کد خبر : 82913
/ 12:16
چطور برای کودکمان وسایل حمل و نقل ایمن ، ارزان و داخلی بخریم؟

هم راه و هم پا

بررسی‌های کارشناسان حوزه سلامت نشان می‌دهد که استفاده از صندلی‌های استاندارد خودرو برای کودکان خطر آسیب‌های وخیم را تا ٧٨درصد و آسیب‌های جزئی را تا ٧۵درصد کاهش می‌دهد.

هم راه و هم پا

معصومه متین‌نژاد- کالسکه، کریر، آغوشی و صندلی خودرو برای کودکان در فرهنگ ما جزو کالاهای لوکس و اضافی سیسمونی به‌حساب می‌آیند و معمولا والدین درخرید آن‌ها دقت زیادی به‌خرج نمی‌دهند و صرف توجه به قیمت برایشان کافی است. همین موضوع گهگاه سبب مشکلات جدی برای کودکان و والدینشان می‌شود. برای مثال، بررسی‌های کارشناسان حوزه سلامت نشان می‌دهد که استفاده از صندلی‌های استاندارد خودرو برای کودکان خطر آسیب‌های وخیم را تا ٧٨درصد و آسیب‌های جزئی را تا ٧۵درصد کاهش می‌دهد.
همچنین استفاده از کریر یا آغوشی‌های غیراستاندارد مشکلات اسکلتی و عضلانی را در کودکان به‌شدت افزایش می‌دهد. سید محمدجعفر شریعت، کارشناس و عضو کمیسیون اتحادیه فروشندگان تریکو و کشباف که خرید و فروش این لوازم هم زیرمجموعه فعالیت‌های آن‌هاست دراین‌باره برای والدین در آستانه خرید برای نوزاد توصیه‌‌هایی دارد که باهم می‌خوانیم.

صندلی خودرو
بسیاری از والدین تصور می‌کنند که اگر کودک خود را در خودرو در آغوش بگیرند یا او را در صندلی عقب بنشانند می‌توانند بیشتر از او مراقبت کنند. درحالی‌که آمارها نشان می‌دهد، در یک تصادف احتمال
پرت شدن کودکان از صندلی عقب به سمت شیشه در مقایسه با بزرگ‌سالان شش تا هفت برابر بیشتر است و حتی اگر پرت نشوند، احتمال گیرکردنشان بین دو صندلی بسیار زیاد است. بنابراین، اگر کودک زیر چهارسال دارید، حتما به فکر خرید یک صندلی خودرو باشید.
به‌دنبال صندلی‌هایی باشید که قابلیت اتصال به بدنه اصلی خودرو را دارند. صندلی‌هایی که فقط به روکش یا کمربند ایمنی خودرو متصل می‌شوند ضریب امنیشان بسیار پایین است. صندلی کودک باید دارای کمربندی نرم و استاندارد هم باشد تا او را در اثر تکان‌های شدید خودرو، به اطراف پرتاب نکند. به‌راحتی صندلی هم توجه ویژ‌ه‌ای داشته باشید، چراکه بسیاری از صندلی‌ها با زاویه بدن کودک در تناسب نیستند. برای این موضوع حتما باید به سن کودک و مشخصاتی که روی برچسب صندلی درج شده است، توجه کرد. پارچه به‌کار رفته در صندلی خودرو هم بهتر است که ازجنس نخی باشد. داشتن ضمانت‌نامه و خدمات جانبی هم حق شما به‌عنوان یک خریدار است.
محصول‌های خوب داخلی: ارابه، دلیجان، بی‌بی‌لَند، پویا و اسپرینگ هستند که برند دلیجان در این زمینه کالاهای باکیفیت‌تری دارد. قیمت این محصول حدود ٢٠٠هزار تومان است.

کالسکه شیک
درآغوش گرفتن کودکان برای مدت زمان طولانی، به‌ویژه وقتی که قصد پیاده‌روی یا خرید هم داشته باشید، کار سختی است. به این شرایط داشتن یک کودک خردسال دیگر را هم اضافه کنید تا سختی کار بیشتر نمایان شود. پیشنهاد ما برای شما در چنین مواقعی انتخاب یک کالسکه خوب است تا راحتتان کند. برای این منظور توصیه می‌کنیم درهنگام خرید به چند نکته مهم توجه کنید.
سبک بودن کالسکه یک اصل مهم در انتخاب آن است، چراکه در بیشتر مواقع این مادران هستند که کالسکه را جابه‌جا می‌کنند. جمع‌و‌جور بودن کالسکه هم نکته دیگری است که درهنگام خرید باید به آن توجه کنید. داشتن کمک فنرهای قوی برای جلوگیری از واردشدن لغزش زیاد به بدن کودک در دست‌اندازها یک ضرورت دیگر برای انتخاب شما به‌حساب می‌آید. همچنین، داشتن چرخ‌های خوب و باکیفیت و روان و یک کمربند استاندارد و سایبان هم ضروری است. بهتر است، کالسکه‌ای را بخرید که روکش داخلی آن نخی و ضدعرق باشد تا مجبور نباشید از یک زیرانداز اضافی هم استفاده کنید. یادتان باشد، امن بودن کالسکه به وضعیت چرخ‌ها، نوع ترمز و البته کمربند آن بستگی دارد.
محصول‌های خوب داخلی: ارابه، دلیجان، بی‌بی‌لَند، پویا و اسپرینگ، که برند بی‌بی‌لَند در این زمینه کالاهای باکیفیت‌تری دارد. قیمت این محصول بین ٣٠٠ تا ٧٠٠هزار تومان است.

کریر چندکاره
کریر یا سبد حمل نوزاد جزو نخستین وسایلی است که والدین برای جابه‌جایی کودکشان به آن احتیاج پیدا می‌کنند. استفاده از این وسیله به‌ویژه در ماه‌های نخست تولد، آرامش کودک و آسایش والدین را تاحدی تأمین می‌کند ازاین‌رو، برای انتخاب آن باید دقت کامل را به‌خرج دهید.
به وزن کریر دقت کنید، چراکه اگر سنگین باشد عطای استفاده از آن را باید به لقای وزنش ببخشید. کریر از یک قالب پلاستیک فشرده و یک دسته تشکیل شده است که برای سبک بودن بهتر است از جنس آلومینیم باشد. دربازار کریرهایی با دسته‌های پارچه‌ای هم داریم که قبل از خرید حتما باید از استحکام جنس پارچه‌اش مطمئن شوید. به محل اتصال پرچ‌ها هم دقت کنید. این موضوع در حفظ ایمنی کودکتان نقش بسزایی دارد. قالب کریر نیز باید با زاویه خوابیدن کودک در تناسب باشد تا به کمر نوزاد فشار وارد نشود. بهتر است، جنس پارچه به‌کاررفته در کریر هم طبیعی باشد. فراموش نکنید قبل از خرید محافظ‌های سر و گردن و بندهای نگهدارنده را هم خوب بررسی کنید.
محصول‌های خوب داخلی: ارابه، دلیجان، بی‌بی‌لَند، پویا و اسپرینگ، که به‌لحاظ کیفیت این کالاها فرق چندانی باهم ندارند. قیمت این محصول ها بین ٩٠‌تا ٢٠٠هزار تومان است.

آغوشی پُرطرفدار
یکی از مشکلات شایع مادران، نداشتن وقت برای انجام کارهای خانه است، چراکه کودکشان مدام تقاضای بغل کردن دارد یا اینکه از تنها گذاشتن کودک در اتاقش می‌ترسند، برای همین ترجیح می‌دهند قید کار را بزنند و درکنار کودک بمانند تا یک نیروی کمکی از راه برسد. ما به این دسته از مادران هم خرید آغوشی را پیشنهاد می‌کنیم.
در انتخاب آغوشی به این نکته که چه‌کسی قرار است از آن استفاده کند، باید دقت کرد، مادر یا پدر؟ برای همین، بهتر است آغوشی را انتخاب کنید که بند‌ها و بست‌های آن قابلیت تنظیم داشته باشد. آغوشی‌های موجود در بازار یک حالته، ۲حالته و ۳حالته هستند که باتوجه به استفاده‌ باید یک گزینه را انتخاب کرد.
استحکام جنس پارچه و اتصالات آن، قابلیت شست‌وشو و راحتی و انعطاف‌پذیر‌بودن آغوشی نیز از نکاتی است که باید هنگام خرید به آن توجه کرد، یعنی باید طوری طراحی شده باشد که شما بتوانید به تنهایی و با یک دست قفل‌ها را باز و بسته کنید و کودک را درون آن بگذارید و بردارید.
محصول‌های خوب داخلی: ارابه، دلیجان، بی‌بی‌لَند، پویا و اسپرینگ، که به‌لحاظ کیفیت بازهم بین این کالاها تفاوت زیادی نیست. قیمت این محصولات بین ٧٠‌تا ١۵٠هزار تومان است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی