کد خبر : 82954
/ 09:46
مرکز تخصصی تئاتر کودک با تجلیل از داوود کیانیان در مشهد افتتاح شد

سقفی برای تئاتر کودک

فهیمه جوان- آیین راه‌اندازی و افتتاح «مرکز تخصصی تئاتر کودک»، صبح روز یکشنبه ٢٣ اردیبهشت‌ماه با حضور جمع کثیری از مدیران استانی و شهری و هنرمندان تئاتر کشور و استان، با تجلیل از داوود کیانیان، پیش‌کسوت تئاتر کودک، در مشهد برگزار شد.

سقفی برای تئاتر کودک

در مراسم افتتاحیه این مرکز که به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان فکوری ۴۵ مشهد، راه اندازی شده است، دکتر فاضل نظری، مدیرعامل کانون پرورش فکری جوانان کشور، محمدرضا زمردیان، معاون هنری کانون پرورش فکری، محمد‌رضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، بصیری‌پور، مدیر ستاد فرمان امام، فرهاد قاسم‌پور، معاون فرهنگی و هنری آموزش و پرورش استان خراسان، مهدی سیم‌ریز، معاون هنری آفرینش‌های هنری آستان قدس‌رضوی، نوریانی، مشاور کمیسیون فرهنگی شورای شهر، منیر صادقی، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌شمالی و جواد اشکذری، رئیس انجمن هنرهای نمایشی خراسان‌رضوی، حضور داشتند.
همچنین این مراسم میزبان هنرمندانی از جمله اصغر همت، مدیرخانه تئاتر کشور، احترام برومند، منوچهر اکبرلو، استاد لطفی مقدم، داوود کیانیان، حمیدکیانیان، استاد خلج، خوانساری و جمع کثیری از پیش‌کسوتان حوزه تئاتر کودک نیز بود.

اثرپذیری کودکان از آثار هنری
دکتر فاضل نظری، مدیرعامل کانون پرورش فکری جوانان کشور، در این مراسم گفت: بعضی آثار هنری می‌تواند یک نقطه عطف باشد برای زندگی کودکان چرا که آن‌ها اثرپذیری بالایی از آثار هنری دارند. وی با بیان اینکه این مرکز می‌تواند نقطه آغاز طرح «کانون مدرسه» باشد، افزود: تئاتر نزدیک‌ترین گونه برای تمرین زندگی است. با تئاتر دگرگون زیستن را تجربه می‌کنیم. تئاتر یک فرصت فراهم می‌کند تا بیننده به یک نقطه و یک دقیقه که فکر و اندیشه‌ای پشت آن بوده است، بیندیشد.

مراکز تئاتر کودک باید توسعه یابد
مدیرعامل کانون پرورش فکری جوانان کشور با بیان اینکه ما نیاز به تغییر نگاه داریم و تنها با فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر می‌توان نگاه‌ها را تغییر داد، افزود: این مرکز یک ظرفیت نمادین است و باید به مرکز فکر و ایده تبدیل شود تا بتواند توسعه یابد، چرا که این مرکز به تنهایی پاسخ‌گوی نیاز فرهنگی و هنری کودکان در مشهد نیست.
دکتر فاضل نظری، ضمن تجلیل از فعالیت‌های استاد داوود کیانیان در عرصه تئاتر با بیان اینکه دنیای کوچک زمینی نمی‌تواند پاداش تلاش‌های شما را به طور کامل بدهد، خاطرنشان کرد: مسیری که کیانیان طی کرده، پشت سرش باغ‌های پربهاری را به‌جا گذاشته است. اگر سرمایه‌هایی مثل داوود کیانیان در جامعه مشهد بیشتر وجود داشتند، امروز حال عمومی جامعه ما به مراتب بهتر بود.

تئاتر، واسطه‌ای تربیتی
رضا قمرزاده، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی، نیز در سخنانی درباره افتتاح این مرکز تخصصی گفت: این افتتاحیه‌ای است که اختتامیه ندارد. افتتاح این مرکز با تجلیل از پیش‌کسوت و پایه‌گذار تئاتر کودک در مشهد، داوود کیانیان، آغاز می‌شود و امیدواریم ادامه مسیر آن با پرورش کیانیان‌ها همراه باشد. وی افزود: معتقدم تئاتر یک واسطه تربیتی خوب است و خراسان‌رضوی با توجه به پیشینه قدرتمند تئاتری که دارد، می‌تواند به عنوان قطب تئاتر کودک در کشور معرفی شود.

آغاز حرکت‌های فرهنگی بزرگ از مشهد
دکتر لطفی‌مقدم، پدر تئاترخراسان، در مراسم تجلیل از داوود کیانیان، در سخنانی به سال‌ها فعالیت او در حوزه تئاتر اشاره کرد و گفت: هر چه در گذشته کنکاش می‌کنم می‌بینم حرکت‌های فرهنگی بزرگ همه از مشهد آغاز شده‌اند. قبل از اینکه در کشور حرفی از جشنواره تئاتر باشد، داوود کیانیان و دوستانش، اولین جشنواره تئاتر را در مشهد با هزینه شخصی، برگزار کردند و آن زمان که هیچ حرف و سخنی از تئاتر کودک در میان نبود، کیانیان، گروه تئاتر کودک را تشکیل داد و برای کودکان و نوجوانان برنامه اجرا می‌کرد و انگیزه‌ای شد برای راه‌اندازی جشنواره تئاتر کودک که آن هم برای اولین بار از مشهد آغاز شد.
وی افزود: ما اعتقاد داریم هر وقت چراغ تئاتری روشن شود، زندانی بسته می‌شود. چون ما در صحنه تئاتر، اخلاقیات را تدریس می‌کنیم و کارهای ناروا را نکوهش می‌کنیم. بنابراین تئاتر کلاسی است که وقتی مخاطب آن را ترک می‌کند، حتما چیزی در فکر و روحش به جوشش درآمده که به نفع سلامت جامعه است. لطفی‌مقدم در ادامه یک رباعی برای تجلیل از خدمات هنری داوود کیانیان قرائت کرد و گفت: کارهای کیانیان در حوزه تئاتر کودک بی‌نظیر بود و ثمرات آن سال‌ها بعد دیده می‌شد.

قدم بزرگ کانون پرورش فکری کودک و نوجوان
در ادامه مراسم، از سوی فاضل نظری، مدیر عامل کانون پرورش فکری کشور، با اهدای لوح یادبود از داوود کیانیان تقدیر و تجلیل شد. همچنین محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، نیز با اهدای یک تابلوی نفیس از سال‌ها فعالیت هنری و تلاش بی‌وقفه داوود کیانیان تقدیر کرد.داوود کیانیان، در سخنانی با تشکر از مجموعه‌های فرهنگی مشهد و بزرگداشت نام هنرمندان پیش‌کسوت تئاتر خراسان، بیان کرد: قدم بزرگ را امروز کانون پرورش فکری برداشت و این مرکز تخصصی را افتتاح کرد. از آموزش و پرورش، حوزه هنری، آستان قدس و همه مراکز فرهنگی شهر می‌خواهم در ادامه همین حرکت، یکی از سالن‌های خود را به تئاتر کودک و نوجوان اختصاص دهند.

برپایی جشن‌های تئاتر کودک
داوود کیانیان از زبان رئیس شورای شهر مشهد، خبر ساخت «مجتمع تئاتر مشهد» را اعلام کرد و آن را به فال نیک گرفت و افزود: ما در مشهد صاحب اولین تئاتر کودک، بیشترین انتشارات کودک و بیشترین هنرمندان در این عرصه هستیم اما با وجود همه این داشته‌ها، خانه تئاتر نداریم. انجمن تئاتر کودک نداریم. موزه تئاتر کودک، کتاب تاریخچه تئاتر کودک و رشته تحصیلی دانشگاهی تئاتر کودک را نیز نداریم.
وی افزود: در مشهد همچنان جای خالی مربیان آموزش‌دیده در حوزه تئاتر کودک، نمایشنامه‌نویسان کودک، اجرای تئاتر در کلاس‌های درس و مجله تخصصی تئاتر کودک، احساس می‌شود و در چنین شرایطی افتتاح مرکز تخصصی کودک این امید را زنده می‌کند که بتوان برخی از این نداشته‌ها را به داشته‌هایمان تبدیل کنیم. کیانیان در ادامه صحبت‌هایش به مسئولان پیشنهاد داد: امسال را که صدمین سال آغاز تئاتر کودک و هم‌زمان با صدمین سالگرد تولد باغچه‌بان است با برپایی جشن‌های تئاتر کودک و با انتشار شادی در بین کودکان آغاز کنیم تا نوید بخش آینده‌ای روشن باشد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی