• خانه
  • فرهنگی
  • از کنسرتی که لغو شد تا کنسرتی که قراراست به مدت سه شب متوالی برگزارشود
کد خبر : 82934
/ 18:38

از کنسرتی که لغو شد تا کنسرتی که قراراست به مدت سه شب متوالی برگزارشود

پیش از‌این قرار بود نوای غربت موسیقی خراسانی‌ها در پایتخت به صدا در آید تا پایتخت‌نشینان نیز پای کنسرت خراسانی‌ها بنشینند. اما متاسفانه کمی بی‌مهری باعث شد تا بلیت‌ها به اندازه کافی به فروش نرسد و کنسرت لغو شود.

از کنسرتی که لغو شد تا کنسرتی که قراراست به مدت سه شب متوالی برگزارشود

نجمه سرباز-شهرآراآنلاین، پیش از‌این قرار بود نوای غربت موسیقی خراسانی‌ها در پایتخت به صدا در آید تا پایتخت‌نشینان نیز پای کنسرت خراسانی‌ها بنشینند و با هنر فاخر این سرزمین آشنا و به وجد آیند. اما متاسفانه کمی بی‌مهری باعث شد تا بلیت‌ها به اندازه کافی به فروش نرسد و کنسرت لغو شود. بعد از گذشت دوماهی از این موضوع قرارشد این  کنسرت مجددا در تاریخ 27و 28و 29اردیبهشت ماه در تالار رودکی تهران برگزار و هنرمندان خراسانی دوباره امیدوار و  به روی صحنه بروند.

علت لغوکنسرت، به فروش نرسیدن بلیت بود

در همین خصوص صادقی‌نژاد، رییس شورای ارزشیابی موسیقی با بیان اینکه خوشبختانه طی این چند روز استقبال از فروش بلیت کنسرت موسیقی خراسانی‌ها خیلی خوب بوده، و برای همین مدت زمان این کنسرت برای سه شب متوالی تمدید شده،می‌گوید: علاقمندان به هنر موسیقی مقامی می‌توانند در تاریخهای 27تا29 از ساعت 20:30 با حضور در تالار رودکی از این هنرمندان حمایت کنند و آنها را تنها نگذارند.

وی علت لغو کنسرت هنرمندان موسیقی نواحی خراسان را در اواخر اسفندماه گذشته تنها به دلیل به حدنصاب نرسیدن تماشاگران از این کنسرت و به فروش نرسیدن بلیت آن عنوان می‌کند.

به گفته وی،در این کنسرت قرار است هفت گروه صاحب‌نام و اصیل موسیقی نواحی خراسان به اجرای هنر خود بپردازند.

به دلیل کسالت نمی توانم حضور بیابم

 استاد عثمان محمدپرست ، نوازنده پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان در گفت‌وگو با شهرآراآنلاین نیز با بیان اینکه موسیقی متعلق به خداست و مسخره بازاری نیست، می‌گوید: من خودم از موسیقی پول در نیاوردم بلکه از موسیقی به نفع مردم کشورم استفاده کردم. من با موسیقی و هنرم توانستم 920 مدرسه در جای جای کشورم بنا کنم. موسیقی جایگاه والایی دارد که همگان شاید قادر به درک آن نباشند. غیر از هنر، که تاج سر آفرینش است، بنیان هیچ سلطنتی جادوانه نیست که نیست!

او که زاده شهر خواف است و به زادگاهش افتخار می‌کند، می‌گوید:من بچه خواف هستم، از دیار و روستائی نزدیک به کشور افغانستان. پدرم سوادی نداشت و خودم نیز سواد نداشتم اما علاقمند  به موسیقی شدم و پیش خودم یاد گرفتم. هیچکس به من نگفت دوتار بزن من خودم دوست داشتم. در همین حال هم هیچکس از من حمایتی نکرد وگرنه من اکنون چیز دیگری بودم.

به گفته وی،دولتمردان و دست اندرکاران باید هنرمندان را حمایت کنند و من تقاضایم این است که دست هنرمندان را به خصوص در این شهر بگیرند و پشتیبانشان باشند. در همه جای خطه خراسان که بگردیم حتما نشانی از این هنر اصیل و دیرینه می‌یابیم فقط کافی است  در جهت حمایت از این هنر گام برداریم..

برای برگزاری کنسرت موسیقی خراسان در تهران دعوت شده ام اما به دلیل کسالت متاسفانه نمی‌توانم در جمع هنرمندان عزیز شهر و کشورم باشم.

هماهنگی با ارشاد ضرورتی ندارد

در همین حال شنیدن نظر افشین تحفه گر،معاون هنری اداره ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز خالی از لطف نیست. اودر گفتگو با شهرآراآنلاین  از برگزاری کنسرت موسیقی خراسانی‌ها در تهران اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: مرکز موسیقی رودکی خود می تواند با دعوت از هنرمندان هر شهر تالاری در اختیارشان قرار دهد و هنرمندان نیز هنر خود را نمایش دهند. برای همین گروه موسیقی خراسانی نیز از گروه‌های بخش خصوصی هستند که می توانند بر اساس دعوتی که می‌شوند، اجرا داشته باشند و هیچ هماهنگی با اداره ارشاد ضرورتی ندارد. این یک قرارداد فیمابین مرکز موسیقی کشور و گروه شبهای موسیقی خراسانی است.

وی اظهارکرد: با این حال باید یادآورشد که موسیقی خراسان رضوی جایگاه ارزشمندی در تمام جهان دارد و خوشبختانه استادان بزرگ و به نامی نیز در همین زمینه در خراسان پرورش یافته‌اند.

همه برای حمایت از خراسانی ها دست به دست هم دادند!

با این حال هنرمندان زیادی از برگزاری این کنسرت در تهران حمایت کردند از جمله محسن چاووشی خواننده پاپ در صفحه اینستاگرام خود ازعلاقمندان به موسیقی خواسته تا از این کنسرت حمایت کنند. او در جایی نوشته: در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ، به زودی ، کنسرت این استاد بی بدیل موسیقی محلی خراسان - استاد عثمان محمدپرست - یکی از آخرین بازماندگان نسل طلایی دو تار نوازان خراسان و احیا کننده مقام معروف " نوایی - نوایی با شعر طبیب اصفهانی " در تالار رودکی خواهد بود و این استاد بزرگ موسیقی محلی خراسان به روی صحنه خواهد رفت، این برنامه و این اجرا را از دست ندهید،حتما دوستان خوش ذوق و علاقمندتون را مطلع کنید و با هم به این اجرا بروید.

این موضوع تا بدانجا پیش رفت که حتی حسین علی‌شاپور، خواننده‌ی موسیقی ایرانی و علی‌رضا برزگر، نوازنده‌ی سنتور، نیز کنسرت خود را به نفع کنسرت شب موسیقی خراسان لغو و به تاریخی دیگر موکول کردند.آن‌ها در حمایت از خراسانی ها تصمیم گرفتند تا زمان برگزاری کنسرت خود را به وقت دیگری موکول کنند تا خود نیز بتوانند به تماشای کنسرت شب‌های خراسان بشینند.

آنها معتقدند که هنرمندان موسیقی خراسان، افتخار هنر این سرزمین و میهمانان عزیز ما هستند و این، برای فرهنگ و هنر ایران مایه ی سرافکندگی است که هنرمندان موسیقی مناطق مختلف را فراموش کنیم و اجراهایشان را بی حضور خود بگذاریم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی