گل محمدی همراه با آیین و مراسم خاصش روز جمعه ٢١‌اردیبهشت در روستای فرخد برگزار شد، اما گردشگران می‌توانند از ١۵‌اردیبهشت تا ١۵‌خرداد هر زمان که بخواهند، به مزارع گل محمدی بروند و از نزدیک شاهد مراسم گلاب‌گیری باشند.

چطور برویم؟
آسان‌ترین روش، قفل‌کردن کیلومتر‌شمار روی کیلومتر‌٩ جاده کلات است، اما اگر پیدا نکردید می‌توانید قبرستان روستای درآبد (دروِی) را نشان کنید؛ به ‌محض عبور از این قبرستان، پل زیرگذری خواهید دید. عبور از آن، گرچه کمی سخت است، غیر‌ممکن نیست. اگر از پل زیرگذر نیز نخواستید بگذرید، در جاده کلات ادامه مسیر دهید و اولین دوربرگردان بعد از پل را بپیچید و به‌سمت مشهد بازگردید. به محض اینکه از پل بالا آمدید داخل کوچه بپیچید. نام این کوچه «محقق» است. محقق‌١٢، خیابان آیت‌ا... خلیلی نام دارد. وارد آن شوید و تا کوچه سیزدهم ادامه مسیر دهید. بعد از آن در سمت راست شما، مزارع گل محمدی نمایان خواهد شد.

چه ساعتی برویم؟
گلاب‌گیرها، گل‌ را پیش‌از بالا آمدن آفتاب می‌چینند تا تازه‌تر باشد و عرق غلیظ‌تری تولید کند. ساعت ۵صبح تا ٣‌بعدازظهر، نهایت زمانی است که می‌توانید برای تماشای برداشت گل محمدی حاضر شوید. در حال حاضر باوجود این همه گل، تنها دو دستگاه سنتی گلاب‌گیری در این روستا وجود دارد و بقیه گل‌‌ها به کارخانه‌های اطراف مشهد برده می‌شود، در‌حالی‌که افزودن کارگاه‌ها در این روستا می‌تواند علاوه‌بر اشتغال‌زایی، گردشگران بیشتری را نیز با عملیات گلاب‌گیری آشنا کند. در حال حاضر در هر هکتار باغ گل محمدی، ١٠کارگر مشغول به کارند و هر کارگر، روزانه حدود ٢۵‌کیلو گل جمع‌آوری می‌کند.

درباره روستای فرخد
فرخد، روستایی قدیمی است که عمر آن با پاژ و پرمی (فارمد) برابری می‌کند. شکل باستانی این روستا که شامل قلعه‌ای روی بلندی و خندقی گرد آن است، تأکید‌کننده اصالت روستاست. فاصله ٩‌کیلومتری فرخد با مشهد باعث شده کمتر‌کسی برای اقامت شبانه‌روزی پا به این روستا بگذارد؛ با‌این‌حال اگر کسی بخواهد صبح را با عطر گل محمدی برخیزد، روستاییان، دو خانه قدیمی را آماده پذیرایی کرده‌اند. رستوران و لمکده نیز با کیفیت مناسب در روستا وجود دارد.

روستای فرخد باید برند جهانی شود
دکتر قاضی‌زاده، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، از‌جمله میهمانان ویژه جشنواره برداشت گل محمدی بود. وی در آیین افتتاحیه این برنامه، ضمن ابراز خرسندی از حفظ آداب و رسوم سنتی در این روستا گفت: بسیار باعث مباهات است که اهالی روستای فرخد برای معرفی محصول خود و حفظ آیین و سنت‌هایشان چنین مراسمی برگزار کرده‌اند.
وی سپس با اشاره به برگزاری جشن‌های آیینی همراه با برداشت محصولات مختلف در تاریخ ایران گفت: کشور ما در گذشته، اقتصاد پویایی داشته و به همین دلیل برای برداشت گندم، گل محمدی، پشم‌چینی و... ارزش قائل بوده و این مراسم را همراه با جشن برگزار می‌کرده است.بازاریابی، بسته‌بندی، تبلیغ و توزیع، شبکه‌ای زنجیره‌ای ‌است که دکتر قاضی‌زاده با اشاره به آن گفت: افزایش سطح کشت گل محمدی، اقدام خوبی است، اما حتما باید یک مدیریت اقتصادی قوی، پشت این کار بیاید و با حمایت از این محصول روستای فرخد، آن را به برندی جهانی تبدیل کند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی