• خانه
  • ورزشی
  • کبدی‌کار ملی‌پوش مشهدی از استرالیا برنگشت!
کد خبر : 82903
/ 10:29
2 هفته بعد از اعزام به مسابقات جهانی درقالب تیم شهرداری تبریز

کبدی‌کار ملی‌پوش مشهدی از استرالیا برنگشت!

براساس گزارشات منتشرشده در رسانه‌های خارجی، دو تن از ملی‌پوشان تیم سرکل‌کبدی ایران که با تیم شهرداری تبریز عازم رقابت‌های جهانی استرالیا شده بودند، به کشور بازنگشته‌اند و پناهندگی خود را نیز اعلام کرده‌اند

کبدی‌کار ملی‌پوش مشهدی از استرالیا برنگشت!

به گزارش شهرآراآنلاین، موج جدیدی که طی یکی‌دو سال اخیر در ورزش فراگیرتر شده، همان چیزی است که ورزشکاران مدال‌آور کشورمان را به مهاجرت و گرفتن تابعیت سایر کشورها ترغیب می‌کند. به نظر می‌رسد کوچ ورزشکاران به سایر کشورها مشکل جدیدی است که ورزش ایران با آن رو‌به‌رو شده و راهکاری هم برای مقابله با آن اندیشیده نشده است.

این مشکل وقتی حادتر می‌شود که به یاد آوریم ورزش ایران معمولا به تک‌ستاره‌ها و استعدادهای شخصی ورزشکاران متکی بوده است. مهاجرت ورزشکاران ایرانی به خارج از کشور و تابعیت‌گرفتن آن‌ها مسئله‌ای است که در چند سال اخیر، هرازچندگاهی به گوش می‌رسد؛ موضوعی که عملا با روح ورزش که پهلوانی و جوانمردی است، منافات دارد، زیرا پشت‌کردن به پیراهن تیم ملی، ذاتا عملی مذموم است. حالا در جدیدترین خبر، گویا دو ملی‌پوش کبدی ایران که اتفاقا یکی از آن‌ها نیز مشهدی است، بعد از حضور در یک تورنمنت، به ایران بازنگشته‌اند. براساس گزارشات منتشرشده در رسانه‌های خارجی، دو تن از ملی‌پوشان تیم سرکل‌کبدی ایران که با تیم شهرداری تبریز عازم رقابت‌های جهانی استرالیا شده بودند، به کشور بازنگشته‌اند و پناهندگی خود را نیز اعلام کرده‌اند.

تیم شهرداری تبریز برای حضور در رقابت‌های جهانی سرکل‌کبدی اوایل اردیبهشت97 عازم استرالیا شد که دو تن از ورزشکاران این تیم که از ملی‌پوشان تیم ملی سرکل‌کبدی ایران هم هستند، به ایران بازنگشته‌اند. امیر دهقانی، از ورزشکاران تبریزی، و مجتبی شادکام، کبدی‌کار مشهدی، دو ملی‌پوش سرکل‌کبدی هستند که در روزهای اخیر با مصاحبه در سایت‌های خارجی از پناهندگی خود به استرالیا خبر داده‌اند.

این‌همه درحالی است که چندی‌قبل رئیس فدراسیون کبدی درباره دلیل عدم بازگشت این دو ملی‌پوش گفته بود که مهلت اقامت این دو ورزشکار در استرالیا به پایان نرسیده و آن‌ها تا 20 روز دیگر به ایران می‌آیند، اما اکنون این دو ورزشکار در مصاحبه‌ای با رسانه‌های آمریکایی از پناهندگی‌شان خبر داده‌اند. مجید بهرامی‌، رئیس هیئت کبدی استان آذربایجان شرقی، سرمربی تیم ملی کبدی ایران و سرمربی تیم شهرداری تبریز، این تیم را در این مسابقات همراهی می‌کرده‌ است. این مربی برای پاسخ‌گویی درباره چرایی و چگونگی اعلام‌پناهندگی این دو ورزشکار، حاضر به پاسخ‌گویی دراین‌باره نشده است و مسئولان فدراسیون کبدی نیز تاکنون هیچ اظهارنظری دراین‌زمینه نداشته‌اند.

ورزشکاران در راه ایران!

این درحالی است که سرپرست هیئت کبدی خراسان رضوی پناهندگی این دو ورزشکار را تأیید نمی‌کند. حسن احمدیان درباره عدم بازگشت این دو ملی‌پوش به ایران و پناهنده‌شدنشان در استرالیا، می‌گوید: این موضوع صحت ندارد و هیچ‌یک از ورزشکاران ما اصلا پناهندگی نداشتند! وی افزود: این دو ورزشکار که اتفاقا یکی از آن‌ها مشهدی هم بوده است، زمانی که قصد بازگشت به ایران را داشتند، از پرواز جا می‌مانند و حالا قرار است برای آن‌ها بلیت گرفته شود و دوباره به ایران بازگردند. احمدیان در پاسخ به این سؤال که چطور بعد از دو هفته از جاماندن آن‌ها‌، این دو ورزشکار هنوز به ایران بازنگشته‌اند، گفت: من با فدراسیون صحبت کردم و بلیت تهیه شده و آن‌ها در راه ایران هستند! 

درخواست به استرالیا!

این‌همه درحالی است که قبل از اعزام این تیم به مسابقات برخی مسئولان در گفت‌وگو با بعضی از رسانه‌ها از این تیم به‌عنوان تیم ملی سرکل‌کبدی ایران هم یاد کرده‌ بودند. حتی رئیس هیئت کبدی خراسان رضوی نیز در صحبت‌هایش به حضور این تیم در مسابقات جهانی به‌عنوان تیم ملی ایران یاد کرد. بااین‌حال آنچه حالا بسیار مهم به‌شمار می‌رود، این است که این ملی‌پوشان که درخواست پناهندگی خود را به دولت استرالیا ارائه کرده‌اند، در مصاحبه با یک رسانه خارجی تأیید کرده‌اند که درخواست پناهندگی داده‌اند. این درحالی است که قبل از این رئیس فدراسیون کبدی گفته بود این دو ورزشکار برای مذاکره با تیم‌های باشگاهی کبدی در استرالیا باقی مانده بودند!

امیر دهقان در مدت حضورش در تیم ملی چندین عنوان دومی‌ و سومی‌ آسیا و لیگ باشگاه‌های جهان را در کارنامه دارد. مجتبی شادکام، ورزشکار مشهدی، نیز بارها به اردوی تیم ملی دعوت شده و برای تیم ملی ایران در مسابقات مختلف بازی کرده است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی