کد خبر : 82839
/ 10:55
٨ کارآفرین جوان برتر ایرانی داستان موفقیت خود را با دانش‌آموزان مشهدی به اشتراک گذاشتند؛

باید و نباید های استارتاپی

آخر هفته پیش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد با همکاری گروه کارآفرینی دانش‌آموزی رکاد، از هشت کارآفرین برتر ایرانی که طی سال‌ها و از جوانی قدم در راه حل مسائل جامعه خود گذاشته بودند دعوت کرد تا در همایش مشاهیر استارتاپی، داستان موفقیت ها و شکست‌های خود را با دانش‌آموزان مشهدی به اشتراک بگذارند.

باید و نباید های استارتاپی

سرادار / وفایی نیا- ۲۵۰۰ سال پیش مردی به نام «سان تزو» تصمیم می‌گیرد تمام تعالیم جنگی‌اش را مکتوب کند. او کتابی می‌نویسد و به پادشاه وقت پیشکش می‌کند و نامش را «هنر جنگ» می‌نامد و این کتاب تبدیل به کتاب شماره یک تاریخی در حوزه جنگاوری دنیا می‌شود که حتی در حوزه موفقیت، کسب و کار و تجارت نیز بسط داده می‌شود.
کتاب «هنر جنگ »یک کتاب کوچک و ساده با ۱۳ فصل است. در هر فصلی راهبرد و تاکتیک‌های جنگی گنجانده شده است که باید فرمانده نیروی زمینی از آن پیروی کند تا بر دشمن پیروز شود. محبوبیت این کتاب طی قرن‌ها نشان از این دارد که استفاده از تجربه افراد موفق و خواندن و شنیدن از شکست‌ها و موفقیت‌هایشان توانسته راهگشای افرادی باشد که می‌خواهند پا در مسیری مشابه قرار دهند.
آخر هفته پیش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد نیز بر همین اساس با همکاری گروه کارآفرینی دانش‌آموزی رکاد، از هشت کارآفرین برتر ایرانی که طی سال‌ها و از جوانی قدم در راه حل مسائل جامعه خود گذاشته بودند دعوت کرد تا در همایش مشاهیر استارتاپی، داستان موفقیت ها و شکست‌های خود را با دانش‌آموزان مشهدی به اشتراک بگذارند.

به روز باشید
مهندس آرش سروری
115591.jpg
برنامه‌ساز حوزه فناوری و کارآفرینی در رسانه‌ها
برای موفقیت در استارتاپ، نیاز داریم که به روز باشیم و بسته به زمان محصول مناسبی را به بازار عرضه کنیم. اگر نتوانیم منطبق با زمان پیش برویم شکست می‌خوریم، به عنوان مثال در سال‌های پیش در حوزه نیازمندی‌ها سایتی به نام «ایستگاه» وجود داشت، این سایت ایده خوبی را دنبال کرده بود، اما به دلیل به روز نشدن و روی نیاوردن به بستر تلفن‌همراه و تبدیل نشدن به پویانمایی، بازار رقابتی خود را از دست داد و به‌دست «دیوار» تقریبا از کسب و کار حذف شد. این را هم فراموش نکنید که شریک در هنگام ایجاد کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است، افراد باید در حوزه‌های مختلف تخصص داشته باشند تا بتوانند در کنار هم تمام تخصص‌های مورد نیاز در کسب و کار خود را پوشش دهند. هنگامی که دنبال ایده برای شروع کسب و کار خود هستیم، باید علاوه بر شناسایی مشکلات بازار و جامعه، به این نکته هم دقت کنیم که در حوزه‌ای کسب و کار خود را راه‌اندازی کنیم که قبل از ما استارتاپ‌های موفق به آن نپرداخته باشند. باید سعی کنیم در حوزه‌های کمتر کار شده ورود کنیم.

شبکه سازی و مطالعه
دکتر احمدعلی فرهودی
115592.jpg
مدیرعامل صبا سل و مؤسس وب سایت‌های زوم و کاناپه
تکامل در کسب‌وکار بیشترین کمک را به افراد برای جا افتادن در کار خود می‌کند، به عنوان نمونه خود ما ابتدا بالغ بر ١۵ سرویس و خدمت مختلف را در کسب و کار خود ارائه می‌دادیم، اما کم کم با گذشت زمان و تکامل کسب و کارمان، متوجه شدیم که روی کدام‌یک از آن‌ها باید تمرکز کنیم.
با توجه به محیط دانشگاه‌ها خیلی از افراد برایشان این باور به‌وجود می‌آید که برای کارآفرینی نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند، اما از نظر من برای یک کارآفرین داشتن یک مدرک دانشگاهی می‌تواند مفید باشد، هرچند که دانشگاه‌های ما و شیوه آموزش در آن‌ها معایبی هم دارد اما محیط دانشگاه برای کارآفرینان مزایایی نیز به همراه دارد که شاید مهم‌ترین مزیت را بتوان ایجاد شبکه‌ای از دوستان و همفکران خود نامید. یکی از توصیه‌هایی که به دانش‌آموزان دارم، مطالعه است، نه فقط کتاب‌های تخصصی در حوزه کارآفرینی، بلکه حتی خواندن رمان‌های خوب می‌تواند در شکل‌دهی شخصیت شما خیلی مؤثر باشد. من خود از کتاب‌های داستایوفسکی چیزهای زیادی آموختم.

بی توقع باشید
علی حاج محمدی
115593.jpg
بنیان گذار وب سایت "همیار ووردپرس" و "ژاکت"
افراد موفق دارای چند ویژگی هستند، پرتلاشند، پشتکار بالایی دارند، ثابت قدم هستند و در مسیر حرکت خود از کسی توقع کمک ندارند و سعی می‌کنند مستقل باشند و روی پای خود بایستند.
توقع داشتن از نهادهای دولتی یا خانواده یا دوستان، به این منجر می‌شود که در بسیاری از موارد به‌دلیل برآورده نشدن توقعاتمان احساس نارضایتی داشته باشیم و علاوه بر آن کارمان نیز به‌دلیل اینکه منتظر پشتیبانی دیگران هستیم، پیش نرود.
بدون درنظرگرفتن پشتیبانی‌های احتمالی دیگران برای اهداف خود تلاش کنید و در مسیر خود پشتکار داشته‌باشید و تا زمان رسیدن به اهداف و موفقیت ناامید نشوید. کسب‌و‌کار را باید تا آنجا ادامه داد و اصلاح کرد تا در نهایت به موفقیت برسد.

کارهای کوچک برای افراد بزرگ
مهندس محمد ابوالحسنی
115594.jpg
کارآفرین و تهیه‌کننده مجموعه پویانمایی‌های «دیرین دیرین»
من از همان کودکی سعی می‌کردم از هر فرصتی برای کسب درآمد استفاده کنم، مثلا در دوران مدرسه قبل از آغاز سال تحصیلی چند جین مداد و دفتر می‌خریدم و بعد زیر قیمت فروشگاه نوشت‌افزار محلمان به اطرافیان می‌فروختم.
سعی می‌کردم از هر فرصتی استفاده کنم تا بتوانم کسب درآمد داشته باشم. همین رویه را در دوران دانشگاه نیز ادامه دادم و به همین واسطه وارد کارهای چاپ و تبلیغات شدم. معتقد بودم برای ارتباط‌گیری با افراد بزرگ‌تر و سازمان‌ها، حتی در ابتدا اگر کارهای کوچکی هم از طرف آن‌ها به ما محول شد باید به بهترین نحو انجام دهیم، زیرا می‌توانند باعث رشد ما شوند.
در سال ٨٣ وارد کار ساخت پویانمایی شدم. به مدت دو سال مشغول کار روی نوع اجرای «دیرین دیرین» بودیم و روش‌های زیادی را امتحان کردیم تا در نهایت به نتیجه‌ای که می‌خواستیم رسیدیم.

حل مسائل جامعه به کمک دانش‌آموزان
مهندس لیدا تیموری
115595.jpg
مدیر عامل رکاد و دبیر همایش مشاهیر استارتاپی
رویداد کارآفرینی دانش‌آموزی«رکاد» از اسفند ٩۵ با هدف انتقال تفکر کارآفرینی و آشنایی دانش‌آموزان با فضای کسب و کار شکل گرفت. ما «رکاد» را کارخانه تولید بذر توسعه می‌دانیم که در سال‌های آینده و با پیوستن دانش‌آموزان حاضر در این رویداد به بازار کسب و کار، نتایج آن ملموس‌تر می‌شود.
در این رویداد ما در سه مرحله با دانش‌آموزان همراه هستیم، مرحله اول کمک به آن‌ها برای شناسایی مسائل جامعه، مرحله دوم پیدا کردن ایده‌هایی به منظور حل آن مسائل و مرحله سوم برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی کسب و کاری بر مبنای همان ایده.
شهرداری مشهد همکاری‌های خوبی را با مجموعه «رکاد» داشته است و در نظر داریم در آینده نیز از همکاری‌های این نهاد در راستای پرورش دانش‌آموزان آشنا با اکوسیستم کارآفرینی استفاده کنیم.

موفقیت یک شبه وجود ندارد
دکتر نوید رجایی پور
115596.jpg
مدیرعامل پرشین بلاگ و مؤسس مجموعه سلامت‌نیوز
در استارتاپ به دو عامل باید تکیه کرد و ایمان داشت، اول خدا و بعد از آن هم خودمان. یکی از مهم‌ترین موارد در راه‌اندازی کسب و کار، انتخاب شریک مناسب است، تجربیات ناموفق من در کسب و کارهایم به‌دلیل انتخاب نامناسب شریک‌هایم بود، پس در انتخاب شریک‌کاری‌تان بسیار دقت کنید.
برای موفقیت باید مطالعه داشته باشیم، روابط اجتماعی خود را افزایش دهیم، اهداف بالایی داشته باشیم و در کنار همه این‌ها صبر زیادی هم در کارمان به‌خرج دهیم.
یکی از نکات مهمی که در مشهد می‌تواند به استارتاپ‌ها کمک فراوانی کند، نگاه شهردار و مدیران شهری مشهد به موضوع شهر هوشمند است، در این حوزه و نگاه مشهد از شهرهای دیگر کشورمان جلوتر است و این مسئله فرصت‌های خوبی را برای استارتاپ‌های مشهدی فراهم می‌کند که با توجه به توانایی بالای ایجاد استارتاپ در شهرهای هوشمند، بتوانند در این زمینه کسب و کار خود را آغاز کنند.

انجام کارهای نشدنی
مهندس مهدی انجیدنی
115597.jpg
مدیرعامل شرکت «توسعه سامان» و بنیان‌گذار پیام‌رسان «گپ» و بازی «عصر پادشاهان»
من از راهنمایی برنامه‌نویسی می‌کردم، در شرکت‌های مختلف کار کردم و خودم نیز شرکت تأسیس کردم، در بیش از این ٢٠سال، هربار به سمت سازمان خاصی حرکت کردم، شکست خوردم و هربار که به سمت بدنه جامعه رفتم و بازار عموم مردم، موفق شدم.هر زمان به سراغ ایده‌های کوچک و راحت رفتم، با به‌دست نیاوردن منفعت و موفق نشدن مواجه شدم و برعکس هرزمان به سوی ایده‌هایی رفتم که نشدنی به نظر می‌رسیدند و حتی از دید بقیه خنده‌دار و مسخره به نظر می‌آمدند،در نهایت به موفقیت رسیدم.برای کسب و کار خود برنامه‌ریزی بلندمدت‌تر داشته باشیم و از الان برای مثلا پنج سال آینده‌مان سرمایه‌گذاری کنیم. من معتقدم که فقط جوانان این فرصت را دارند، یعنی اگر شما کسب و کارتان را از سن کم شروع کنید، این فرصت را دارید که برای چند سال آینده‌تان سرمایه‌گذاری کنید. از دیگر خصوصیات جوانان و نوجوانان این است که توان فکر کردن به ایده‌های خاص و بزرگ‌تر از توانایی‌های فعلی‌شان را دارند. در سن پایین‌تر رؤیاپردازی بیشتر است و افراد توان اینکه کارهای بزرگ‌تری را انجام بدهند دارند.

هرگز تسلیم نشوید
مهندس مصطفی امیری
115590.jpg
مدیرعامل سامان سیستمز و هم بنیانگذار زرین پال
در هنگام راه‌اندازی کسب و کار، فکر نکنید که حتما باید در تمام زمینه‌ها مطابق با برنامه‌ریزی پیش رفته و موفق شوید. احتمال شکست در مراحل مختلف کسب و کارهای نوین در جهان بالاست، خود من نیز در کسب و کار خودم با مشکلات فراوانی روبه‌رو بودم، تا حدی که اگر خیلی از افراد دیگر به جای من بودند، کار را رها می‌کردند، اما نکته‌ای که باعث پیشرفت شما می‌شود، داشتن پشتکار و تلاش برای حل مشکلات مختلفی است که در سر راهتان قرار می‌گیرد.کارآفرینی اصلا راحت نیست، بوروکراسی و قوانین مختلف در بسیاری از موارد جلوی نوآوری‌ها را می‌گیرد، اما باید با پشتکار زیاد در این راه قدم گذاشت تا به موفقیت رسید. به یادگیری مهارت‌های مختلف و دانش اهمیت زیادی بدهید، برای کسب و کارهای آینده داشتن دانشی در حد گرفتن یک مدرک دانشگاهی کافی نیست و باید حتما در یک حوزه مشخص تخصص‌های مورد نیاز را به‌دست بیاورید.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی