• خانه
  • ورزشی
  • شبیه‌سازی جاده در مجموعه ثامن برای بانوان دوچرخه‌سوار
کد خبر : 82902
/ 10:09
رکاب‌زنان مشهد پس از سال‌ها در مسابقات تایم‌تریل جاده حضور یافتند

شبیه‌سازی جاده در مجموعه ثامن برای بانوان دوچرخه‌سوار

اولین دوره مسابقات دوچرخه‌سواری تایم‌تریل کورسی بانوان استان در مشهد برگزار شد و از فضای مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه به‌عنوان فضای شبیه به جاده استفاده شد تا از خطرات احتمالی کم کند

شبیه‌سازی جاده در مجموعه ثامن برای بانوان دوچرخه‌سوار

مژده رنگیان- شهرآراآنلاین، دوچرخه‌سواری تایم‌تریل جاده بانوان از رشته‌هایی است که همیشه برای بانوان با محدودیت‌ها و مشکلاتی همچون خطرات جاده‌ای، تصادفات و مزاحمت‌ها همراه بوده و باعث شده است تا ورزشکاران، قید فعالیت در این رشته را بزنند. شاید به‌همین دلایل بوده که سال‌ها مسابقات رسمی و رنکینگ تایم‌تریل جاده بانوان در مشهد برگزار نشده است، اما بالاخره اولین دوره مسابقات دوچرخه‌سواری تایم‌تریل کورسی بانوان استان در مشهد برگزار شد، ولی این‌بار هیئت تصمیم گرفت تا از فضای مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه به‌عنوان فضای شبیه به جاده استفاده کرده تا از خطرات احتمالی کم کند. به‌همین‌منظور با همکاری مدیریت مجموعه، از ورود ماشین‌ها از ساعت 9 تا 11 صبح پنجشنبه به مجموعه‌ورزشی ثامن جلوگیری شد تا بانوان دوچرخه‌سوار بتوانند این رقابت‌ها را برگزار کنند. 

مجموعه ثامن جایگزین جاده شد

رکاب‌زنان در دو رده سنی جوانان و بزرگ‌سالان مسیر پنج‌کیلومتری مجموعه‌ورزشی ثامن‌الائمه مشهد را در یک روز گرم اردیبهشتی با دوچرخه‌های کورسی خود پشت‌سر گذاشتند که درنهایت در بخش جوانان پارمیدا نیکفر از تیم چرخ سبز، یگانه غلامرضایی و لیلا حیدری از آسمان آبی در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند و در رده بزرگ‌سالان نیز آزاده مزاری از باشگاه آسمان آبی در جایگاه اول قرار گرفت، مریم محمدی از مشهد دوم شد و فرزانه بنا از هیئت طرقبه و شاندیز نیز عنوان سومی را از آنِ خود کرد.   مهناز احتشام، نایب‌رئیس بانوان هیئت دوچرخه‌سواری بانوان خراسان رضوی، که در محل برگزاری این مسابقات حضور داشت، درباره این رقابت‌ها اظهار کرد: 17 دوچرخه‌سوار حرفه‌ای از مشهد و نیز شهرستان نیشابور در این مسابقات حضور یافتند. چیزی که به اهمیت این مسابقات اضافه می‌کند، برگزاری رنکینگ تایم‌تریل کورسی پس از چندین سال وقفه بود. با توجه به محدودیت‌ها برای بانوان تصمیم گرفتیم از فضای مجموعه ثامن استفاده کنیم که واقعا شرایط خوب و ایده‌آلی را برای ما ایجاد کرد.

تمرینات جاده بانوان زیرنطر باشگاه ها

وی درباره گلایه بسیاری از بانوان ورزشکار از مشکلاتی که در تمرینات جاده با آن مواجه هستند و اینکه آیا هیئت می‌تواند این تمرینات را سامان‌دهی کند، بیان کرد: تمرینات جاده رکاب‌زنان زیرنظر باشگاه‌های خصوصی است، درواقع باشگاه‌هایی مانند آسمان آبی و چرخ سبز تیم دوچرخه‌سواری بانوان را اسکورت می‌کند، اما هیئت استان نمی‌تواند چنین‌کاری کند؛ زیرا مباحث زیادی همچون بیمه ورزشکار و ایجاد ایمنی را باید در نظر بگیریم که درحال‌حاضر تمرینات به‌خوبی ازسوی باشگاه‌ها انجام می‌شود و اکثرا در جاده کمربند سبز بانوان ما رکاب می‌زنند که رفت‌وآمد کمتر است. 

نایب‌رئیس بانوان هیئت دوچرخه‌سواری استان درباره اینکه چرا این مسابقات تنها با حضور 17 دوچرخه‌سوار برگزار شد، گفت: مخاطب این رقابت‌ها دوچرخه‌سواران حرفه‌ای هستند که دارای رکوردهای مشخص و قابل‌قبولی بوده و می‌توانند در چنین‌مسابقه‌ای شرکت کنند. از میان شرکت‌کنندگان فقط پنج دوچرخه‌سوار بزرگ‌سال وجود داشت و باقی ورزشکاران در رده جوانان بودند. نوجوانان دوچرخه‌سوار ما در حال آموزش و تمرین هستند و قطعا می‌توانند در آینده نزدیک موفق ظاهر شوند. وی درباره مسابقات پیش‌رو اظهار کرد: درمجموع 15 مسابقه برای بانوان در نظر گرفته‌ایم که دراین‌میان سه مرحله مسابقات سرعت خواهد بود، یک مرحله مسابقات استقامت و تایم‌تریل جاده و نیز سه مرحله رقابت‌های کوهستان که تا‌به‌حال چند مرحله از آن‌ها برگزار شده است. 21خردادماه مسابقات سرعت در پیست ثامن را پیش‌رو داریم که با توجه به تقارن با ماه رمضان به‌صورت افطار تا سحر برگزار می‌شود.

مسابقات همگانی دوچرخه سواری برای بانوان

نایب‌رئیس بانوان هیئت دوچرخه‌سواری خراسان رضوی با اشاره به اینکه به‌دلیل اوضاع جوی و آب‌وهوا تمامی مسابقات تا مهرماه به پایان می‌رسد، گفت: افرادی که در این رنکینگ‌ها شرکت می‌کنند، در پایان سه مرحله براساس جمع‌بندی امتیازات رده‌بندی می‌شوند و به نفرات برتر، مدال و جایزه نقدی اهدا می‌شود و برترین‌ها نیز به مسابقات قهرمانی کشور و لیگ‌ها اعزام می‌شوند. همچنین در کنار بحث دوچرخه‌سواری حرفه‌ای، سه مسابقه جایزه بزرگ نیز برای عموم بانوان مشهد در نظر گرفته‌ایم که همه بانوان که دوچرخه کوهستان دارند، می‌توانند در آن شرکت کنند و 14اردیبهشت‌ماه نخستین دوره این مسابقات را پشت‌سر گذاشتیم.

احتشام با بیان اینکه باشگاه‌های دوچرخه‌سواری خوبی در بخش بانوان فعال شده‌اند، اظهار کرد: آسمان آبی، چرخ سبز و طرقبه و شاندیز باشگاه‌هایی هستند که در لیگ‌های بانوان حضور دارند و با دوچرخه‌سواران استان برای حضور در رقابت‌ها قرارداد می‌بندند. تا الان اعزام نداشته‌ایم، اما به‌زودی نمایندگان استان در لیگ‌های کشور حضور خواهند داشت. درواقع دیگر هیچ اعزام آزادی نداریم و حتما ورزشکاران باید تحت‌پوشش باشگاه باشند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش بانوان ورزشکارانی نداریم که به تیم‌های استان‌های دیگر پیوسته باشند و برای باشگاه‌های شهرهای دیگر به رقابت بپردازند، اما این موضوع به‌دلیل اشباع ورزشکاران در بخش مردان زیاد دیده می‌شود. به‌هر‌حال باید قبول کنیم دوچرخه‌سواری بانوان، نوپاست و بیشتر در حال جذب و پرورش استعدادها هستیم و ورزشکاران ما در آستانه ورود به ورزش حرفه‌ای هستند. 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی