• خانه
  • سیاسی
  • ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام
کد خبر : 82878
/ 07:52
رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح کرد؛

ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام

در جلسه صبح شنبه ستاد اقتصادی دولت که به ریاست رئیس جمهور و با شرکت مسئولان اقتصادی دولت تشکیل شد، پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت در پی تحولات اخیر در برجام مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت

ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی در این جلسه، گزارشی از ثبت سفارش و تخصیص ارز به بخش‌های مختلف نیازهای تولیدی و تجاری کشور ارائه کردند.

بر اساس این گزارش‌ها، در بیست روز نخست اردیبهشت‌ماه جاری، ارزش دلاری صادرات کشور ٣٢ درصد و واردات کشور پنج درصد افزایش یافته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسه از کلیه دستگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها خواست که در اجرای سیاست‌های جدید ارزی‌، هدف تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصی نیز از فرصت پیش آمده در انضباط ارزی، به نفع تولید و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.

رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف کشور نیز با بیان نظرات بخش خصوصی، آمادگی فعالان اقتصادی برای پیشبرد این اهداف را اعلام کردند دستگاه‌های نظارتی نیز گزارشی از پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات در عرضه کالاها را ارائه کردند.

در ادامه این جلسه، وزارت خارجه گزارشی از روند مذاکرات کارشناسی با کشورهای اروپایی در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پیشنهادهای وزارت نفت، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های اقتصادی در خصوص موارد اقدام جهت تحقق عملی این تعهدات، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام برای ادامه همکاری، از وزارت خارجه خواست که با اعزام فوری هیئت‌های مذاکراتی، گفت‌وگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپایی در مورد الزامات تداوم برجام

و تضمین‌های اجرایی ضروری برای عادی‌سازی و گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها را در این هفته برنامه‌ریزی نمایند .در راستای این تصمیمات وزیر امور خارجه کشورمان، به دستور رئیس جمهور، فردا عازم چین می‌شود و سپس به روسیه خواهد رفت.گفت‌وگوهای هیئت کارشناسی سیاسی-اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی نیز سه شنبه این هفته در بروکسل آغاز خواهد شد 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی