کد خبر : 82877
/ 07:48
گزارش شهرآرا از دوشنبه‌ بازاری که در گوشه پارکینگ خواجه ربیع است

مشتری راضی، فروشنده ناراضی

روزبازارها برای دسترسی آسان شهروندان به وسایل مورد نیازشان با قیمت مناسب راه‌اندازی شده است. ‌بازارهایی که البته در سال‌های گذشته با به راه افتادن مال‌ها و مراکز تجاری شکل و شمایلش امروزی‌تر شده است اما همچنان نفس می‌کشد

مشتری راضی، فروشنده ناراضی

شریفی- شهرآراآنلاین، روزبازارها برای دسترسی آسان شهروندان به وسایل مورد نیازشان با قیمت مناسب راه‌اندازی شده است. ‌بازارهایی که البته در سال‌های گذشته با به راه افتادن مال‌ها و مراکز تجاری شکل و شمایلش امروزی‌تر شده است اما همچنان نفس می‌کشد و هر روز در گوشه‌ای از این شهر محصولات ارزان قیمت خود را به شهروندان عرضه می‌کند. ‌بیشتر کاسبان این روزبازارها بضاعت چندانی برای اجاره یک مغازه حتی در دور افتاده‌ترین نقطه شهر ندارند و در این غرفه‌ها با پرداخت اجاره بها یک لقمه نان حلال سر سفره خانواده‌شان می‌برند. یکی از این روزبازارها در پارکینگ روبه‌روی آرامگاه خواجه ربیع است. بازاری که به گفته محسن نعیمی مقدم، معاون ساماندهی مشاغل شهری سازمان میادین بیش از 300 کاسب در آن غرفه دارند و میزان تقاضا برای اجاره غرفه‌ها نیز بسیار زیاد است. در گشت‌و‌گذار چند ساعته پای حرف‌های فروشنده‌ها نشستیم.

امنیت شغلی نداریم

ابا دارد خودش را معرفی کند. اجازه عکس گرفتن هم نمی‌دهد تا به گفته خودش مورد سرزنش دیگران برای حرف‌هایی که می‌خواهد بزند قرار نگیرد. زن و شوهر بیش از 10‌سال است که هر روز بار و بنه پوشاک خود را داخل وانت کرایه‌ای می‌ریزند و در دو غرفه جداگانه بساط می‌کنند. خانم به شوهرش اشاره می‌کند تا حواسش به مشتریان باشد و او درباره کمبودهای بازار می‌گوید: مهم‌ترین مسئله غرفه‌داران این است که بیمه نیستند. به هر حال ما در این بازارها هر روز در یک قسمت شهر کار می‌‌‌کنیم. ای کاش یکی هم به فکر ما می‌افتاد. اگر بیمه داشتیم حال و روزمان بهتر بود. خب مگر ما تا کی توان کار داریم؟ اگر وضعیتمان خوب بود خانه و زندگی را رها نمی‌کردیم و در سرما و گرما و با هزار منت از صبح تا شب در این غرفه‌ها منتظر یک مشتری نمی‌نشستیم پس نمی‌توانیم خود و خانواده‌مان را بیمه کنیم.

همسرش از همان دور در حالی که لباسی برای مشتری می‌آورد می‌‌گوید: کار و کاسبی این روزها خوب نیست. نمی‌دانم مگر می‌شود در یک منطقه شهری دو تا دوشنبه بازار باشد یکی در مهرگان و یکی هم اینجا؟ یک کاسه کنند شاید وضعیت بهتر شود.

او اشاره‌ای هم به افزایش تعرفه هر ساله می‌کند و می‌گوید: هر سال70‌تا 100‌هزار تومان افزایش بهای اجاره داریم. چرا وقتی خدمات همان خدمات است پول اضافی بدهیم؟!

برخورد توهین‌آمیز

چند غرفه آن طرف‌تر مریم احمدی بساط کلاه و جوراب را روی زمین پهن کرده است. ‌‌‌‌دل پری از کسادی بازار دارد و برخوردهایی که گاهی در شأن یک زن نیست. می‌گوید:« لباس فرم و آرم مخصوص شهرداری بلای جان ما شده است. یک‌بار خانمی به خاطر سرویس بهداشتی کثیف آرامگاه خواجه‌ربیع به من توهین کرد. لباسم و آرم ‌شهرداری او را به اشتباه انداخت. از طرفی چرا ما باید غرفه خود را رها کنیم و برای وضو این همه راه برویم و از سرویس بهداشتی و وضوخانه آرامگاه خواجه ربیع استفاده کنیم؟!»

مرخصی بی مرخصی!

مجبور شده با اندک پولی که داشته بلور ایرانی بخرد تا هم تبلیغ کالای وطنی باشد و هم ‌به خاطر ارزانی‌اش سودی عایدش شود. مرتضی سوگندی می‌گوید: ما هفت روز هفته سر‌کاریم. مرخصی بی مرخصی! حتی اگر در حال مرگ باشیم یا باید اجاره بدهیم یا مجوز ما باطل می‌شود.

او درباره اعمال سلیقه‌های پر‌هزینه پیمانکار هم نکته جدیدی اضافه می‌کند: هر سال می‌‌‌‌گویند برای داربست فلان لوله را بزنید یا بهمان سقف و سایه‌بان با رنگ قرمز و آبی و عنابی. مگر چقدر سود داریم که هر سال خرج این طور موارد بکنیم؟

هزینه‌های اجباری

صغری لهجه بلوچی دارد. همسرش را 20‌سال پیش از‌دست داده و خودش مجبور بوده است شکم هفت سر عائله را سیر کند. روسری و شال می‌فروشد تا از سود اندک آن لقمه نانی سر‌سفره بچه‌هایش ببرد. می‌گوید: مشکل زیاد داریم . از کدامش بگوییم. هزینه پارکینگ شاید برای خیلی‌ها هزینه‌ای نباشد اما برای ما همین پول‌های کم، زیاد است. هم هزینه پارکینگ می‌‌دهیم هم اجاره خودرو که وسایلمان را می‌‌آورد. از طرفی این‌ها هم به بهانه‌های مختلف مثل نماز جماعت از ما پول می‌گیرند.

مفتِ مفت

خانه سکینه خان محمدی خانه خیابان مهر مادر است. به گفته خودش فقط از این دوشنبه بازار خرید می کند: قیمت‌هایش مفت و به خانه ما هم نزدیک است. همیشه از همین‌جا خرید می کنم مگر اینکه کالایی که می‌خواهم اینجا پیدا نکنم. به‌خصوص پیاز و سیب زمینی و خرت و پرت آشپزخانه که در این دوشنبه بازارهم کیفیت اش خوب است و هم ارزان.

مهدی کوهجانی هم از اهالی محله خیابان امام رضاست. همه روزبازارهای سطح شهر را رفته است. درباره دوشنبه بازار خواجه ربیع می گوید: اجناس اینجا به قیمت و زیر فی بازار است. فقط اگر مواد غذایی‌اش بیشتر و متنوع‌تر شود عالی می‌شود. پوشاک عرضه شده در غرفه‌ها با آنکه خوش‌قیمت است اما شیک و امروزی نیست. من بیشتر خرید خودم و زن و بچه ام را از این بازار انجام می دهم.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی