• خانه
  • اقتصادی
  • آیا طرح مالیات بر خانه های خالی از خرداد ماه اجرا می‌شود؟
کد خبر : 82932
/ 17:44
در گفت‌وگو با شهرآراآنلاین:

آیا طرح مالیات بر خانه های خالی از خرداد ماه اجرا می‌شود؟

طرح مالیات بر خانه های خالی از خرداد ماه اجرا خواهد شد; این خبر روز گذشته در حالی منتشر شده است که مشاور مدیرکل اداره كل امور اقتصادی ودارايی خراسان رضوی اعلام کرد که هنوز دستور العملی مبنی بر اجرای این طرح دریافت نکرده‌اند.

آیا طرح مالیات بر خانه های خالی از خرداد ماه اجرا می‌شود؟

ملیحه فلاح-شهرآراآنلاین، محمد خاکساری با بیان این موضوع که دو روز قبل از انتشار خبر صحبت‌هایی راجع به منتفی شدن اجرای این طرح به میان آمده بود عنوان کرد: اداره كل راه و شهرسازي متولی اصلی اجرای این طرح است که پس از ابلاغ به این سازمان و شناسایی خانه‌های خالی این طرح آغاز خواهد شد.
گفتنی است روابط عمومی اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي استان نیز از عدم دریافت ابلاغیه‌ای مبنی بر آغاز اجرای این طرح خبر داد و گفت: هنوز هیچ دستورالعملی برای اجرای آن دریافت نشده است.
ورود خانه خالی‌ها به بازار رهن و اجاره
عابدزاده کارشناس املاک دلیل اصلی اجرای این طرح را ورود خانه‌های خالی به چرخه بازار دانست و افزود: با توجه به نزدیک شدن به فصل اجاره هدف اصلی این طرح ورود خانه‌های خالی به بازار رهن و اجاره است که به دنبال آن با اعمال کنترل بیشتر بر این بازار و افزایش عرضه احتمال کاهش قیمت وجود دارد.
وی با اشاره به این موضوع که صاحبان خانه های خالی بیشتر به فکر سرمایه گذاری و فروش در شرایط بهتر هستند گفت: پرداخت مالیات برای این دست افراد زیاد مهم نخواهد بود و این موضوع تاثیر چندانی بر بازار خرید و فروش و قیمت مسکن نخواهد داشت.
عابدزاده خاطر نشان کرد: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی سال‌هاست که بر زمین مانده است و علت اصلی آن قابل شناسایی نبودن آن‌ها بود که درحال حاضر مشخص نیست تا چه اندازه‌ای این مشکل برطرف شده و آیا خالی بودن خانه‌ها به درستی تشخیص داده می‌شود یا خیر؟  
خراسان رضوی رتبه سوم در کشور
گفتنی است بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و اصفهان با ۱۹۵ هزار واحد مسکونی خالی در استان در رتبه سوم قرار دارد که بیشترین تعداد آن در شهرستان مشهد بوده است.
قانون مالیات برای مالکان خانه‌های خالی
براساس قانون مصوب مجلس - قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم - مالکان خانه‌های خالی در صورت شناسایی در ‌سال اول، از ‌سال دوم خالی بودن، مشمول مالیاتی معادل نصف مالیات بر اجاره خواهند شد. نرخ این مالیات ۱۵‌درصد است و پایه آن، یک‌سوم اجاره واقعی آپارتمان در شهرهاست. مبلغ دریافتی از مالکان خانه‌های خالی بر اساس این فرمول، به‌ طور متوسط حدود یک‌هزار تومان در هر مترمربع خواهد بود که این رقم حدود ۰۲/ ۰‌درصد بهای فعلی هر متر مربع واحد مسکونی است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی